•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

سخنان محمودعلوی, پیرامون گرایش به مسیحیت در برخی از نقاط ایران

0
605

امروز شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸, محمود علوی, وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی,  در گردهمایی مبلغان اعزامی در ماه رمضان، طی یک سخنرانی از اقدامات این وزارتخانه برای مقابله با گرایش به “مسیحیت تبشیری” در برخی از نقاط ایران سخن گفت.

به گزارش حقوق بشر در ایران, محمود علوی بدون اشاره به جزئیات گفت که وزارت اطلاعات با همکاری حوزه علمیه، افراد و موسساتی را که برای مقابله با تبلیغ مسیحیت فعالیت می‌کنند دعوت می‌کند و به مناطقی می‌برد که «تحت تاثیر تبلیغات تبشیری قرار می‌گیرند».

وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی در ادامه می‎گوید، «گاهی مجبور می‎شویم که خودمان هم وارد عمل شویم در عین اینکه این کار، کار حوزه است چون عقیده با شبهه متزلزل می‎شود و با فشار مستحکم می‎شود بنابراین علمای حوزه می‌توانند اعتقادات انحرافی را با شبهات خود متزلزل کنند.

به گفته آقای علوی، در یکی از شهرهای همدان، برخی از افرادی که شغل‌های «عادی» مانند ساندویچ فروشی دارند، به مسیحیت گرایش پیدا کرده بودند و وزارت اطلاعات آنان را «احضار» کرده است.

وی اضافه کرد: «برخی از این افراد عنوان می‌کردند ما به دنبال دینی هستیم که به ما آرامش بدهد… به آنها گفتیم اسلام دین برادری و صفاست. گفتند علمای اسلام به طور مداوم علیه یکدیگر سخن می‌گویند، اگر اسلام دین صمیمیت باشد قبل از هر چیز باید بین علمای خود صفا و صمیمیت ایجاد کند».

در سال‌های گذشته تعدادی از مسیحیان انجیلی (تبشیری) بازداشت و به زندان‌های درازمدت محکوم شده‌اند. در بسیاری از موارد، اتهام این افراد «اقدام علیه امنیت ملی از طریق راه‌اندازی و شرکت در کلیساهای خانگی» عنوان شده است.

از زمان پیروزی انقلاب بهمن ۵۷ تاکنون، دست‌کم شش رهبر کلیسا در ایران کشته شده‌ و صدها مسیحی نیز تحت بازجویی قرار گرفته و زندانی شده‌اند.

علاوه بر این،‌ چاپ کتاب مقدس مسیحیان به زبان فارسی ممنوع شده است و برخی از کلیساها تعطیل شده‌اند و از مراسم کلیسایی به زبان فارسی جلوگیری به عمل آمده است.

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یک اقلیت دینی به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

سرکوب دگراندیشان مذهبی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۸۶ میباشد که بر حق افراد بر حق تغییر دین و انجام مناسک مذهبی بدون ترس و تبلیغات مذهبی را برای افراد بدون محدودیت آزاد دانسته است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: