•                  
دوشنبه , ۱۷ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

محکومیت قطعی نسرین جوادی, فعال کارگری به تحمل ۵ سال حبس تعزیری

0
939

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, دادگاه تجدیدنظر استان تهران, نسرین جوادی, فعال کارگری و عضو هیأت مؤسس شورای کارگری بازنشستگان تأمین اجتماعی « بستا » را در مجموع به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران, امروز چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, نسرین جوادی, فعال کارگری و از اعضای هیات موسس شورای کارگری بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی توسط دادگاه تجدیدنظر استان تهران از بابت اتهام “اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت کشور” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. این فعال کارگری در مرحله بدوی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران در مجموع به تحمل ۷ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود. 

براساس دادنامه صادره از سوی دادگاه تجدیدنظر استان تهران: نسرین جوادی از بابت  اتهام اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت کشور به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. این فعال کارگری از بابت ۲ اتهام تبلیغ علیه نظام و خلال در نظم عمومی که در مرحله بدوی منجر به صدر حبس و شلاق برای وی شده بود نیز تبرئه شد. 

در تاریخ ۲۸ مردادماه ۱۳۹۸, “نسرین جوادی « اعظم خضری »”, فعال کارگری و از بازداشت شدگان تجمع اعتراضی روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ایمان افشاری” از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت کشور”,”تبلیغ علیه نظام” و “خلال در نظم عمومی” در مجموع به تحمل ۷ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق به همراه محرومیت استفاده از گوشی هوشمند تلفن همراه و ممنوعیت عضویت در احزاب, گروه ها و دسته‌جات سیاسی و اجتماعی محکوم شده بود. 

در تاریخ ۱۱ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، همزمان با روز جهانی کارگر، ده‌ها تن از شرکت کنندگان در تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان مجلس در پی ورود نیروهای امنیتی و به خشونت کشیده شدن این تجمع بازداشت شده بودند. 

آزادی نسرین جوادی, فعال کارگری و از اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران, در تاریخ ۸ خردادماه ۱۳۹۸, در حالی صورت گرفت که برای این فعال کارگری ۲ قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی و۳۰ میلیون تومانی و با دو پرونده جداگانه و ۲ اتهام جداگانه صادر شد.

علیرغم آزادی تعدادی از بازداشت شدگان، تعدادی دیگر از جمله مرضیه امیری، عاطفه رنگریز، ندا ناجی کماکان تحت بازداشت هستند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه پیشتر با انتشار فراخوانی از کارگران خواسته بود که روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت همزمان با روز جهانی کارگر در تجمع اعتراضی در برابر مجلس شورای اسلامی حضور یابند.

سرکوب فعالان کارگری و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

لازم به ذکر است در تاریخ ۲ مردادماه ۱۳۹۸, اتحادیه سندیکاهای کارگری فرانسه, با صدور بیانیه ای از مقامات ایران خواست تا نسبت به رفع فشار و صدور قرار منع تعقیب برای “بازداشت شدگان روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران” و همچنین “بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه” اقدام کنند. 

 

برچسب هافعالان کارگریفعالان کارگری در ایرانمحاکمه شهروندانمحاکمه شهروندان در ایراننسرین جوادینسرین جوادی فعال کارگریکارگران ایراناتحادیه کارگران ایراناتحادیه آزاد کارگریاتحادیه آزاد کارگران ایراناجتماع و تبانیاجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت داخلی و خارجیاجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملیاجتماع و تبانی علیه امنیت ملیاعظم خضریاعظم خضری جوادیبازنشستگان تامین اجتماعیبازداشت شدبازداشت شدگان روز جهانی کارگرحقوق شهروندی در ایرانحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیدادگاه انقلاب تهراندادگاه انقلاب صدور حکم حبسدادگاه تجدید نظر استان تهراندادگاه تجدیدنظرسرکوب فعالان کارگر یسرکوب فعالان کارگریسرکوب فعالان کارگری در ایرانسرکوب فعالان کارگری در جمهوری اسلامیسرکوب فعالان کارگران در ایرانسرکوب کارگران ایرانسرکوب کارگران در ایرانشورای کارگری بازنشستگان تامین اجتماعیشعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهرانشعبه26دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۶ دادگاه انقلابشعبه۲۶ دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۶ دادگاه تهرانشعبه۲۶دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۶دادگاه انقلاب در تهرانصدور حکم حبسصدور حکم حبس تعزیر یصدور حکم حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: