•                  
چهارشنبه , ۰۹ مهر , ۱۳۹۹
چهارشنبه, سپتامبر 30

جلسه دادگاه تجدیدنظر ۳ تن از فعالان حقوق زنان برگزار خواهد شد

0
220

حقوق بشر در ایران – طی روزهای آینده, جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات مژگان کشاورز, منیره عربشاهی و یاسمن آریانی, سه تن از فعالان مدنی محبوس در بند زنان زندان اوین که پیش از این و در مرحله بدوی در مجموع به تحمل ۵۵ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بودند در مرحله تجدیدنظر خواهی برگزار خواهد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۱۶ دی ماه ۱۳۹۸, مژگان کشاورز, منیره عربشاهی و یاسمن آریانی, تن از فعالان حقوق زنان و از معترضان به حجاب اجباری, محبوس در بند زنان زندان اوین توسط شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست قاضی حسین بابائی برگزار خواهد شد. این افراد در مرحله بدوی توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهامات  “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی”, تبلیغ علیه نظام, “تشویش و فراهم نمودن موجبات فساد و فحشا”, در مجموع به تحمل ۵۵ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. در صورت تائید همین حکم توسط دادگاه تجدید نظر هر یک از این فعالان مدنی با استناد به ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری که از بابت اتهام “تشویش و فراهم نمودن موجبات فساد و فحشا” به آن محکوم شدند لازم به اجرا خواهد شد. 

لازم به ذکر است؛ طبق دادنامه صادره توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران, که در تاریخ ۹ مردادماه ۱۳۹۸, به ابلاغ وکلای مدافع مژگان کشاورز, منیره عربشاهی و یاسمن آریانی, رسیده بود مژگان کشاورز, یاسمن آریانی و منیره عربشاهی, سه تن از فعالان مدنی و حقوق زنان و از معترضان به حجاب اجباری از بابت اتهام؛ “تشویش و فراهم نمودن موجبات فساد و فحشا” هریک به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری, از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” نیز به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شدند. همچنین مژگان کشاورز, علاوه بر اتهامات فوق از بابت اتهام “توهین به مقدسات” به تحمل ۷ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

پیش از این نیز یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران اعلام کرده بود؛ یاسمن آریانی, منیره عربشاهی و مژگان کشاورز, هر ۳ نفر این فعالان مدنی از زمان بازداشت و در مرحله تحقیقات و بازجوئی و تفهیم اتهام و حتی در مرحله محاکمه توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب از حق انتخاب و حضور وکیل در طی روند دادرسی محروم بودند و جلسات محاکمه این فعالان مدنی و حقوق زنان بدن اطلاع قبلی به وکلای این افراد برگزار شد.

لازم به توضیح است؛ یاسمن آریانی در تاریخ ۳۰ فروردین ماه سالجاری از بازداشتگاه به بند زنان زندان قرچک ورامین منتقل شد. این فعال مدنی در دوران بازجوئی به بازداشت دوستان و اعضای خانواده خود تهدید شده است. منیره عربشاهی، مادر یاسمن آریانی نیز که در پی بازداشت دخترش بازداشت شد نیز پس از تفهیم اتهام به زندان قرچک ورامین منتقل شده است.

یک روز پس از بازداشت یاسمن آریانی، در تاریخ ۳۱ فروردین ۱۳۹۸, منیره عربشاهی، مادر این فعال مدنی نیز پس از مراجعه جهت پیگیری وضعیت فرزندش به بازداشتگاه وزرا بازداشت شد.

یاسمن آریانی، فعال مدنی و بازیگر تئاتر که در حال آماده شدن برای بازی در نمایش “اکتورز استدیو” در تماشاخانه ملک بود، پیشتر از توقیف نقش خود در این تئاتر و کنار گذاشته شدن توسط وزارت ارشاد خبر داده بود.

جلوگیری از اجرای یاسمن آریانی در پی جوسازی برخی رسانه های مجازی منتسب به نهادهای امنیتی در ارتباط با حرفه بازیگری او و تفتیش عقاید وی صورت گرفته است.

منیره عربشاهی در اواخر فروردین ماه ۱۳۹۸ از سوی دادگاه عمومی و انقلاب ناحیه ۲۱ تهران (دادسرای ارشاد) با عناوین اتهامی “تشویق و فراهم نمودن موجبات فساد از طریق تبلیغ و کشف حجاب، فعالیت تبلیغی علیه نظام و اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور” مورد تفهیم اتهام قرار گرفت.

همچنین با توجه  صدور قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی منیره عربشاهی کماکان در بازداشت و در بند زنان زندان قرچک ورامین به صورت بلاتکلیف به سر می‌برد.

پیرامون مژگان کشاورز لازم به ذکر است, وی در تاریخ ۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ و در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات به منزل شخصی وی بازداشت شد. بازداشت مژگان کشاورز توسط نیروهای وزارت اطلاعات در حالی صورت گرفت که وی در برابر چشمان دختر نه ساله‌اش مورد ضرب و شتم نیروهای امنیتی که برای بازداشت وی به منزل این فعال مدنی مراجعه کرده بودند قرار گرفت و سپس بازداشت شد. 

مژگان کشاورز در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ از بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین که متعلق به وزارت اطلاعات است با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده به زندان قرچک ورامین منتقل شد و در همان تاریخ از قرنطینه این زندان به بند ۷ زنان در این زندان منتقل شد. 

لازم به ذکر است در تاریخ ۲۹ فروردین ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین‌الملل نیز با انتشار بیانیه‌ای از مقامات ایرانی خواست که به آزار، تهدید، بازداشت و حبس مدافعان حقوق زنانی که به صورت مسالمت‌آمیز نسبت به قوانین تحقیرآمیز و تبعیض‌آمیز حجاب اجباری اعتراض کرده‌اند پایان دهند و مدافعان حقوق زنانی که بر این اساس بازداشت شده‌اند را فورا و بدون قید شرط آزاد کنند. این سازمان طی این بیانیه ضمن اشاره به حکم صادره علیه نسرین ستوده، محکومیت ویدا موحد و بازداشت اخیر یاسمن آریانی و منیره عربشاهی به نقش جامعه بین‌الملل از جمله اتحادیه اروپا در واداشتن مقامات ایرانی به لغو حجاب اجباری اشاره کرده بود.

تبصره ماده ۴۸ از جمله بحث برانگیز ترین مفاد حقوقی در نظام قضائی ایران است که از زمان اجرا با انتقادهای بسیاری از سوی حقوق دانان مواجه شده است از جمله منتقدان این تبصره, سازمان عفو بین الملل است که این سازمان مدافع حقوق بشر در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه سالجاری با انتشار یک بیانیه نسبت به تصویب آن در کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس واکنش نشان داد. 

این سازمان مدافع حقوق بشرهمچنین تاکید کرده که اگر مصوبه کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس به تصویب نهائی برسد، «آسیبی جدی به نظام قضائی ایران خواهد بود که در حال حاضر نیز سرشار از نقصان است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان و همچنین اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند.

سازمان عفو بین الملل در تاریخ ۱۷ تیرماه ۱۳۹۸,  با انتشار بیانیه ای خواستاری آزادی بی قید و شرط منیره عربشاهی, یاسمن آریانی, فرشته دیدنی, مژگان کشاورز, صبا کردافشاری شد. این سازمان مدافع حقوق بشر به طور مستقیم با اشاره بر مبنی بازداشت هر ۵ نفر این فعالان مدنی اتهامات وارده را غیرقانونی دانست و تلاش این فعالان حقوق زنان را فقط با هدف احقاق حقوق شهروندی و برابری زنان در جامعه ایران دانست. این سازمان بین المللی حقوق بشر همچنین با انتشار نامه ای خطاب به “ابراهیم رئیسی”, نسبت به محرومیت منیره عربشاهی, یاسمن آریانی و مژگان کشاورز از حق دادرسی عادلانه و بیطرف تاکید کرد و تلاشهای این ۳ فعال حقوق زنان را احقاق حقوق زنان در جامعه ایران ذکر کرد. 

برچسب هافعال حقوق زنانفعالان حقوق زنانفعالان حقوق زنان در ایرانفعالان حقوق زنان درایرانقانون حجاب اجباریقاضی باباییقاضی بابائیمنیره عربشاهیمژگان کشاورزمادر یاسمن اریانیمحاکمهمستشار شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهرانمعترضان به حجاب اجبارینقض حقوق بشر در ایراننه به حجاب اجبارییاسمن آریانییاسمن اریانیاعتراض به حجاب اجباریبند زنانبند زنان در زندان اوینبند زنان زندان اوینبندزنانبندزنان زندان اوینبازداشت منیره عربشاهیتهدید حجاب اجباریجامعه زنانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحبس تعزیری زندانیان سیاسیحجاب اجباریحجاب اجباری در ایرانحسین باباییحسین بابائیزنانزنان در ایرانزندان اوین تجمع اعتراضیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان سیاسی در ایرانسرکوب معترضان به حجاب اجباری در ایرانسرکوب زنانسرکوب زنان ایرانسرکوب زنان در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشعبه ۵۴شعبه ۵۴ دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظرشعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: