چهارشنبه , ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

تداوم بازداشت و بلاتکلیفی خسرو رهنما در زندان اوین

0
102

حقوق بشر در ایران ـ‌ امروز سه شنبه ۲۹ فروردین ماه ۱۴۰۲، خسرو رهنما علیرغم گذشت بیش از ۱ ماه از تاریخ دستگیری از حقوق اولیه یک متهم محروم و در بلاتکلیفی بسر می برد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۲۹ فروردین ماه ۱۴۰۲، خسرو رهنما، زندانی سیاسی پیشین، علیرغم گذشت ۳۷ روز از تاریخ دستگیری در وضعیت بلاتکلیف و محروم از حقوق اولیه یک متهم در اتاقهای چند نفره بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات بسر می برد. وی پیشتر هم به تحمل حبس تعزیری محکوم و پس از سپری کردن دوران حبس خود بطور مشروط آزاد شده بود. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”خسرو رهنما در یکی از اتاقهای چند نفره بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات موسوم به (سوئیت) محبوس شده و پس از گذشت ۳۷ روز از تاریخ دستگیری هنوز جلسه بازپرسی پرونده برگزار نشده و با توجه به استرس و فشارهای روحی و روانی با کاهش ۱۰ کیلوگرمی وزن مواجه شده. به دادسرا مراجعه کردیم اعلام کردند که هنوز بازجویی هایش به اتمام نرسیده است.” 

لازم به اشاره است، خسرو رهنما، سحرگاه ۲۱ اسفند ماه ۱۴۰۲، در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات به منزل وی در تهران، بازداشت و پس از انتقال به سلول انفرادی در بند امنیتی ۲۰۹ آن ارگان امنیتی سپس به اتاق های چند نفره در این بند امنیتی منتقل شد. 

وی پیش از این هم در تاریخ ۶ شهریور ماه ۱۴۰۱، پس از احضار به شعبه بازپرسی در دادسرای ناحیه ۳۳ تهران بازداشت و پس از انتقال به یکی از بندهای امنیتی زندان اوین و طی مراحل بازجویی و بازپرسی،‌اوایل آبان ماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان آزاد شده بود. 

وی همچنین، پیشتر هم به سبب فعالیتهای سیاسی خود توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری از بابت اتهامات(ارتباط و همکاری با گروههای مخالف نظام)، (اجتماع و تبانی) و (فعالیت تبلیغی علیه نظام)، به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید محکوم شده بود. 

اعتراض نسبت به سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و فقدان شفافیت قضایی در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از جمله مواردی است که در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی، سرکوب و ارعاب گسترده بر علیه شهروندان را محکوم کرد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

برچسب هاحقوق بشرحقوق شهروندیتفهیم اتهامبازداشت بلاتکلیفیبازجوئی در بند۲۰۹بند۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایراندادسرای ناحیه۳۳تهرانخسرو رهنما فعال مدنیزندانیمتهمزندانیان سیاسیبند ۲۰۹سلول انفرادی بند ۲۰۹بازجویی در بند ۲۰۹خسرورهنمافعال مدنی خسرو رهنمازندان اوینبند ۲۰۹ اوینبند ۲۰۹ زندان اوینبلاتکلیفی در بازداشتسلول انفرادی بند۲۰۹بازجویی در بند۲۰۹خسرو رهنمادادسرای ناحیه ۳۳تهرانفعال مدنیدادسرای زندان اویندادرسیحقوق بشر ایرانسلول انفرادی بند۲۰۹ زندان اوینسلول انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتبازداشت خسرو رهنماوزارت اطلاعاتبازجوئیبند۲۰۹ زندان اوینجلسه تفهیم اتهامبازداشت بی خبریدادسرای ناحیه ۳۳ تهرانحقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانبند۲۰۹بند۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند۲۰۹وزارت اطلاعاتبند ۲۰۹وزارت اطلاعاتبازجوییبازپرسیبند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتبازجوئی در بند ۲۰۹جلسه بازپرسی و تفهیم اتهامبلاتکلیفی خسرو رهنماحبس تعزیریاتهامحقوق متهمبند ۲۰۹ بازجوییبند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایراندادسرای ناحیه۳۳ تهرانخسرو رهنما زندانی سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: