•                  
جمعه , ۱۷ اردیبهشت , ۱۴۰۰
شنبه, می 8

محکومیت کیوان صمیمی, روزنامه نگار به تحمل ۵ سال حبس تعزیری

0
390

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری, با صدور دادنامه ای کیوان صمیمی, روزنامه نگار و سردبیر نشریه ایران فردا را به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم کرد. این حکم بصورت غیابی و بدون حضور این فعال رسانه ای در جلسه دادرسی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران صادر و به کیوان صمیمی ابلاغ شد. کیوان صمیمی پس از بازداشت در جریان تجمع اعتراضی ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ به مناسبت روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس پس از طی مراحل بازجوئی بطور موقت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۱اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, کیوان صمیمی, روزنامه نگار و سردبیر نشریه ایران فردا و از بازداشت شدگان تجمع اعتراضی روز جهانی کارگر در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۸ در مقابل ساختمان مجلس در تهران که بصورت غیابی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری با اتهامات “تشکیل حزب غیرقانونی آزادی مردم ایران”, “سردبیری نشریه گروهک ایران فردا”, بارگذاری مطالبی همسو با کشورهای متخاصم، در فضای مجازی. سخنرانی و تحریک مخاطبین. حمایت از زندانیان سیاسی. فعالیت در تجمع غیرقانونی روز کارگر محاکمه شده بود در مجموع به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

کیوان صمیمی, با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود ضمن اعلام این خبر نوشت: “در حکم غیابیِ صادره نوشته شده است که به‌ دلایل زیر، مورد رصد و سپس شناسایی مأموران قرار گرفتم و نهایتاً در سال ۱۳۹۸ دستگیر شدم. اما دلایل: تشکیل حزب غیرقانونی آزادی مردم ایران [البته در ۲۲ سال پیش!]. سردبیری نشریه گروهک ایران فردا [البته وزارت اطلاعات، ارشاد اسلامی، قوه قضائیه،… مجوّز ماهنامه‌ی ایران فردا را صادر کرده‌اند!]. بارگذاری مطالبی همسو با شیطان بزرگ، در فضای مجازی. سخنرانی و تحریک مخاطبین. حمایت از زندانیان سیاسی. فعالیت در تجمع غیرقانونی روز کارگر”. 

در تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۹۸, کیوان صمیمی بهبهانی, با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه پس از تحمل ۴۷ روز سلول انفرادی و بازجوئی در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات تا پایان مراحل دادرسی بطور موقت آزاد شد. 

 این فعال رسانه ای و روزنامه نگار از بابت پرونده ای دیگر در تاریخ ۱۹ خرداد ماه ۱۳۹۸, طی حکمی که از سوی هیئت منصفه دادگاه مطبوعات در تهران با اکثریت آرا مجرم شناخته شد و حسب رای صادره محق به تخفیف در مجازات شناخته نشد. 

در تاریخ ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ قرار بازداشت کیوان صمیمی برای مدت یک ماه دیگر تمدید شده بود. 

کیوان صمیمی در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, در جریان تجمع اعتراضی به مناسبت روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران به همراه بیش از ۴۰ تن دیگر از فعالان کارگری و مدنی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. 

سرکوب مطبوعات و فعالان رسانه ای و فعالان کارگری ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

تبصره ماده ۴۸ از جمله بحث برانگیز ترین مفاد حقوقی در نظام قضائی ایران است که از زمان اجرا با انتقادهای بسیاری از سوی حقوق دانان مواجه شده است از جمله منتقدان این تبصره, سازمان عفو بین الملل است که این سازمان مدافع حقوق بشر در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه سالجاری با انتشار یک بیانیه نسبت به تصویب آن در کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس واکنش نشان داد. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

بلاتکلیفی افراد بازداشت شده بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند.

برچسب هافضای مجازیفضای مجازی در ایرانفضای رسانه ایفعال فضای مجازیقاضی ایمان افشارقاضی ایمان افشاریقاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهرانمحاکمه غیابیمراسم روز جهانی کارگرمطبوعاتمطبوعات ایرانمطبوعات در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق شهروندی در ایراننشریه ایران فرداکیوان صمیمیکیوان صمیمی بهبهانیآزادی مطبوعات در ایرانآزادی بیان در مطبوعاتآزادی روزنامه نگاران در ایرانایمان افشارایمان افشار یایمان افشاریایمان افشاری قاضیبند ۲۰۹بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانبند ۲۰۹ اوینبند ۲۰۹ بازجوییبند ۲۰۹ بازجوئیبند ۲۰۹ زندان اوینبند۲۰۹بند۲۰۹ زندان اوینبادزاشت شدگان روز جهانی کارگربازجویی در بند ۲۰۹بازجوئی در بند ۲۰۹بازداشت شدگان روز جهانی کارگربازداشتشدگان روز جهانی کارگرتوقیف مطبوعات در ایرانتجمع اعتراضی روز جهانی کارگرتجمع روز جهانی کارگرتجمعات اعتراضی روز جهانی کارگرتجمعات روز جهانی کارگرتحصن در روز جهانی کارگرحق دادرسیحق دادرسی عادلانهحق دادرسی عادلانه در ایرانحقوق شهروندی در ایراندادنامهدادگاه مطبوعات در ایراندادگاه انقلاب تهرانروز جهانی کارگرروزنامه نگارروزنامه نگار آزادروزنامه نگاریروزنامه نگاری در ایرانروزنامه نگارانروزنامه نگاران ایرانروزنامه نگاران در ایرانسلول انفرادی بند ۲۰۹سلول انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتسرکوب فضای مجازیسرکوب فضای مجازی در ایرانسرکوب فضای رسانه ایسرکوب فعالان فضای مجازیسرکوب فعالان فضای رسانه ایسرکوب مطبوعاتسرکوب مطبوعات ایرانسرکوب مطبوعات در ایرانسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب روزنامه نگارانسرکوب روزنامه نگاران در ایرانسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامیسرکوبمطبوعاتسردبیر نشریه ایران فرداشعبه ۲۶ دادگاه انقلا تهرانشعبه ۲۶ دادگاه انقلابشعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۶ دادگاه تجدیدنظرصدور حکم غیابی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: