•                  
دوشنبه , ۰۵ اسفند , ۱۳۹۸
دوشنبه, فوریه 24

صبا کردافشاری, فعال حقوق زنان محاکمه شد

0
304

حقوق بشر در ایران – روز جاری, “صبا کردافشاری”, فعال حقوق زنان و از معترضان به حجاب اجباری, پس از حضور در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران, از بابت اتهامات امنیتی مورد محاکمه قرار گرفت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۲۸ مردادماه ۱۳۹۸, جلسه دادرسی بر پرونده “صبا کردافشاری”, فعال حقوق زنان و از معترضان به حجاب اجباری, محبوس در بند زنان زندان اوین, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ایمان افشاری” برگزار شد. این جلسه دادرسی با توجه به اطلاع رسانی قبلی به صبا کردافشاری, توسط شعبه مذکور برگزار شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ ساعت ۱ ظهر روز جاری, “صبا کردافشاری”, با دست بند و چشم بند به دادگاه منتقل شد. بر خلاف عرف انتقال وی نه توسط ماموران اعزام زندان اوین بلکه توسط ماموران اطلاعات سپاه که مامور بازداشت این فعال حقوق زنان و مادرش بودند صورت گرفته بود. با این حال در طی جلسه دارسی, وکیل مدافع “صبا کردافشاری” نیز حاضر بود. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ در جریان برگزاری جلسه دادرسی, بر پرونده “صبا کردافشاری”, ماموران اطلاعات سپاه اقدام به فیلمبرداری از جلسه دادگاه کردند. همچنین بنا بر اعلام “ایمان افشاری”, قاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران طی ۱ هفته آتی حکم این پرونده صادر خواهد شد. 

این فعال حقوق زنان و معترض به حجاب اجباری, در تاریخ ۲۲ مردادماه ۱۳۹۸, به همراه “سیما انتصاری” از زنان درویش و “مژگان کشاورز”, “یاسمن آریانی”, “منیره عربشاهی”, از دیگر فعالان مدنی و حقوق زنان و معترضان به حجاب اجباری از بند زنان زندان قرچک ورامین به زندان اوین منتقل شدند. 

انتقال این زنان زندانی سیاسی از زندان قرچک به زندان اوین در حالی صورت گرفت که این افراد در طی دوران بازداشت و حبس خود با انواع و اقسام درگیریها با زندانیان جرائم غیر سیاسی دست و پنجه نرم کردند. 

“صبا کردافشاری”, فعال حقوق زنان و از معترضان به حجاب اجباری, از بابت اتهامات؛ “اجتماع و تبانی علیه نظام از طریق ارتباط با رسانه های خارجی”, “تبلیغ علیه نظام از طریق ارتباط با گروههای معاند و طرح «طراحان» براندازی نرم نظام”, “ترویج فحشا و فساد از طریق کشف حجاب و پیاده روی بدون حجاب در خیابان” پیش از این مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود و روز جاری از بابت همان اتهامات توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری مورد محاکمه قرار گرفت. 

“صبا کردافشاری”, فعال حقوق زنان و از معترضان به حجاب اجباری, در ساعات اولیه روز ۱۱ خردادماه ۱۳۹۸, بدنبال مراجعه ماموران امنیتی به منزل پدری وی پس از ارائه حکم بازداشت از سوی مراجع قضائی, بازداشت و سپس به بازداشتگاه پلیس امنیت واقع در خیابان وزراء در تهران منتقل شده بود و تا به امروز سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ در سلول انفرادی در بازداشتگاه مذکور نگهداری شده بود. 

این فعال حقوق زنان, در تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۸, پس از انتقال به شعبه ۱ بازپرسی دادگاه عمومی و انقلاب ناحیه ۱ تهران موسوم به “دادسرای ارشاد” از بابت اتهامات؛ “اشاعه فحشا و فساد از طریق کشف حجاب و پیاده روی بدن حجاب در خیابان”, “تبلیغ علیه نظام از طریق ارتباط با گروههای معاند و طرح «طراحان» براندازی نرم” و “اجتماع و تبانی علیه نظام از طریق ارتباط با رسانه های خارجی” مورد تفهیم اتهام قرار گرفت. پس از تفهیم اتهام برای این فعال مدنی  قرار بازداشت به مدت ۱ ماه صادر شد. که حسب قانون ۱۰ روز از مدت ۱ ماه را میبایست در سلول انفرادی سپری میکرد. 

وی در تاریخ ۲۱ خرداد ماه ۱۳۹۸, با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام و تکمیل پرونده تا زمان شروع جلسات دادرسی از  سلول انفرادی پلیس امنیت واقع در خیابان وزراء در تهران به قرنطینه زندان قرچک ورامین منتقل شده بود. 

 صبا کردافشاری, پیش از این و در تاریخ ۲۷ مهر ماه ۱۳۹۷, به همراه یاسمن آریانی از دیگر فعالان مدنی بازداشت شده در تجمعات اعتراضی مرداد ماه ۱۳۹۷ به اتهامات؛ «اجتماع  و تبانی علیه امنیت ملی» از طریق «شرکت در اعتراض بدون مجوز مختل‌کننده‌ نظم عمومی» از سوی دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. 

این فعال مدنی, پس از سپری کردن بیش از نیمی از دوران حبس ۶ ماهه خود در تاریخ ۲۵ بهمن ۱۳۹۸, به همراه ۶ تن دیگر از زندانیان سیاسی  محبوس در زندانهای تهران بزرگ و اوین  که مشمول آزادی  زودهنگام زندانیان سیاسی که کمتر از یکسال محکومیت داشتند  از بندهای مختلف این دو زندان آزاد  شده بود. 

در ماههای اخیر موج گسترده ای از احضار و بازداشت فعالان حقوق زنان در تهران و سایر شهرهای کشور شکل گرفته است. تا لحظه تنظیم این خبر در تهران ۵ تن از این افراد در تاریخهای مختلف در پی یورش نیروهای امنیتی بازداشت و بعد از تکمیل مراحل بازجوئی یا با قرار وثیقه و بطور موقت آزاد شدند و یا اینکه کماکان در بازداشت بصورت بلاتکلیف و بدون دریافت حکم بسر میبرند که برای نمونه میتوان به افرادی همچون؛ یاسمن آریانی, منیره عربشاهی, ناهید شقاقی اشاره کرد. 

حکومت ایران در این سالها با بازداشت‌‌های گسترده و صدور احکام سنگین در قبال زنان معترض، نشان داد که نه تنها در مواجه با این زنان بلکه با مدافعان حقوق زنان نیز برخورد شدیدی دارد.

سرکوب فعالان حقوق زنان در ایران در حالی رو به گسترش است که با استناد  به اسناد بین المللی از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت رفتار تبعیض آمیز بر افراد بر حسب جنسیت تاکید شده است. همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر, بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقاید و دیدگاههای آنها بدون ملاحظات مرزی و در آزادی کامل نیز تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از یک روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: