•                  
یک شنبه , ۱۰ فروردین , ۱۳۹۹
یکشنبه, مارس 29

اعتراضات دی ۱۳۹۸: مرتضی حسینی لواسانی, از زندان تهران بزرگ آزاد شد

0
96

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱ اسفند ماه ۱۳۹۸, مرتضی حسینی لواسانی, فرهنگی بازنشسته و از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی دی ماه سالجاری پس از تائید پزشکی قانونی مبنی بر عدم تحمل کیفر از تیپ ۵ زندان تهران بزرگ آزاد شد. این شهروند پس از بازداشت توام با ضرب و شتم در جریان تجمعات اعتراضی دی ماه سالجاری از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود که این حکم توسط دادگاه تجدید نظر به ۲ ماه حبس تعزیری و ۲۲ ماه حبس تعلیقی تغییر کرده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, مرتضی حسینی لواسانی, معلم بازنشسته, از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی دی ماه سالجاری و محبوس در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ با توجه به صدور گواهی عدم تحمل کیفر از سوی پزشکی قانونی آزاد شد. این شهروند ۷۲ ساله, در جریان بازداشت توسط ماموران قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران با باتوم و شوکر به شدت مورد مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود و کلیه وی دچار آسیب جدی شده است. تجمعات اعتراضی دی ماه سالجاری در اعتراض به شلیک مستقیم پدافند هوائی سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری تهران اوکراین که منجر به کشته شدن ۱۷۶ شد برگزار شده بود. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “با توجه به حکم صادره از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست احمد زرگر حکم صادره توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران بر علیه مرتضی حسینی لواسانی, از ۲ سال حبس تعزیری به ۲ ماه حبس تعزیری و ۲۲ ماه حبس تعلیقی تغییر کرد. همچنین با توجه به کهولت سن و صدور گواهی عدم تحمل کیفر امروز از تیپ ۵ زندان تهران بزرگ آزاد شد”.

مرتضی حسینی لواسانی, در تاریخ ۷ بهمن ماه ۱۳۹۸, پس از تفهیم اتهام از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق سر دادن شعار مرگ بر ستمگر” و ” توهین به رهبری”, توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی,  بدون اجازه حضور وکیل در جلسه دادرسی, به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

حسینی لواسانی, پس از بازداشت در تاریخ ۲۲ دی ماه سالجاری در خیابان انقلاب در تهران و انتقال به بند ۲ الف سپاه پاسداران و سپس انتقال به بند ۲۴۱ قوه قضائیه و اتمام مراحل بازجوئی به تیپ ۵ زندان تهران بزرگ منتقل شده بود. 

لازم به ذکر است؛ پرواز شماره پی اس ۷۵۲ شرکت هواپیمایی بین‌المللی اوکراین ساعت ۶:۱۲ دقیقه صبح روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸, به وقت محلی از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران برخاست و دقایقی بعد در پی شلیک مستقیم پدافند هوایی سپاه پاسداران مورد هدف قرار گرفت و سقوط کرد.

این سانحه تنها ساعاتی پس از حمله موشکی ایران به دو پایگاه هوایی مورد استفاده نیروهای آمریکایی در عراق به تلافی قتل یک فرمانده ارشد ایرانی به دست آمریکا رخ داد.

ستاد کل نیروهای مسلح در جمهوری اسلامی پس از ۳ روز پذیرفت که سپاه پاسداران هواپیمای اوکراینی را سرنگون کرده است. همچنین حسن روحانی، رئیس جمهور ایران روز شنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۸ در توییتر اعلام کرد که اشتباه پدافند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی موجب سقوط هواپیمای اوکراینی و جان باختن ۱۷۶ نفر شده است.

در پی پذیرش مسئولیت سرنگونی هواپیمای اوکراینی از طرف جمهوری اسلامی، کانادا و اوکراین خواهان پاسخگویی ایران شدند. رئیس جمهور اوکراین خواستار پرداخت غرامت از سوی ایران شد. ترودو گفت کانادایی‌ها در تراژدی ملی عزادار هستند.

همچنین در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل با انتشار اطلاعیه ای در مورد نحوه غیرقانونی برخورد نیروهای امنیتی ایران برای مقابله با شهروندان معترض در جریان تجمعات اعتراضی مرتبط با شلیک به هواپیمای مسافربری پی اس ۷۵۲ متعلق به خط هوایی اوکراین ایرلاین که منجر به کشته شدن ۱۷۶ مسافر و خدمه پروازی این هواپیما شد خبر داد. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

بیان اتهامات امنیتی بر علیه شهروندان فقط با تکیه بر اعتراضات مدنی آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر برخورداری شهروندان از آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هاقرارگاه ثارللهقرارگاه ثاراللهقرارگاه ثارالله سپاه پاسدارانمرتضی لواسانیمرتضی لواسانی زندان تهران بزرگمرتضی حسینیمرتضی حسینی لواسانیمرتضی حسینی زندان تهران بزرگنقض حقوق بشر در ایرانهواپیمای پی اس ۷۵۲گواهی عدم تحمل کیفرپی اس ۷۵۲پرواز پی اس ۷۵۲پروازی مسافربری پی اس ۷۵۲پس اس ۷۵۲ابوالقاسم صلواتیاتهام توهین به رهبریاخباراعتراضات مردمیاعتراضات دی ماهاعتراضات دی ماه ۱۳۹۸اعتراضات دی ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات دی ۱۳۹۸بند ۲ الف سپاه در زندان اوینبازجوئیبازداشت شدگان اعتراضات دی ماه ۱۳۹۸توهین به رهبریتیپ ۵ زندان تهران بزرگتجمعات اعتراضی دی ماه سال ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی دیماه سال ۱۳۹۶تجمعات اعتراضی در دی ماه سال ۱۳۹۸تجمعات دی ماه سال ۱۳۹۸تجمعات دیماه سال ۹۸تظاهرات اعتراضی به سقوط هواپیماتظاهرات اعتراضی دی ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی در ایرانتظاهرات به سقوط هواپیمای مسافربریتظاهرات دی ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات دیماه سال ۱۳۹۸جانباختگان پرواز پی اس ۷۵۲حبس تعزیریخط هواییخط هوایی اوکراینخط هوائیدی ماهدی ماه ۱۳۹۸دی ماه سال ۱۳۹۸دی سال ۱۳۹۸دیماه سال ۱۳۹۸ در ایرانزندان تهران بزرگزندان تهران بزرگ تیپ ۵سقوطسقوط هواپیما در ایرانسقوط هواپیمای مسافربریسقوط هواپیمای مسافربری در ایرانسقوط هواپیمای اوکراینسقوط هواپیمای اکراینسرنگونی حکومت جمهوری اسلامیشلیک به هواپیماشعبه ۱۵ دادگاه انقلابشعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهرانعفو بین الملل سقوط هواپیما

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: