•                  
چهارشنبه , ۰۱ بهمن , ۱۳۹۹
چهارشنبه, ژانویه 20

روزبه پیری, فعال ملی مدنی ساکن تبریز آزاد شد

0
168

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱ مرداد ماه ۱۳۹۹, روزبه پیری, فعال ملی مدنی پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی تبریز و انتقال به شعبه اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب این شهرستان آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۱ مرداد ماه ۱۳۹۹, روزبه پیری, فعال ملی مدنی ساکن تبریز پس از تحمل ۶ساعت بازداشت آزاد شد. این فعال ملی مدنی در ساعات اولیه صبح در پی یورش ماموران امنیتی به منزل پدری وی بازداشت شده بود. 

بنقل از یک منبع نزدیک به خانواده این فعال ملی مدنی ضمن اعلام این خبر به حقوق بشر در ایران گفت: ” روزبه پس از بازداشت به کلانتری منتقل شد و پس از تنظیم صورت جلسه با حکم بازداشت به شعبه ۱۱ اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب تبریز منتقل و توسط ایرج همتی, قاضی اجرای احکام به وی اعلام مرد که این بازداشت برای اجرای حکم حبس تعزیری وی از بابت پرونده اش در اعتراضات آبان ۱۳۹۸ صورت گرفته و پس از اطلاع از اینکه روزبه دوران حبس خود سپری کرده وی را در ساعت ۱۴:۳۰ دقیقه پس از تحمل ۶ ساعت بازداشت آزاد کرد”. 

این فعال ملی مدنی, در تاریخ ۵ تیر ماه ۱۳۹۹, برای تحمل حبس تعزیری ۳ ماهه خود پس از مراجعه به شعبه اجرای احکام کیفری تبریز بازداشت و به زندان مرکزی این شهر منتقل شد و در تاریخ ۱۵ تیر ماه ۱۳۹۹, با توجه به اینکه حبس صادره از سوی دادگاه با احتساب دوران بازداشت بود پس از اتمام این دوران آزاد شده بود. 

در تاریخ ۱ خردادماه ۱۳۹۹, روزبه پیری, از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی به ریاست صمد حضرتی و مستشاری محمدحسین دانشمند ملکی از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام”, به تحمل ۹۱ روز حبس تعزیری محکوم شده بود. 

این فعال ملی مدنی توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز, از بابت اتهامات عضویت در گروه و دسته جات برای برهم زدن امنیت ملی, اجتماع و تبانی علیه نظام, تبلیغ علیه نظام, محاکمه و به تحمل ۱۰ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. این فعال ملی مدنی در بخش دیگری از همین پرونده نیز توسط  دادگاه کیفری ۲ تبریز به ریاست قاضی پیری محاکمه از بابت تمرد به مامور دولت در حین انجام وظیفه و ایجاد هیاهو و انجام دادن حرکات نامتعارف، به تحمل ۸ ماه و ۱ روز حبس تعزیری و تحمل ۷۴ ضربه شلاق که قابل تبدیل به مجازات جایگزین پرداخت جریمه نقدی به مبلغ ۲۰ میلیون ریال بدل از شلاق محکوم شد.

در تاریخ ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, روزبه پیری, که در جریان تظاهرات اعتراضی آبان ماه سالجاری از سوی ماموران اطلاعات سپاه عاشورا در تبریز بازداشت شده بودند پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی از زندان مرکزی تبریز آزاد شد. 

این فعال ملی مدنی, صاحب امتیاز و سردبیر نشریه دانشجویی در دانشگاه آزاد تبریز در سال ۱۳۸۹ و موسس تشکل سیاسی جمعیت دانشجویان مستقل دانشگاه آزاد مرکز استان آذربایجان شرقی و مترجم است.

روزبه پیری, در تاریخ ۹ دی ماه ۱۳۹۸, به همراه برادری یاشار پیری پس از انتقال به شعبه ۱۶ دادیاری و دادسرای عمومی و انقلاب تبریز به ریاست بازپرس “رضا ابهری نژاد”, با صدور کیفرخواستی, هر یک با ۵ اتهام “اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم برضد امنیت داخلی کشور”, “عضویت در دسته‌ها و گروه‌هایی که هدف آن برهم زدن امنیت کشور”, “فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران به نفع گروه‌های مخالف نظام”, “اخلال در نظم عمومی با انجام حرکات نامتعارف ایجاد هیاهو و جنجال با حضور در تجمعات اعتراضی در تاریخ ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۸” و “تمرد به مأمور دولت در حین انجام وظیفه”, مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بودند. 

در تاریخ ۹ آذر ماه ۱۳۹۸,روزبه پیری به همراه برادرش یاشار پیری, جهت انجام مراحل بازجوئی از بند قرنطینه زندان مرکزی تبریز, به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در این شهرستان منتقل شده بودند. “روزبه” و “یاشار پیری” پیش از این در تاریخ ۶ آذر ماه ۱۳۹۸ از بازداشتگاه اطلاعات سپاه به بند قرنطینه زندان مرکزی تبریز منتقل شده بودند ولی مجددا در تاریخ ۹ آذر ماه ۱۳۹۸ برای بازجوئی به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شدند و پس از اتمام مراحل بازجوئی در تاریخ ۲۱ آذر ماه ۱۳۹۸,  به بند قرنطینه زندان مرکزی تبریز منتقل شدند. 

 ساعت ۱۰ صبح یکشنبه ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۸, “روزبه پیری به همراه برادرش یاشار پیری, در پی یورش ماموران اداره اطلاعات سپاه تبریز به ترتیب به محل کار این شهروندان و سپس منازل مسکونی این افراد پس از تفتیش محل کسب و منازل و ضبط لوازم شخصی بازداشت و بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شدند. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶, به برخورداری افراد از آن حق تاکید شده است. 

همچنین امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برچسب هافعال ملیفعال ملی مدنیفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ملی مدنی تبریزفعال ملی مدنی در ایرانفعال ملی مدنی روزبه پیریفعال آذری روزبه پیریفعال آذربایجانی روزبه پیریفعال ترکفعال ترک آذریفعال ترک آذری در ایرانفعال ترک آذری روزبه پیریفعال ترک آذربایچانیفعال ترک آذربایجانفعال ترک آذربایجانیفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک اذریفعال ترک اذربایجانیفعال ترک ترک آذربایجانیفعال ترک در ایرانفعال ترک روزبه پیریفعال ترک زبانفعال ترک شهرستان اردبیلفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان ترکفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعالان ترک آذریفعالان ترک آذری ایرانفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذری در خویفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ترک اذریفعالان ترک اذربایجانیفعالان ترک اردبیلفعالان ترک در ایرانفعالان ترک زبان در ایرانیاشار پیری فعال ملی مدنیپیری فعال ملی مدنیبازداشت فعالان ترکبازداشت فعالان ترک آذربایجانیروزبه پیریروزبه پیری فعال ملی مدنیروزبه پیری فعال مدنیروزبه پیری فعال آذربایجانیروزبه پیری فعال ترکروزبه پیری فعال ترک آذریروزبه پیری فعال ترک آذربایجانیروزبه پیری زندان تبریزروزبه پیری زندانی سیاسیروزبه پیری شهروند ترکزندانی سیاسی روزبه پیریسرکو فعالان ترکسرکوب فعالان ترکسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانسرکوب فعالان ترک در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: