•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

مهدی کوخیان به اعتصاب غذای خود پایان داد

0
549

حقوق بشر در ایران – روز گذشته, “مهدی کوخیان”, فعال مدنی محبوس و در زندان مراغه در پی ملاقات حضوری با مادر خود بنا به تاکید وی به اعتصاب غذای خود پایان داد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۱۵ مردادماه ۱۳۹۸, “مهدی کوخیان”, فعال مدنی و تلگرامی, محبوس در زندان مراغه در حالی که هشتمین روز از اعتصاب غذای اعتراضی خود را پشت سر می گذاشت پس از ملاقات حضوری با مادر خود و در تاکید وی مبنی بر پایان اعتصاب غذا, مهدی مهدی کوخیان به اعتصاب غذای خود پایان داد. پایان اعتصاب غذای “مهدی کوخیان” در حالی است که وی به لحاظ جسمی در وضعیت بسیار وخیمی قرار گرفته بود. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ “مهدی کوخیان”, در پی مساعدت مسئولان زندان مراغه مبنی بر ملاقات با مادر خود و تاکید مادر وی بر پایان دادن فرزندش به اعتصاب غذا, مهدی کوخیان به اعتصاب غذای خود پایان داد. 

پایان اعتصاب غذای “مهدی کوخیان”, در حالی است که پیش از این یک منبع نزدیک به وی اعلام کرده بود؛ “مهدی کوخیان” در وضعیت وخیم جسمانی قرار دارد و این موضوع به با توجه به تماسهای گرفته شده از داخل زندان به خانواده این فعال مدنی هم اطلاع رسانی شد. خانواده “مهدی کوخیان” در پی نگرانی از وضعیت فرزند خود امروز به دادسرای مراغه مراجعه کرده بودند، با اینحال “مهدی علیمرادی”، دادستان ملکان علیرغم مشاهده نگرانی های مادر “مهدی کوخیان” ضمن رد پذیرش هرگونه مسئولیت در قبال این مورد به صراحت به خانواده وی اعلام کرده بود “بگذارید در اعتصاب بمیرد”!

محرومیت مهدی کوخیان از حق درمان در حالی است که وی با موارد متعددی از رفتارهای قهرآمیز توسط مسئولان زندان مراغه و سایر مسئولان قضائی دست به گریبان است. 

مهدی کوخیان, فعال مدنی و تلگرامی محبوس در زندان مراغه, چندی پیش در پی بروز درگیری لفظی با یکی از زندانیان جرائم خشن و غیرسیاسی مورد ضرب و شتم قرار گرفت و بدون درمان علیرغم بروز جراحات بر سر و صورت این زندانی سیاسی به قرنطینه این زندان منتقل شد.

در تاریخ ۱۲ تیرماه ۱۳۹۸, مهدی کوخیان پس از سپری کردن چند روز در قرنطینه زندان مراغه به بند عمومی بازگردانده شد. 

بازداشت مهدی کوخیان در تاریخ ۱۹ فروردین ۱۳۹۸, مرتبط با دخالت سلمان خدادادی، نماینده مردم ملکان در مجلس که در سال ۱۳۹۷در پرونده مرگ مشکوک “زهرا نویدپور” خبرساز شده بود صورت گرفته است ولی هنوز به طور قطع مشخص نیست چه داستانی پشت این بازداشت نهفته است و خانواده این فعال مدنی هنوز از دلایل بازداشت وی اطلاعی ندارند.

لازم به توضیح است که مهدی کوخیان که پیشتر چندین بار توسط سلمان خدادادی، نماینده ملکان در مجلس تهدید شده بود، روز دوشنبه مورخ ۱۹ فروردین ماه ۱۳۹۸ توسط نیروهای اداره اطلاعات این شهر بشدت مورد ضرب و شتم قرار گفته بود بطوریکه وی از ناحیه سر زخمی شده بود سپس بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شده است.

مهدی کوخیان در تاریخ ۲۰ فروردین‌ماه سالجاری توسط نیروهای اداره اطلاعات شهرستان ملکان بازداشت شده بود و یک روز پس از بازداشت طی تماس کوتاهی با خانواده از اعتصاب غذای خود خبر داده بود.

در تاریخ ۲۴ فروردین ۱۳۹۸, مهدی کوخیان، فعال مدنی و مدیر کانال تلگرامی “شهر خبر ملکان” پس از انتقال از بازداشتگاه اداره اطلاعات ملکان به زندان مرکزی مراغه به اعتصاب خود پایان داده بود. 

این فعال مدنی در دی ماه سال ۱۳۹۵ با شکایت “فرهاد نریمانپور”، شهردار و “پیمان محمدپور” دادستان وقت شهرستان ملکان توسط پلیس فتای مراغه در شهر محل سکونت خود در شهرستان ملکان بازداشت شده بود.

مهدی کوخیان, از همان روز بازداشت در بازداشتگاه اطلاعات نیروی انتظامی دست به اعتصاب غذا زده بود و سپس در تداوم اعتصاب غذای خشک به زندان شهرستان مراغه منتقل شد. او در زندان نیز در واکنش به بازداشت غیرقانونی خود با دوختن لب‌هایش دست به اعتراض زد. مدت ۲۸ روز را با همین وضعیت در بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران تبریز تحت بازجویی دوباره بسر برد. وی نهایتا در تاریخ ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ با قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شد.

مهدی کوخیان, سرانجام در اسفندماه ۱۳۹۶ توسط شعبه اول دادگاه انقلاب مراغه به ریاست مهدی داورنیا از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به نفع سازمان ها، گروه ها و شبکه های مخالف نظام” به تحمل ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

سرکوب فعالان مدنی و رسانه ای در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی جقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند. همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله مواردی است که در ماده ۲ قانون آئین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ میباشد که بر تضمین حقوق طرفین تاکید شده است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

ممانعت افراد در دسترسی به خدمات پزشکی و تحمل و درد و رنج و عدم اعزام زندانیان به مراکز درمانی از جمله مصادیق بارز شکنجه و ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.