•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

انتقال ۲ زندانی متهم به قتل در زندان ارومیه به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام

0
1559

حقوق بشر در ایران – صبح روزجاری, “شاهین غلامی” و “محمد تیموری”, دو زندانی متهم به قتل محبوس در زندان مرکزی ارومیه جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, صبح امروز چهارشنبه ۲ مردادماه ۱۳۹۸, “شاهین غلامی” و “محمد تیموری”, دو زندانی از بند ۱-۲ زندان مرکزی ارومیه از بابت اتهام قتل عمد جهت اجرای حکم اعدام به سول انفرادی منتقل شدند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ صبح روزجاری “محمد تیموری” و “شاهین غلامی” پس از فراخوانده شدن به دفتر رئیس زندان مرکزی ارومیه پس مدتی کوتاه به جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند و چنانچه تا سحرگاه روز پنجشنبه ۳ مردادماه نتوانند رضایت اولیای دم مقتول را کسب و یا اینکه نتوانند کسب مهلت به جهت رضایت کنند حکم اعدام هر ۲ نفر این افراد اجرا خواهد شد. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

لارم به ذکر است, نمایندگان مجلس پیش‌ از این از قوه قضائیه خواسته بودند تا زمان پایان بررسی لغو مجازات اعدام برای جرائم مواد مخدر، از اعدام دست کم پنج هزار زندانی که با این اتهام به اعدام محکوم شده‌اند خودداری شود؛ با این حال قوه قضاییه در عمل به این خواسته بی اعتنایی پیشه کرده است.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایئ است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق اخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام «محاربه» (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام «افساد فی‌الارض» و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده‌ بودند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.