•                  
سه شنبه , ۰۴ آذر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, نوامبر 24

عادل گرجی, فعال دانشجوئی محاکمه شد

0
247

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۷ بهمن ماه ۱۳۹۸, عادل گرجی, فعال دانشجوئی و دانشجوی دانشکده هنر و معماری دانشگاه تهران, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشار, مورد محاکمه قرار گرفت و دفاعیات خود را به دادگاه ارائه کرد. این فعال دانشجوئی پس از بازداشت در جریان تجمعی که با هدف اعتراض دانشجویان دانشکده هنر به جابجایی مکان این دانشگاه به جایی دیگر توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود.  

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۷ بهمن ماه ۱۳۹۸, جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات عادل گرجی, فعال دانشجویی و دانشجوی دانشکده هنر و معماری دانشگاه تهران از بابت رسیدگی به ۳ مورد اتهامی “تبلیغ علیه نظام”, “اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی”, “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور” توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ایمان افشاری”, برگزار شد. 

براساس این گزارش؛ عادل گرجی, فعال دانشجوئی با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود ضمن اعلام برگزاری جلسه دادرسی نوشت: “جلسه مثبتی بود قاضی معتقد بود چون سیگار می کشم و تاتو دارم پس احتمالا معتادم و موادم میزنم برای همین یادم نیست یک سری چیزها رو و می گفت تجمعتان اقدام علیه امنیت ملی بوده گفتم چهارتا دانشجو اعتراض کردن چرا دانشگاه شان را جابه جا کردید امنیت ملی به خطر افتاده!!؟”

این فعال دانشجوئی در ادامه همچنین نوشت: “منشی دادگاه گفت که حتما صلاح بوده، چرا اعتراض کردین گفتم با سرنوشت چند هزار نفر بازی کردن نباید اعتراض کنیم!!! آخرش هم گفت که دفاعم خوب نبود، گفتم مگه فرقیم داره که جواب نداد!!!(ولی در کل فک میکنم تبرئه میشم)”. 

لازم به ذکر است؛ حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی با مضمون “ارجاع پرونده عادل گرجی, فعال دانشجوئی به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران”, ارجاع پرونده این فعال دانشجویی به دادگاه انقلاب تهران را اطلاع رسانی کرده بود. 

عادل گرجی, فعال دانشجوئی و دانشجوی دانشگاه هنر و معماری دانشگاه تهران در تاریخ ۹ مهر ماه ۱۳۹۸, پس از اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شده بود. 

این فعال دانشجوئی پیش از این در تاریخ ۳۰ شهریور ماه ۱۳۹۸, و در حالی که کمتر از ۱ ماه از آزادی وی با تودیع قرار کفالت نگذشته بود با احضار مجدد به شعبه ۷ بازپرسی دادسرای امنیت « دادسرای مقدس » مستقر در زندان اوین در پی تبدیل قرار کفالت به قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان و با توجه به عدم توانائی در تامین آن مبلغ بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود. 

 “عادل گرجی”, فعال دانشجوئی و دانشجوی دانشگاه تهران واحد مرکز, پیش از این و  در تاریخ ۷ شهریور ماه ۱۳۹۸ و در جریان تجمع اعتراضی که به دلیل مخالفت دانشجویان با انتقال دانشکده هنر و معماری از میدان فلسطین به سوهانک برگزار شده بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود. 

این فعال دانشجوئی, در تاریخ ۱۷ شهریور ماه سالجاری پس از اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار کفالت بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شده بود. 

 “عادل گرجی”, فعال دانشجوئی پیش از این برای اولین بار در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ و در جریان تجمع اعتراضی به مناسبت روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران بازداشت شده بود و پس از اتمام مراحل بازجوئی در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ماه با تودیع قرار کفالت بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شده بود. 

سرکوب فعالان دانشجوئی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین بازداشت خودسرانه افراد بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

برچسب هافعال دانشجوییفعال دانشجوئیفعال دانشحوئیفعالان دانشجوییفعالان دانشجوئیماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشرمحاکمهمحاکمه فعالان ملی مدنیمحاکمه شهروندانمحاکمه عادل گرجی فعال دانشجوئینقض حقوق بشر در ایراننافرمانی مدنی شهروندان در ایرانایمان افشارایمان افشار یاجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشوراجتماع و تبانی علیه امنیت ملیاخبار نقض حقوق بشر در ایرانتبلیغ علیه نظامتجمعات اعتراضیتجمعات اعتراضی دانشجویانتجمعات اعتراضی دانشجویان در ایرانتجمعات اعتراضی در دانشگاه تهرانتجمعات دانشجوییتجمعات دانشجویانتجمعات دانشجوئیجلسه دادگاهجلسه دادرسیحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایراندفاعیهدانشکده هنر و معماریدانشکده هنر و معماری دانشگاه تهراندانشکده هنر دانشگاه تهراندانشگاه تهراندانشجو در ایراندانشجوی ستاره داردانشجویاندانشجویان ایراندانشجویان دانشگاه تهراندانشجویان در ایراندادگاه انقلاب تهراندادرسی عادلانهسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان دانشجوییسرکوب فعالان دانشجویی در ایرانسرکوب فعالان دانشجوئیسرکوب فعالان دانشجوئی در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانشعبه ۲۶شعبه ۲۶ دادگاه انقلا تهرانشعبه ۲۶ دادگاه انقلابشعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهرانعادل گرجی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: