•                  
جمعه , ۰۹ آبان , ۱۳۹۹
جمعه, اکتبر 30

مقصود چیمن زمین, فعال ملی مدنی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

0
90

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۰ مرداد ماه ۱۳۹۹, مقصود فضلی چیمن زمین, فعال ملی مدنی و از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی ۲۶ تیر ماه سالجاری پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه  از زندان مرکزی تبریز آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۹ مرداد ماه ۱۳۹۹, مقصود فضلی چیمن زمین, فعال ملی مدنی ساکن تبریز و از بازداشت شدگان اعتراض مدنی اخیر در این شهرستان پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان تا اتمام مراحل دادرسی از بند زندان مرکزی تبریز آزاد شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “مقصود فضلی چیمن زمین, فعال ملی مدنی آذربایجان, در حالی با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون آزاد شد که اتهام تفهیم شده به وی اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و اخلال در نظم عمومی از طریق حضور در اعتراضات غیرقانونی عنوان شده است”. 

در تاریخ ۲۶ تیر ماه ۱۳۹۹, مقصود چیمن زمین, در جریان برگزاری تجمع اعتراضی مسالمت آمیزی که در مقابل سفارت جمهوری آذربایجان در تبریز برگزار شده بود به همراه جمعی از فعالان ملی مدنی تبریز توسط ماموران امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه امنیتی جهت بازجوئی منتقل و سپس به بند قرنطینه زندان مرکزی تبریز منتقل شده بود. 

در روزهای اخیر درگیری‌های مرزی میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان, دو کشور همسایه در فاصله ۳۰۰ کیلومتری منطقه مورد مناقشه قره‌باغ و در منطقه‌  توووز رخ داده که به‌دنبال آن شماری از نیروهای نظامی ۲ کشور و یک شهروند غیرنظامی از کشور آذربایجان جان خود را از دست دادند. 

این تجمعات اعتراضی با هدف اعتراض و در محکومیت تهاجم اخیر ارتش ارمنستان به کشور آذربایجان توسط فعالان ملی مدنی در مقابل کنسولگری جمهوری آذربایجان در ارومیه و تبریز برگزار شد و اکثر میادین اصلی شهرهای بزرگ آذربایجان غربی از جمله تبریز، ارومیه، اردبیل، زنجان، نقده، مراغه و چند شهر دیگر توسط ماموران انتظامی و امنیتی تحت پوشش قرار گرفت”.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶, به برخورداری افراد از آن حق تاکید شده است. 

همچنین امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برچسب هافعال آذربایجانیفعال ترکفعال ترک آذریفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی تبریزفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در اردبیلفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان مدنی در ایرانفعالان ترکفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعالان ترک آذریفعالان ترک آذری ایرانفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذری در خویفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ترک اذریفعالان ترک اذربایجانیفعالان ترک در ایرانفعالان ترک زبان در ایرانقرنطینه زندان مرکزی تبریزمقصود چیمن زمینمقصود چیمن زمین فعال ملی مدنیمقصود چیمن زمین فعال ترکمقصود چیمن زمین فعال ترک آذریبند قرنطینه زندان مرکزی تبریزبازداشت فعالان ملی مدنیبازداشت فعالان ملی مدنی تبریزبازداشت فعالان ترک آذربایجانیبازداشت شهروندان آذری در ایرانتفهیم اتهام و بازجوئیزندان مرکزی تبریزسرکوب فعالان ملیسرکوب فعالان ملی مدنیسرکوب فعالان ملی مدنی در ایرانسرکوب فعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک در ایرانسرکوب شهروندان آذریسرکوب شهروندان آذری در ایرانسرکوب شهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیشهروندان آذریشهروندان آذری در ایرانشهروندان آذری در جمهوری اسلامیشهروندان آذری زبانشهروندان آذری زبان در ایرانشهروندان شهروندان آذری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: