•                  
یک شنبه , ۱۴ آذر , ۱۴۰۰
یکشنبه, دسامبر 5

ضرب و شتم مهدی کوخیان, فعال مدنی محبوس در زندان مراغه

0
535

مهدی کوخیان, فعال مدنی و تلگرامی محبوس در زندان مرکزی مراغه بدنبال درگیری لفظی از سوی یکی از زندانیان جرائم غیرسیاسی مورد ضرب و شتم قرار گرفت و  علیرغم بروز جراحات بر سر و صورت وی به قرنطینه این زندان منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, طی روزهای گذشته, مهدی کوخیان, فعال مدنی و تلگرامی محبوس در زندان مراغه, در پی بروز درگیری لفظی با یکی از زندانیان جرائم خشن و غیرسیاسی مورد ضرب و شتم قرار گرفت و بدون درمان علیرغم بروز جراحات بر سر و صورت این زندانی سیاسی به قرنطینه این زندان منتقل شد. مهدی کوخیال از تاریخ ۱۹ اردیبهشت ماه سالجاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان مراغه منتقل شده بود. وی پیشتر در پرونده ای دیگر به تحمل ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

بنقل از یک منبع نزدیک به این فعال تلگرامی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ مهدی کوخیان از سوی  یک زندانی غیر سیاسی و مرتبط با جرائم خشن بنام “توتونچی” در پی درگیری لفظی بین مهدی کوخیان و مهدی علیمرادی دادستان شهر ملکان صورت گرفت و مهمین درگیری منجر به بروز جراحت بر سر و صورت این زندانی سیاسی شد و متاسفانه مسئولان زندان بدون توجه به جراحات وارده بر مهدی کوخیان وی را به قرنطینه زندان منتقل کردند. 

این منبع مطلع در ادامه گفت؛ مهدی کوخیان توسط دادستان ملکان تهدید شده است که از بابت پرونده زهرا نویدپور، قربانی تجاوز جنسی توسط نماینده ملکان، با پرونده ای جدید روبرو خواهد شد و به جهت بازجویی مجدد وی را به اداره اطلاعات منتقل خواهد کرد. درگیری لفظی مهدی کوخیان با دادستان ملکان نیز در همین رابطه بوده است. 

بازداشت مهدی کوخیان در تاریخ ۱۹ فروردین ۱۳۹۸, مرتبط با دخالت سلمان خدادادی، نماینده مردم ملکان در مجلس که در سال ۱۳۹۷در پرونده مرگ مشکوک “زهرا نویدپور” خبرساز شده بود صورت گرفته است ولی هنوز به طور قطع مشخص نیست چه داستانی پشت این بازداشت نهفته است و خانواده این فعال مدنی هنوز از دلایل بازداشت وی اطلاعی ندارند.

لازم به توضیح است که مهدی کوخیان که پیشتر چندین بار توسط سلمان خدادادی، نماینده ملکان در مجلس تهدید شده بود، روز دوشنبه مورخ ۱۹ فروردین ماه ۱۳۹۸ توسط نیروهای اداره اطلاعات این شهر بشدت مورد ضرب و شتم قرار گفته بود بطوریکه وی از ناحیه سر زخمی شده بود سپس بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شده است.

مهدی کوخیان در تاریخ ۲۰ فروردین‌ماه سالجاری توسط نیروهای اداره اطلاعات شهرستان ملکان بازداشت شده بود و یک روز پس از بازداشت طی تماس کوتاهی با خانواده از اعتصاب غذای خود خبر داده بود.

 در تاریخ ۲۴ فروردین سالجاری, مهدی کوخیان، فعال مدنی و مدیر کانال تلگرامی “شهر خبر ملکان” پس از انتقال از بازداشتگاه اداره اطلاعات ملکان به زندان مراغه به اعتصاب خود پایان داده بود. 

این فعال مدنی در دی ماه سال ۱۳۹۵ با شکایت “فرهاد نریمانپور”، شهردار  و “پیمان محمدپور” دادستان شهرستان ملکان توسط پلیس فتای مراغه در شهر محل سکونت خود در شهرستان ملکان بازداشت شده بود.

مهدی کوخیان, از همان روز بازداشت در بازداشتگاه اطلاعات نیروی انتظامی دست به اعتصاب غذا زده بود و سپس در تداوم اعتصاب غذای خشک به زندان شهرستان مراغه منتقل شد. او در زندان نیز در واکنش به بازداشت غیرقانونی خود با دوختن لب‌هایش دست به اعتراض زد. مدت ۲۸ روز را با همین وضعیت در بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران تبریز تحت بازجویی دوباره بسر برد. وی نهایتا در تاریخ ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ با قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شد.

مهدی کوخیان, سرانجام در اسفندماه ۱۳۹۶ توسط شعبه اول دادگاه انقلاب مراغه به ریاست مهدی داورنیا از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به نفع سازمان ها، گروه ها و شبکه های مخالف نظام” به تحمل ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی جقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله مواردی است که در ماده ۲ قانون آئین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ میباشد که بر تضمین حقوق طرفین تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: