•                  
پنج شنبه , ۱۴ مرداد , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, آگوست 5

بیانیه انجمن دفاع از آزادی مطبوعات در محکومیت صدور حکم حبس برای کیوان صمیمی, روزنامه نگار

0
313

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۱ مرداد ماه ۱۳۹۹, انجمن دفاع از آزادی مطبوعات با انتشار بیانیه ای صدور حکم حبس برای کیوان صمیمی بهبهانی, روزنامه نگار و از بازداشت شدگان تجمع اعتراضی روز کارگر را محکوم و صدور این حکم را نشانی از سرکوب آزادی بیان در ایران دانست. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۱۱ مرداد ماه ۱۳۹۹, در ادامه واکنش سازمانهای دفاع از حق آزادی بیان و روزنامه نگاران و فعالان رسانه ای به صدور و تائید حکم حبس تعزیری بر علیه کیوان صمیمی بهبهانی, روزنامه نگار و مدیر مسئول نشریه توقیف شده ایران فردا انجمن دفاع از آزادی مطبوعات با انتشار بیانه ای به صدور این حکم بر علیه کیوان صمیمی اعتراض کرد. 

متن بیانیه انجمن دفاع از آزادی مطبوعات در ادامه می آید: 

“بنام خدا

متاسفانه در دادگاه تجدید نظر نیز حکم ناعادلانهٔ سه سال زندان برای مهندس کیوان صمیمی بهبهانی رئیس انجمن دفاع از آزادی مطبوعات، مدیر مسئول ماهنامه توقیف شدۀ نامه، سردبیر کنونی ماهنامه ایران فردا و کنشگر قدیمی مطبوعات و جامعۀ مدنی صادر شد.

اتهام آقای صمیمی “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور” و دستاویز ایراد این اتهام نیز شرکت در تجمع حمایت از حقوق کارگران در یازدهم اردیبهشت ۹۸ یعنی در روز جهانی کارگر است. کیوان صمیمی که پیش از انقلاب نیز زندانی سیاسی رژیم شاهنشاهی بوده شش سال و نیم حبس ناعادلانه را از سال ۸۸ تا ۹۴ و نیز بازداشت‌های دیگر را نیز در کارنامه پر افتخار خود ثبت کرده است.

انجمن دفاع از آزادی مطبوعات ضمن اعلام شگفتی و اعتراض خود نسبت به این حکم ناعادلانه از مقامات عالی قضایی و غیر قضایی می‌خواهد اگر دلسوز کشور و نظامند یا دست کم نگران سرنوشت و آینده خودشانند هر چه سریعتر در مورد توقف اینگونه روندهای غیر حقوقی و ناموجه چه در مورد کیوان صمیمی و چه در مورد دیگران گامی موثر بردارند. ما آنچه شرط بلاغ بود گفتیم و بیش از این نه توان داریم و نه تکلیف.


انجمن دفاع از آزادی مطبوعات/ ۱۰ مرداد ماه ۱۳۹۹”

کیوان صمیمی بهبهانی, روزنامه نگار و فعال رسانه ای و سردبیر ماهنامه توقیف شده ایران فردا و از بازداشت شدگان اعتراضات روز جهانی کارگر در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری محاکمه و به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در تاریخ ۶ مرداد ماه ۱۳۹۹, شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست احمد زرگر, عیناً تائید شد. 

این روزنامه نگار, پیش از این توسط شعبه مذکور بصورت غیابی از بابت اتهامات تشکیل حزب غیرقانونی آزادی مردم ایران, سردبیری نشریه گروهک ایران فردا, بارگذاری مطالبی همسو با کشورهای متخاصم، در فضای مجازی. سخنرانی و تحریک مخاطبین, حمایت از زندانیان سیاسی, فعالیت در تجمع غیرقانونی روز کارگر محاکمه و در مجموع به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. این حکم پس از تائید درخواست واخواهی باطل اعلام شد. 

در تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۹۸, کیوان صمیمی بهبهانی, با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه پس از تحمل ۴۷ روز سلول انفرادی و بازجوئی در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات تا پایان مراحل دادرسی بطور موقت آزاد شد. 

 صمیمی بهبهانی, در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, در جریان تجمع اعتراضی به مناسبت روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران به همراه بیش از ۴۰ تن دیگر از فعالان کارگری و مدنی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین و تکمیل مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

سرکوب مطبوعات و فعالان جامعه مدنی ایران, ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

بلاتکلیفی افراد بازداشت شده بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند.

برچسب هامطبوعاتمطبوعات ایرانمطبوعات در ایراننقض حقوق بشر در ایراننافرمانی مدنینافرمانی مدنی در ایرانکیوان صمیمیکیوان صمیمی فعال رسانه ایکیوان صمیمی بهبهانیکیوان صمیمی بهبهانی فعال ملی مذهبیکیوان صمیمی بهبهانی فعال مدنیکیوان صمیمی روزنامه نگارآزادی مطبوعات در ایرانانجمن دفاع از آزادی مطبوعاتایمان افشاریتوقیف مطبوعات در ایرانحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانحبس تعزیریدفاع از آزادی مطبوعاتدادگاه انقلاب تهراندادگاه انقلاب شعبه ۲۶روزنامه نگارروزنامه نگارانروزنامه نگاران ایرانروزنامه نگاران در ایرانسرکوب مطبوعاتسرکوب مطبوعات ایرانسرکوب مطبوعات در ایرانسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب روزنامه نگارانسرکوب روزنامه نگاران ایرانسرکوب روزنامه نگاران در ایرانسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان در ایرانشعبه 36شعبه 36 دادگاه تجدیدنظر استان تهرانشعبه 36دادگاه تجدیدنظرشعبه ۲۶ دادگاه انقلابشعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهرانشعبه بیست و شش دادگاه انقلاب تهرانشعبه بیست وشششعبه بیست وشش دادگاه انقلاب تهرانشعبه سی و شش دادگاه تجدیدنظر استان تهرانشعبه سی وشش دادگاه تجدیدنظرشعبه26دادگاه انقلاب تهرانصدور حکم حبسصدور حکم حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: