•                  
جمعه , ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 12

بازداشت شدگان ۵دی: جعفر ابراهیمی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

0
884

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, جعفر ابراهیمی, معلم و فعال صنفی فرهنگیان, که در جریان برگزاری مراسم چهلم جانباختگان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری در تاریخ ۵ دی ماه در بهشت سکینه کمالشهر کرج توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود پس از طی دوران بازجوئی با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از زندان رجائی شهر کرج آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کانون صنفی معلمان ایران, امروز یکشنبه ۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, معلم و فعال صنفی فرهنگیان, که در جریان مراسم ۵ دی ماه مربوط به چهلم جانباختگان اعتراضات آبان ماه سالجاری در بهشت سکینه کرج بازداشت شده بود پس از طی دوران بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت تا اتمام دوران دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

براساس این گزارش: “جعفر ابراهیمی, عضو کانون صنفی معلمان تهران و بازرس شورای هماهنگی تشکلهای صنفی معلمان ایران پس از ۳۱ روز بازداشت از بند اطلاعات زندان گوهردشت کرج با قید وثیقه آزاد شد”.

آزادی جعفر ابراهیمی, معلم و فعال صنفی فرهنگیان با تودیع قرار وثیقه در حالی صورت گرفت که پیش از این در تاریخ ۱ بهمن ماه ۱۳۹۸, ماموران امنیتی با یورش به منزل شخصی این فعال صنفی فرهنگیان, ساکن تهران, پس از تفتیش منزل اقدام به ضبط گوشی تلفن همراه همسر وی کرده بودند. 

این فعال صنفی فرهنگیان,  پس از بازداشت در تاریخ ۵ دی ماه ۱۳۹۸, در جریان برگزاری مراسم چهلم “پویا بختیاری”, از جانباختگان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری در بهشت سکینه واقع در کمالشهر کرج, در پی یورش ماموران امنیتی به این مراسم بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود. 

در تاریخ ۱۵ دی ماه ۱۳۹۸, پس از پیگیرهای مستمر خانواده این فعال صنفی فرهنگیان و با مراجعه آنها به دادسرای کرج به آنها اعلام شده بود با توجه به تمدید قرار بازداشت جعفر ابراهیمی برای مدت ۱۵ روز دیگر لذا با توجه به این تمدید, تصمیم گیری پیرامون قرار آزادی وی به ۲ هفته دیگر موکول خواهد شد. 

در تاریخ ۱۹ دی ماه ۱۳۹۸, کانون صنفی معلمان ایران, با صدور بیانیه ای نسبت به بازداشت و تداوم بیخبری از وضعیت جعفر ابراهیمی, معلم و از فعالان صنفی فرهنگیان واکنش نشان داد و در این بیانیه نسبت به تداوم سرکوب شهروندان در جریان این تجمعات اعتراضی و اعمال فشارهای امنیتی از قبیل ممانعت از برگزاری مناسک مذهبی و همچنین بازداشت شهروندان که جعفر ابراهیم هم از جمله این افراد می باشد رفتارهای جمهوری اسلامی لجوجانه و مایه تاسف دانست. 

همچنین در تاریخ ۲۳ دی ماه ۱۳۹۸, حسین تاج وکیل مدافع جعفر ابراهیمی, در گفتگو با رسانه های داخل ایران ضمن اعلام تمدید مجدد قرار بازداشت جعفر ابراهیمی افزود با استناد دادسرا به تبصره ماده ۴۸ از آئین دادرسی کیفری ورود وی بعنوان وکیل بر پرونده این فعال صنفی فرهنگیان تا اتمام مراحل بازجوئی امکان پذیر نیست. 

لازم به ذکر است؛ در تاریخ ۵ دی ماه ۱۳۹۸, همزمان با برگزاری مراسم چهلم جانباختگان تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸, جو امنیتی در برخی از شهرهای کشور حاکم شده بود. نیروهای امنیتی و انتظامی امروز و روز گذشته در شهرهایی ازجمله تهران، کرج، اهواز، ماهشهر، شیراز، بهبهان، شهریار، اسلامشهر، قلعه حسن خان، رشت، تبریز، ارومیه، جوانرود، ایلام و … حضور گسترده‌ای داشتند. همچنین جو شدید امنیتی در اطراف آرامستان بهشت سکینه کرج، محل دفن “پویا بختیاری”، از جان باختگان تظاهرات اعتراضی آبان ماه شکل گرفت. شماری از شرکت کنندگان در مراسم چهلم جان باختگان در شهرهای شهریار, تهران, کرج, قزوین, کرمانشاه و رشت پس از بازداشت از سوی ارگانهای امنیتی و انتظامی و انتقال به بازداشتگاه سپس به وزارت اطلاعات و یا اطلاعات سپاه پاسداران منتقل شدند. 

در توضیحاتی بیشتر پیرامون این دور از تجمعات اعتراضی لازم به ذکر است؛ حقوق بشر در ایران, از اولین روز این اعتراضات از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب گزارشهای جداگانه ای خبری به تفسیر اخباری را از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور منتشر کرد. این تجمعات اعتراضی که از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, با هدف اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین و در پی گسترش تورم و گرانی کالاها و خدمات برگزار شد تا روز ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸, ادامه پیدا کرد و در جریان این تجمعات تعداد بسیاری از شهروندان در شهرهای ایران کشته, زخمی و پس از آن تعداد بسیاری نیز بازداشت شدند. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل و گزارشهای میدانی که از طریق فعالان مدنی شهرستان شهریار در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفت در جریان این تجمعات اعتراضی از تاریخ ۲۵ آذر ماه ۱۳۹۸, در شهرستان شهریار و شهرک های حومه این شهرستان بیش از ۱۰۰ نفر از  در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیار از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرستان شهریار و شهرکهای حومه آن برای حقوق بشر در ایران ارسال شده است. 

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافعال صنفیفعال صنفی فرهنگیانفعال صنفی فرهنگیان ایرانفعال صنفی معلمانفعال صنفی معلمان ایرانمعلممعلم و فعال صنفی فرهنگیانمعلم دربندمعلم زندانیمعلم سرکوب آزادی بیان در ایرانمعلمانمعلمان ایرانمعلمان ایران فعالمعلمان در ایرانمعلمان دربندمعلمان زندانینقض حقوق بشر در ایرانچهلم پویا بختیاریچهلم پویا بختیاری در ۵ دیچهلم جان باختگانچهلم جانباختگانچهلم جانباختگان اعتراضات آبان ماه 1398چهلم جانباختگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸کانون صنفی معلمانکانون صنفی معلمان ایران۵ دی ماه ۱۳۹۸۵ دی ماه سال ۱۳۹۸پنج دی ماه ۱۳۹۸اطلاعات سپاهاطلاعات سپاه پاسداراناطلاعات سپاه در کرجبند اداره اطلاعاتبهشت سکینهبازجوئیبازداشت معلمان در ایرانبازداشت جعفر ابراهیمیبازداشت جعفرابراهیمیبازداشت شدگان ۵ دیبازداشت شدگان ۵ دی ماه سال ۱۳۹۸ در ایرانبازداشت شدگان ۵ دیماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان پنج دی ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان بهشت سکینهبازداشتشدگان ۵ دی ماهتجمعات ۵ دی ماه ۱۳۹۸جعفر ابراهیمیجعفرابراهیمیزندان رجائی شهر کرجسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: