•                  
یک شنبه , ۰۴ آبان , ۱۳۹۹
یکشنبه, اکتبر 25

محکومیت قطعی محمد مهدوی فر, فعال مدنی در مجموع به ۴۲ سال حبس تعزیری

0
834

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ شهرستان آران و بیدگل, که پیش از این محمد مهدوی فر, فعال مدنی ساکن این شهرستان و محبوس در زندان مرکزی کاشان را از بابت بخش دوم پرونده وی مورد محاکمه قرار داده بود به تحمل ۱۱ فقره ۳ ساله حبس تعزیری محکوم کرد. این فعال مدنی همچنین به ۵۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد. با توجه به محکومیت قبلی این فعال مدنی در بخش اول از همین پرونده به تحمل ۹ سال حبس تعزیری مجموع محکومیتهای محمد مهدوی فر در ۲ بخش از ۱ پرونده به ۴۲ سال حبس تعزیری افزایش پیدا کرد. با توجه به عدم اعتراض وی به این احکام صادره در صورت تائید قضات شعبه دادگاه انقلاب آران و بیدگل و شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ این شهرستان و اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی مجازات اشد برای این فعال مدنی اجرائی خواهد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز پنجشنبه ۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, محمد مهدوی فر, فعال مدنی محبوس در زندان مرکزی کاشان که پیش از این توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ شهرستان آران و بیدگل به ریاست “سجاد عسگری” مورد محاکمه قرار گرفته بود از بابت اتهامات تبلیغ علیه نظام, نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی از طریق سامانه های رایانه ای یا مخابراتی, اقدام علیه امنیت ملی به قصد برهم زدن امنیت کشور, توهین به رهبری و توهین به روح الله خمینی, مورد محاکمه قرار گرفته بود به تحمل ۱۱ فقره حبس تعزیری ۳ ساله و همچنین ۵۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد. با احتساب محکومیت محمد مهدوی فر در بخش اول از همین پرونده به تحمل ۹ سال حبس تعزیری مجموع محکومیت حبس تعزیری وی به ۴۲ سال افزایش پیدا کرد. این فعال مدنی به هیچ یک از این ۲ حکم صادره اعتراض نکرده و در صورت نظر مثبت قاضی و اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی مجازات اشد برای وی لازم به اجرا خواهد شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “پرونده محمد مهدوی فر از پیچیدگی های خاصی برخوردار است و مبنی این پیچیدگی به دلیل فعالیتهای مدنی وی که از دید ارگانهای امنیتی “توهین به رهبری” و “روح الله خمینی” بوده و با توجه به این ۲ اتهام این فعال مدنی با اتهامات دیگری از قبیل “نشر اکاذیب از طریق سامانه های رایانه ای و مخابراتی”, “اقدام علیه امنیت ملی به قصد برهم زدن امنیت کشور” و بعضاً وی از بابت اتهاماتی از قبیل توهین به مقدسات هم مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود. اما در پرونده اخیر محمد مهدوی فر با مصداق اتهامی نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی از طریق سامانه های رایانه ای یا مخابراتی, نشر اکاذیب از طریق سامانه های مخابراتی و رایانه ای,  که با شکایت اداره اطلاعات شهرستان آران و بیدگل از این فعال مدنی شکایت کرده بود که ۱۱ اتهام با توجه به هر یک از پستهائی که محمد مهدوی فر در فضای مجازی منتشر کرده بود بعنوان ۱ اتهام در نظر گرفته شد و برای هر یک به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

این منبع مطلع همچنین پیرامون چگونگی اجرای این حکم با توجه به قطعی شدن آن افزود: “برای اجرای این ۳۳ سال حبس تعزیری در صورت تائید “سجاد عسگری”, قاضی شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ شهرستان آران و بیدگل برای اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی فقط ۱ فقره از ۳ سال جنبه اجرائی خواهد داشت. این درحالی است که قاضی دادگاه در حال حاضر می تواند هر تعداد از این ۱۱ فقره را به دلخواه خود بر علیه محمد مهدوی فر اجرائی کند. 

این منبع مطلع همچنین پیرامون حکم صادره توسط دادگاه انقلاب شهرستان آران و بیدگل در بخش دیگری از همین پرونده که محمد مهدوی فر را در مجموع به تحمل ۹ سال حبس تعزیری محکوم کرده افزود: “در این بخش از پرونده که توسط دادگاه انقلاب آران و بیدگل که پیشتر به ریاست قاضی “سجاد موسوی فر” برگزار شده بود محمد مهدوی فر از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و همچنین از بابت اتهام “تحریک مردم به قصد جنگ و کشتار با یکدیگر به قصد برهم زدن امنیت ملی” به تحمل ۷ سال و ۶ ماه حب تعزیری محکوم شد. همچنین محمد مهدوی فر از بابت اتهام عضویت در گروههایی که به قصد برهم زدن امنیت ملی تشکیل شدند « امضای بیانیه ۱۴ فعال مدنی در استعفای علی خامنه ای », “توهین به روح الله خمینی” و “توهین به رهبری” با استناد به اصل برائت و ماده ۱۲۰ از قانون مجازات اسلامی تبرئه شد. 

این منبع مطلع در خاتمه تاکید کرد: “با توجه اینکه این احکام در تاریخ ۱۶ بهمن ماه سالجاری به وکیل مدافع محمد مهدوی فر و خود این فعال مدنی در زندان کاشان ابلاغ شد و پس از گذشت ۲۰ روز از زمان اعتراض و عدم اعتراض به احکام صادره از سوی ۲ دادگاه انقلاب و شعبه ۱۰۲ کیفری ۲ شهرستان آران و بیدگل در هر ۲ بخش احکام قطعی شده و جنبه اجرائی دارد. 

لازم به ذکر است؛ حقوق بشر در ایران در تاریخ ۱۴ آبان ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی با مضمون “گزارشی از آخرین وضعیت محمد مهدوی فر, فعال مدنی محبوس در زندان کاشان”, پیرامون آخرین وضعیت این فعال مدنی اطلاع رسانی کرده بود. 

محمد مهدوی فر, فعال مدنی, اهل شهرستان آران و بیدگل, در تاریخ ۲۲ تیر ماه ۱۳۹۸,  در حالی که برای مرخصی از تبعید به محل سکونت خود بازگشته بود در خیابان از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و پس از تفهیم اتهام از بابت اتهام “توهین به رهبری” تفهیم اتهام شد و پس از انتقال به منزل و تفتیش و ضبط لوازم شخصی وی به زندان کاشان منتقل شد. 

محمد مهدوی فر, پیش از این و در تاریخ ۲۷ خرداد ماه ۱۳۹۸, از سوی دفتر دادستانی عمومی و انقلاب شهرستان سرباز به جهت شرکت در جلسه بازپرسی به اتهام امضای بیانیه استعفای رهبر جمهوری اسلامی به همراه ۱۳ تن دیگر از فعالان مدنی و سیاسی احضار شده بود. پس از گذشت چند روز از احضار این فعال مدنی و حضور وی در جلسه بازپرسی با توجه به پیام کوتاهی که در تاریخ ۱ تیر ماه ۱۳۹۸, از سوی  واحد اطلاع رسانی و ابلاغ قوه قضائیه دریافت کرد متوجه شد که پرونده جدیدی برای وی مفتوح شده و آن پرونده به شعبه ۱ بازپرسی شهرستان آران و بیدگل ارجاع شده است. 

این فعال مدنی در تاریخ ۱ تیر ماه ۱۳۹۸, با توجه به دریافت پیام کوتاهی متوجه شده بود که پرونده قضائی جدیدی که از بابت امضای بیانیه اخیر به همراه ۱۳ تن دیگر از فعالان سیاسی و مدنی برای وی باز شد به شعبه ۱ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان آران و بیدگل ارجاع شده است.

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲۸ خرداد ماه ۱۳۹۸,  گفتگویی رادیویی با محمد مهدوی فر پیرامون دلایل و اهداف ۱۴ فعال مدنی از امضای این بیانیه استعفای علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی را تشریح کرد. 

علیرغم بازداشت محمد مهدوی فر از سوی نیروهای امنیتی و تفهیم اتهام از بابت اتهام “توهین به رهبری”, حقوق بشر در ایران در این گزارش خبری قادر به تائید قطعی این بازداشت به دلیل امضای بیانیه ۱۴ فعال مدنی برای استعفای علی خامنه ای نیست و کماکان فعالان مدنی و حقوق بشر داخل ایران در تلاش برای دستیابی به اتهامات و یا دلایل قطعی بازداشت محمد مهدوی فر هستند. 

این فعال مدنی در تاریخ ۱۸ اسفند ماه ۱۳۹۷, پس از آزادی مشروط جهت اجرای حکم تبعید ۴ ساله خود به همراه ماموران امنیتی به شهرستان سرباز از توابع استان سیستان و بلوچستان منتقل شد.

محمد مهدوی فر معروف به شاعر الفبا  پیشتر در تاریخ ۹ مهرماه ۱۳۹۷، در بخش نخست پرونده خود توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب آران و بیدگل به اتهام “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نظام” به ۴ سال و نیم حبس تعزیری و ۴ سال تبعید به شهرستان سرباز محکوم شده بود. 

همچنین در تاریخ ۷ مرداد ماه سال جاری، در بخش دوم این پرونده توسط شعبه ۱۰۱ کیفری دو دادگستری آران و بیدگل به اتهام “معاونت در نشر اکاذیب” به تحمل هشت ماه حبس و محکوم شده بود.

با توجه به درخواست تجدیدنظر خواهی بر روی حکم صادره که در قسمت اول پرونده و توسط شعبه اول دادگاه انقلاب اران و بیدگل با اتهامات “توهین به رهبری” و “تبلیغ  علیه نظام” که وی را در مجموع به ۴ سال حبس تعزیری و ۴ سال تبعید به شهرستان سرباز محکوم کرده بود,  در تاریخ ۱۰ دی‌ماه ۱۳۹۷، جلسه دادگاه  تجدید نظر وی در بخش اول پرونده و توسط دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان برگزار شده بود. بر اساس این رای حکم صادره در دادگاه بدوی عینا توسط دادگاه تجدیدنظر تائید شد. 

از سوی دیگر, محمد مهدوی فر به همراه ۱۳ تن از فعالان سیاسی و مدنی داخل ایران با انتشار ۲ بیانیه در تاریخ های  ۲۱ خرداد و ۸ تیر ماه سالجاری, خواستار استعفای “علی خامنه ای” رهبر جمهوری اسلامی شده بودند. بدنبال گسترش این بیانیه و از سوی دیگر حضور و همراهی جمعی دیگر از شهروندان برای مطالبه گری و همراهی با این ۱۴ فعال مدنی و سیاسی باعث ایجاد برخی رفتارهای  قهرآمیز از سوی ارگانهای امنیتی و قضائی را بر علیه این ۱۴ فعال مدنی و سیاسی را در پی داشته است. 

بر همین اساس محمد مهدوی فر, فعال مدنی که در حال سپری کردن دوران تبعید ۴ ساله خود در شهرستان سرباز از توابع استان سیستان و بلوچستان می باشد پس از احضار از سوی دفتر دادستانی شهرستان سرباز و بازجوئی از سوی دادستان این شهرستان با توجه به پیام کوتاهی که در تاریخ ۱ تیر ماه ۱۳۹۸, از سوی  واحد اطلاع رسانی و ابلاغ قوه قضائیه دریافت کرد متوجه شد که پرونده جدیدی برای وی مفتوح شده و آن پرونده به شعبه ۱ بازپرسی شهرستان آران و بیدگل ارجاع شده است. 

در ماده ۲۵ از اعلامیه جهانی حقوق بشر بر حق شهروندان در برخورداری از تامین اجتماعی مناسب و همچنین رفع نیازهای روز مره و برخورداری هر شهروند از رفاه اجتماعی و همچنین برخورداری از تامین اجتماعی مناسب افراد در مواقع بیکاری و یا بازنشستگی, بیوگی و یا از کار افتادگی که در خور و مناسب مقام انسانی افراد باشد تاکید شده است.

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند. 

برچسب هافعال فرهنگیفعال مدنی محمد مهدوی فرفعالان مدنی در ایرانمحمد مهدوی فرمحمدمهدوی فرمحمدمهدویفرمحاکمه فعالان مدنی در ایرانمحاکمه ناعادلانهنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی فعالان مدنی در ایراننافرمانی فعالان مدنی در ایراننافرمانی مدنینافرمانی مدنی شهرستاننشر اکاذیبنشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومیاقدام علیه امنیت ملیاقدام علیه امنیت ملی به قصد برهم زدن امنیت کشوراقدام علیه امنیتی ملیاتهام توهین به رهبریاخبار نقض حقوق بشر در ایراناستعفای علی خامنه ایبیانیه فعالان مدنی در ایرانبیانیه نقض حقوق بشر در ایرانبیانیه چهاردهبیانیه چهارده فعال مدنیبیانیه چهارده تن از فعالان مدنیبیانیه ۱۴ فعال مدنیبیانیه ۱۴ تن از فعالان مدنی در ایرانبیانیه استعفای علی خامنه ایبازداشت محمد مهدوی فرتوهین به رهبریتوهین به روح الله خمینیتبلیغ علیه نظامحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق زندانیان سیاسیحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیدادگاه کیفریدادگاه کیفری ۲دادگاه کیفری دودادگاه کیفری۲دادگاه انقلاب شهرستان آران و بیدگلدادگاه انقلاب صدور حکم حبسدادرسی ناعادلانهزندانیان سیاسی در ایرانسرکوب فعالان مدنی در ایارنسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان مدنی در تهرانسرکوب فعالان مدنی در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان در ایرانشهرستان آران و بیدگلشعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ شهرستان آران و بیدگلصدور حکم حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: