•                    
  •                  
جمعه , ۱۵ مهر , ۱۴۰۱
جمعه, اکتبر 7

وحید خموشی، درویش گنابادی بطور مشروط آزاد شد

0
628

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۹، وحید خموشی، درویش گنابادی محبوس در زندان وکیل آباد مشهد در راستای اجرای بخشنامه اخیر قوه قضائیه بطور مشروط آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، عصر امروز چهارشنبه ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۹، وحید خموشی – فرزند: فتح الله – متولد: ۱۳۵۷ – درویش گنابادی محبوس در زندان وکیل آباد « مرکزی » مشهد، در راستای بخشنامه کاهش مجازات مجازات حبس تعزیری و آزاد سازی زندانیان سیاسی و امنیتی از این زندان بطور مشروط آزاد شد. اعطای آزادی مشروط به این درویش گنابادی در حالی صورت گرفته که چنانچه زندانی پس از آزادی به جرمی مرتکب شود علاوه بر مجازات جرم اخیر باید باقی مانده مدت محکومیت حبس را که با آزادی مشروط آزاد شده سپری کند. حقوق بشر در ایران روز گذشته با انتشار گزارشی آزادی این درویش گنابادی را اطلاع رسانی کرده بود. 

براساس قانون آزادی مشروط, چنانچه محکومیت حبس تعزیری متهم تا ۱۰سال باشد باید یک سوم مجموع حبس تعزیری خود را سپری کند اما چنانچه محکومیت حبس تعزیری متهم بالای ۱۰ سال باشد فرد زندانی باید نصف دوران محکومیت حبس خود را سپری کند و پس از آن با ارائه درخواست آزادی مشروط با نظر مسئولان زندانی فرد زندانی در آن بسر می برد و همچنین نظر دادستان پیرامون رد و یا تائید درخواست آزادی مشروط زندانی تصمیم گیری می شود.

آزادی این درویش گنابادی در جهت اجرای بخشنامه عفو  تخفیف در مجازات حبس زندانیان سیاسی و امنیتی که توسط قوه قضائیه صادر و ابلاغ شد اجرا گردیده است. 

این درویش گنابادی به همراه جمعی از دراویش گنابادی در تاریخ ۸ مرداد ماه ۱۳۹۷، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی از بابت اتهامات اقدام علیه امنیت ملی و اجتماع و تبانی از طریق حضور در تجمعات غیرقانونی در مجموع به تحمل۱۲ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به راین از توابع استان کرمان محکوم شده بود. این حکم پس از ارجاع پرونده به شعبه دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تائید شد. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی اجرای ۷ سال و ۶ ماه از مجموع ۱۲ سال حبس برای وحید خموشی اجباری شده بود. 

وحید خموشی، از جمله ۲۰۲ دراویش گنابادی بازداشت شده در حادثه گلستان هفتم است که پس از بازداشت در اسفند ماه سال ۱۳۹۶ در روندی پر ابهام توسط شعب ۱۵ و ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به احکام حبس تعزیری و تبعید و برخی از این دراویش نیز به شلاق محکوم شدند. 

دستگاه قضائی ایران برای دستکم ۳۰ تن از دراویش گنابادی بازداشت شده در حادثه گلستان هفتم مجازات تبعید در نظر گرفت. در این احکام بین ۱ تا ۲ساله برای این شهروندان تبعید به مناطقی از خراسان جنوبی, سیستان و بلوچستان و برخی مناطق مرکزی ایران در نظر گرفته شده است. این احکام پس از صدور توسط ابوالقاسم صلواتی قاضی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران و ماشالله احمدزاده قاضی وقت شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران توسط شعبه احمد زرگر، قاضی وقت شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران تائید شد. 

فشارها به دراویش در نظام جمهوری اسلامی عمدتا از شهر قم آغاز شد. قم مذهبی ترین شهر ایران است و با توجه به نزاع تاریخی صوفیه و اهل شریعت، فشار بر دراویش در این شهر سابقه طولانی دارد و به سال‌های قبل از انقلاب می‌رسد؛ اما در سال‌های اول دهه هشتاد خورشیدی با انتشار شماری از کتاب‌های ضد صوفی در قم که این سلسله را به ضد شیعی بودن متهم می‌کردند، رفته رفته جو سنگین‌تری علیه آنها شکل گرفت. تنش در مناسبات حکومت با دراویش نعمت‌اللهی با تخریب برخی از مکان‌های مذهبی‌شان و مخالفت حکومت با گردهمایی آنها به خصوص در قم وارد مرحله ای شد که یک دهه بعد در تهران به درگیری فیزیکی و خونریزی انجامید.

 سرکوب دراویش گنابادی در ایران ناقض ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است. 

زندانیان عقیدتی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند که یکی از این موارد محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه است که ناقض ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر است. 

برچسب هادرویشقطب دراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادیاخبار پیروان سایر ادیانقطب دراویش طریقت نعمت اللهی گنابادیتبعیض بر اقلیتهای مذهبی در ایرانپیروان سایر ادیان ایر انشهروندان درویش گنابادی در ایرانبند مشاوره ۳ زندان وکیل آبادبند۴ زندان وکیل آباد در مشهدگزارش ماهیانه نقض حقوق پیروان سایر ادیانبازداشت دراویشسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایراننمایندگان اقلیتهای مذهبی در مجلسسرکوب دراویش در ایراننقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایراندراویش طریقت نعمت اللهی در ایرانآزادی مشروط زندانیسرکوب دراویش طریقت نعمت اللهی در ایراندراویش طریقتاقلیتهای مذهبی در ایرانزندان وکیل آبادزندان وکیل آباد مشهدسرکوب دراویشزنان دراویشسرکوب دراویش گنابادی در ایرانپیروان سایر ادیانگاقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیدراویش گنابادی در جمهوری اسلامیآزادی مشروط دراویش گنابادی در ایرانآزادی مشروط زندانی سیاسیپیروان سایر ادیان در ایراننقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایراندرویش گنابادیسرکوب دراویش گنابادیدراویش طریقت نعمت الهیمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیبند ۴ زندان وکیل آباد مشهدپیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیسرکوب اقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیسرکوب پیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیحبس تعزیریحقوق پیروان سایر ادیان در ایراندراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادیقطب دراویش گنابادیقرنطینه زندان وکیل آبادپیروان سایر در ایرانحقوق اقلیتهای مذهبیتحصیل اقلیتهای مذهبیحقوق شهروندی اقلیتهای مذهبی در ایراندراویش طریقت نعمت الهی در ایرانپیروان سایر دینها در ایرانپیروان سایر ادیانحمزه درویشنمایندگان اقلیتهای مذهبی در ایراندراویشدراویش در ایراندراویش گنابادی در ایراندرویش گنابادی در ایرانپیروان دراویش گنابادی در ایراناقلیت درویش گنابادیدرویش گنابادی زندانیوحید خموشیاقلیتهای مذهبیدراویش طریقت نعمت اللهی گنابادیحقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب پیروان سایر ادیان در ایراناخبار سرکوب دراویشدراویش طریقت نعمت الهی گنابادیدراویش طریقت نعمت اللهیبند وزارت اطلاعات در زندان وکیل آباد مشهدحبس تعزیری زندانیان سیاسیبند ۵ زندان وکیل آباد مشهدآزادی مشروط زندانیان سیاسی در ایرانوحید خموشی درویش گنابادیدراویش گنابادیآزادی مشروطوضعیت قضائی پیروان سایر ادیان در ایرانتبعیض بر اقلیتهای مذهبیدراویش بازداشت شدهسرکوب اقلیتهای مذهبیسرکوب پیروان سایر ادیانحبس تعزیری درجه ۸بند ۳ زندان وکیل آباد مشهدسرکوب اقلیتهای قومی در ایرانآزادی مشروط زندانیان امنیتی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.