•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
چهارشنبه, ژانویه 19

محکومیت ۳فعال مدنی ساکن تهران به تحمل حبس تعزیری و شلاق

0
349

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری, با صدور حکمی رهام یگانه, هیراد پیربداقی و فرید لطف آبادی را در مجموع به تحمل ۱۸ ماه حبس تعزیری و برای رهام یگانه و فرید لطف آبادی مدت حبس تعزیری با طول مدت تعلیق ۴ ساله با اقدامات مراقبتی می باشد. جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این ۳ فعال مدنی در تاریخ ۲۰ بهمن ماه سالجاری توسط شعبه مذکور برگزار شده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران, امروز شنبه ۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, رهام یگانه و فرید لطف آبادی به همراه هیراد پیربداقی, سه فعال مدنی ساکن تهران که پیش از این با اتهامات “اجتماع و تبانی بر علیه امنیت ملی” و “اخلال در نظم عمومی” توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ایمان افشاری” مورد محاکمه قرار گرفته بودند رهام یگانه و فرید لطف اللهی به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری با طول مدت تعلیق ۴ ساله با اقدامات مراقبتی و ۷۴ ضربه شلاق تعزیری محکوم شدند. همچنین فرید لطفی اللهی دیگر متهم این پرونده هم به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. 

براساس این گزارش؛ هیراد پیربداقی, از بابت اتهام “اجتماع و تبانی بر علیه امنیت ملی” به تحمل ۶ ماه حب تعزیری و از بابت اتهام اخلال در نظم عمومی تبرئه شد. همچنین رهام یگانه و فرید لطف آبادی از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی” نیز هر یک به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری با طول مدت تعلیق ۴ ساله با اقدامات مراقبتی و همچنین ۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند. 

لازم به ذکر است؛ جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این ۳ فعال مدنی پس از ۱ بار تعلیق نهایتاً در تاریخ ۲۰ بهمن ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری برگزار شده بود. 

لازم به ذکر است؛ در تاریخ ۵ شهریورماه ۱۳۹۸, ”فرید لطف آبادی”,”رهام یگانه”و”هیراد پیربداقی” سه فعال مدنی و دانشجوئی بازداشت شده در جریان برگزاری تجمع اعتراضی خانواده های متهمان هفت تپه در مقابل ساختمان دادگاه انقلاب تهران از بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین پس از اتمام بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه آزاد شدند. 

پیش از آزادی این افراد همچنین در تاریخ ۲۶ مردادماه ۱۳۹۸, منزل شخصی “آتیه نوری”, مادر”رهام یگانه”, توسط نیروهای امنیتی مورد تفتیش قرار گرفته بود و برخی لوازم شخصی و دست نوشته از رهام یگانه ضبط شده بود. 

“رهام یگانه”, “فرید لطف آبادی” فعالان دانشجوئی, “هیراد پیربداقی” در تاریخ ۱۲ مردادماه ۱۳۹۸,  در جریان برگزاری جلسه محاکمه اسماعیل بخشی, سپیده قلیان, علی نجاتی, امیرحسین محمدی فر, ساناز الهیاری, عسل محمدی و امیر امیرقلی, هفت تن از فعالان کارگری و رسانه ای از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی کارگران نیشکر هفت تپه پس از حضور در مقابل ساختمان دادگاه انقلاب تهران توسط نیروهای لباس شخصی بازداشت شدند. 

سپس هر ۳ نفر این فعالان مدنی,  در تاریخ ۱۲ مردادماه ۱۳۹۸,  پس از انتقال از بازداشتگاه پلیس امنیت تهران به دادسرای زندان اوین و تفهیم اتهام در شعبه ۷ بازپرسی مجددا به بازداشتگاه پلیس امنیت واقع در میدان آرژانتین منتقل شده بودند. 

این افراد در تاریخ ۱۳ مردادماه ۱۳۹۸, برای دومین بار از زمان بازداشت به دادسرای امنیت واقع در زندان اوین منتقل شدند . “رهام یگانه,  فعال دانشجوئی” در شعبه ۴ بازپرسی و “فرید لطف آبادی” فعالان دانشجوئی, “هیراد پیربداقی” فعال کارگری نیز توسط شعبه ۷ بازپرسی مورد تفهیم اتهام از بابت “اخلال در نظم عمومی” قرار گرفتند و با صدور قرار بازداشت موقت به زندان اوین منتقل شدند. 

برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی می‌باشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین بلاتکلیف نگه داشتن افراد بازداشت شده ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, از جمله ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز می‌باشد که ضمن تاکید بر عدم بلاتکلیف نگه داشتن افراد بر این نکته تاکید دارد که باید در زمان بازداشت فرد بازداشت شده مورد تفهیم اتهام قرار بگیرد.

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در  ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و حتی در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم می کند. 

برچسب هافرید لطف آبادیفرید لطف اللهیفریدلطف آبادیفعالان مدنیفعالان مدنی بازداشت شدهفعالان مدنی در ایرانقاضی ایمان افشارقاضی ایمان افشارینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانآزادی بیان در ایرانآزادی با تودیع قرار وثیقهایمان افشارایمان افشاریایمان افشاری قاضیاجتماع و تبانیاجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملیاجتماع و تبانی علیه امنیت ملیاخلال نظم عمومیاخلال در نظماخلال در نظم و آسایشاخلال در نظم و آسایش عمومیاخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیر قانونیاخلال در نظم عمومیاعتراضات مدنیاعتراضات مدنی در ایراناعتراضات مدنی شهروندان در ایراناعتراضات شهروندان در ایرانتجمعات اعتراضیتجمعات اعتراضی کارگران در ایرانتجمعات اعتراضی در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی در ایرانحبس تعزیریدادگاه انقلابدادگاه انقلاب تهراندادگاه انقلاب شعبه ۲۶سرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب تجمعات اعتراضیشعبه ۲۶ دادگاه انقلابشعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهرانصدور حکمصدور حکم حبسصدور حکم حبس تعزیر یصدور حکم حبس تعزیریصدور حکم زندانصدور حکم شلاقصدور حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: