•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, اکتبر 21

انتقال میرموسی ضیاگرگری، فعال ملی مدنی به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز

0
253

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۸ شهریور ماه ۱۳۹۹، میر موسی ضیاگرگری، فعال ملی مدنی ساکن شهرستان نقده « سولدوز »، پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۲۷ شهریور ماه ۱۳۹۹، میرموسی ضیاگرگری، فعال ملی مدنی که در بازداشت بسر می برد در تماس تلفنی کوتاهی به خانواده خود خبر از انتقالش به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز داد. این فعال ملی مدنی طی روزهای اخیر توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود. 

براساس اعلام نزدیکان این فعال مدنی به حقوق بشر در ایران: “آقای ضیاگرگری، پس از بازداشت از سوی پلیس امنیت شهرستان نقده به بازداشتگاه نیروی انتظامی منتقل شد و پس از آن با توجه به اینکه این بازداشت نیابتی صورت گرفته بود به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز برای بازجوئی و تفهیم اتهام منتقل شده در تماسی که با خانواده خود داشت این خبر را اعلام کرد.” 

این فعال ملی مدنی، در تاریخ ۲۵ شهریور ماه ۱۳۹۹، در پی یروش نیروهای امنیتی به منزل شخصی وی پس از تفتیش منزل و ضبط وسایل شخصی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود. همزمان با بازداشت میرموسی ضیاگرگری ۴ تن دیگر هم توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند که از هویت آنها اطلاعی در دسترس نیست. 

میرموسی ضیاگرگری پیش از این نیز در تاریخ ۳ خرداد ماه ۱۳۹۹, توسط ماموران اداره اطلاعات شهرستان نقده « سولدوز» بازداشت و پس از انتقال به ستاد خبری اداره اطلاعات نقده و بازجوئی از بابت عدم برگزاری مراسم سالگرد جانباختگان خرداد ماه ۱۳۸۵، ساعاتی بعد آزاد شد. 

در تاریخ ۳ خرداد ماه ۱۳۹۹, میرموسی ضیاگرگری, توسط ماموران اداره اطلاعات شهرستان نقده « سولدوز» بازداشت شده بود.

در تاریخ ۱۳ شهریور ماه ۱۳۹۸, میرموسی ضیاگرگری, فعالان ملی مدنی ساکن شهرستان نقده که پیش از آن  توسط شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری ۲ این شهرستان از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” مورد محاکمه قرار گرفته بودن را به تحمل ۱ سال حبس تعزیری از نوع درجه ۸ محکوم کرد.

 اتهام  میرموسی ضیاگرگری, در مراحل بازجوئی عضویت در تشکیلات گاماج و همچنین تبلیغ علیه نظام از طریق ایراد سخنرانی در مراسم شهدای سولدوز و منزل عباس لسانی، عنوان شده بود که در طی روند بازپرسی ۲ اتهام از پرونده ایشان حذف شد و هر ۲ نفر این افراد فقط از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” مورد محاکمه قرار گرفتند. 

میرموسی ضیاگرگری, در تاریخ ۱ تیرماه ۱۳۹۸, در خیابان توسط ماموران امنیتی شهرستان نقده بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات در ارومیه منتقل شد و پس از ۲۵ روز بازداشت با توجه به تمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه  با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۸۰ میلیون تومان موقتا آزاد شد. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته ‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان ملی مدنی در شهرستان نقدهفعالان ملی مدنی شهرستان نقدهفعالان مالی مدنی تبریزفعالان مدنیفعالان مدنی بازداشت شدهفعالان مدنی در ایرانفعالان مدنی در جمهوری اسلامیفعالان مدنی شهرستان نقدهفعالان ترکفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعالان ترک آذریفعالان ترک آذری ایرانفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذری در شهرستان نقدهفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ترک آذربایجانی شهرستان نقدهفعالان ترک اذربایجانیفعالان ترک در ایرانفعالان ترک زبان در ایرانمیرموسی ضیا گرگریمیرموسی ضیاگرگریمیرموسی ضیاگرگری فعال ملی مدنیمیرموسی ضیاگرگری فعال مدنیمیرموسی ضیاگرگری فعال آذریمیرموسی ضیاگرگری فعال آذربایجانیمیرموسی ضیاگرگری فعال ترک آذریمیرموسی ضیاگرگری فعال ترک آذری در نقدهمیرموسی ضیاء گرگرینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی فعالان مدنی در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراناداره اطلاعات تبریزبازداشت میرموسی ضیا گرگریبازداشت میرموسی ضاگرگریحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانسرکوب فعالان ملی مدنیسرکوب فعالان ملی مدنی در ایرانسرکوب فعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیسرکوب فعالان مدنیسرکوب فعالان مدنی ایرانسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان مدنی در تهرانسرکوب فعالان مدنی در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان آذریسرکوب شهروندان آذری در ایرانشهروندان آذری در ایرانشهروندان آذری در جمهوری اسلامیشهروندان آذری زبان در ایرانشهرستان نقدهشهرستان سولدوز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: