دوشنبه , ۰۷ فروردین , ۱۴۰۲
دوشنبه, مارس 27

ابتلای فرهاد میثمی به بیماری کولیت و محرومیت وی از حقوق یک زندانی

0
194

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۵بهمن ماه ۱۴۰۱، فرهاد میثمی، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج در پی اعتصاب غذا و بیماری کولیت روده در وضعیت وخیم جسمانی بسر می برد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۱۵ بهمن ماه ۱۴۰۱، فرهاد میثمی، فعال مدنی و زندانی سیاسی در اعتصاب غذا، محبوس در اندرزگاه ۴ فرعی سالن ۱۱ زندان رجایی شهر کرج که از بیماری کولیت روده (زخم دیواره روده) در رنج است و با توجه به محرومیت از حق درمان تخصصی در وضعیت وخیم جسمی بسر می برد. این زندانی سیاسی در حال تحمل حبس تعزیری ۵ ساله خود است و علیرغم‌ اتمام بیش از ۴ سال از حبس خود حتی قوه قضائیه با آزادی وی نیز مخالفت می کند. 

رضا خندان، فعال حقوق بشر، در تشریح وضعیت جسمانی فرهاد میثمی اعلام کرد:”اعتصاب غذای فرهاد میثمی از ۱۰ مهر ماه ۱۴۰۱ با خودداری از خوردن عمدتاً غذاهای جامد آغاز شد و طی این مدت به جز چند روزی که در پی انتقال به انفرادی با ضرب و شتم حتی از خوردن آب و داروهایش نیز سر باز زد، از مایعات استفاده می‌‌کرده است.”

این فعال حقوق بشر در تشریح نامه ای که فرهاد میثمی در آن از واژه (امساک در خوردن غذا) را به کار برده افزود:”خود آقای میثمی از به کار بردن اصطلاح اعتصاب غذا ابا دارد و می‌گوید این اقدام او اعتصاب غذا نیست. اما به هر حال هر اسمی که روی آن بگذاریم، نتیجه‌اش شرایط جسمانی کنونی اوست به‌طوری که اکنون وزن او به ۴۹ تا ۵۰ کیلوگرم رسیده است، حال آن که با توجه به قدش باید دست‌کم ۷۸ کیلو وزن داشته باشد، چنان که بدو ورود به زندان همین مقدار وزن را داشت.”

در حالی وضعیت جسمانی فرهاد میثمی وخیم گزارش شده که در تاریخ ۱۴ بهمن ماه ۱۴۰۱، خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه با انتشار عکسی از این زندانی سیاسی و اعلام ابتلای وی به بیماری کولیت روده (زخم دیواره روده) اعتصاب غذای فرهاد میثمی را انکار کرد. 

سازمان عفو بین الملل هم در تاریخ ۱۴ بهمن ماه ۱۴۰۱، وضعیت کنونی فرهاد میثمی را نشان دهنده نقض فاحش حقوق بشر در ایران دانست و خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط این زندانی سیاسی شد و اعلام کرد:”فرهاد میثمی مدافع حقوق بشر ایران باید فورا و بدون قید و شرط آزاد شود. او از ژوئیه ۲۰۱۸ تنها به دلیل مبارزه مسالمت آمیز علیه قوانین تبعیض آمیز حجاب اجباری به ناحق زندانی شده است.”

لازم به اشاره است، کولیت روده (Intestinal Colitis) باعث التهاب در روده بزرگ می‌شود. این عارضه شبیه بیماری کرون است. روده بزرگ مواد مغذی موجود در مواد غذایی هضم نشده را از بین می‌برد و مواد زائد را از طریق مقعد به صورت مدفوع خارج می‌کند. در موارد شدید، زخم در پوشش روده بزرگ ایجاد می‌شود. این زخم‌ها ممکن است خونریزی کنند که باعث تولید چرک و مخاط می‌شوند. 

فرهاد میثمی، در تاریخ ۲۸ آذر ماه ۱۳۹۷، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی از بابت اتهامات (اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی) و (تبلیغ علیه نظام) به تحمل ۶ سال حبس تعزیری، ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور، ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروههای سیاسی و اجتماعی و ۲ سال منع فعالیت در فضای مجازی، رسانه ها، مطبوعات محکوم شد. این حکم در تاریخ ۱۹ مردادماه ۱۳۹۸، توسط شعبه ۳۶ دادگاه تحدیدنظر استان تهران عینا تائید شد. با اعمال ماده ۱۳۴ مجازات اسلامی، تحمل اشد مجازات برای این فعال مدنی لازم الاجرا شد. جملگی اتهامات فوق به فرهاد میثمی به دلیل همراه داشتن چند بج سینه به نوشته ای با عنوان (من به حجاب اجباری اعتراض دارم) بوده است. 

ماموران وزارت اطلاعات، در تاریخ ۹ مرداد ۱۳۹۷، با یورش به کتابخانه شخصی فرهاد میثمی و تفتیش و توقیف برخی لوازم شخصی سپس این‌ فعال مدنی را بازداشت و به بند امنیتی ۲۰۹ آن ارگان‌ امنیتی واقع در زندان اوین منتقل کردند.

فرهاد میثمی، از تاریخ ۹ مرداد ماه تا تاریخ ۲ دیماه ۱۳۹۷، به مدت ۵ ماه در اعتصاب غذا و در شرایط وخیم جسمانی قرار گرفت و در تاریخ ۴ مهرماه ۱۳۹۷، با توسل به خشونت از بند عمومی زندان اوین به اتاقی در مجاورت بهداری منتقل شد و در تاریخ ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۷، به اعتصاب غذای خود پایان داد.

محرومیت از درمان و ممانعت از اعزام زندانیان به مراکز درمانی تخصصی به مثابه شکنجه و ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی، سیاسی و اجتماعی است.

برچسب هافعال مدنیروند دادرسی ناعادلانهفرهادمیثمیبیماری زندانیان سیاسیاعتصاب غذای زندانیان سیاسی در ایرانفرهاد میثمی زندانی سیاسیزندانی سیاسی،بیماری زندانیزندان رجائی شهر کرجمادر فرهاد میثمیبیماری زندانیانانتقال زندانیان سیاسی در ایرانفعال مدنی فرهاد میثمیمحرومیت از حقوق شهروندی،فعالان مدنیسرکوب زندانیان سیاسی در ایراندکترفرهادمیثمیاعدام زندانیان سیاسی در ایرانحق مرخصی زندانیان سیاسی در ایرانزندانی سیاسی فرهادمیثمیبیماری زندانیان،حقوق بشر در ایرانمنشور حقوق شهروندیزندان رجایی شهر کرجنامه فرهاد میثمیملاقات زندانیان سیاسیبیماری فرهاد میثمیزندان رجایی شهر کرج،شکنجه زندانیانفرهاد میثمیبیخبری از فرهاد میثمیمحاکمه زندانیان سیاسیحق درمان بیماری زندانیان سیاسینقض حقوق بشر ایراندادرسی ناعادلانهدکتر فرهاد میثمیبند زندانیان سیاسی در ایرانبیماری زندانیان سیاسی در ایرانحق درمان بیماری زندانیانبیانیه زندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در ایران،محرومیت از حقوق شهروندیمحرومیت از حقوق شهروندی در ایرانبیماری زندانیان در ایراناعتصاب غذای فرهاد میثمیشکنجه زندانیان سیاسی در ایراناخبار نقض حقوق بشر ایرانبیماری فرهادمیثمیدکترفرهاد میثمیبیماری زندانی سیاسیآزادی زندانیان سیاسی در ایرانحق درمان زندانیان سیاسی در ایراندادرسی ناعادلانه،دکتر فرهادمیثمی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.