•                    
  •                  
چهارشنبه , ۰۹ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, نوامبر 30

ناصر اشجاری ماهری، زندانی سیاسی آزاد شد

0
561

حقوق بشر در ایران امروز چهارشنبه ۲۶ آذر ماه ۱۳۹۹، ناصر اشجاری ماهری، زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین از طریق استفاده از قانون مرخصی متصل به آزادی از این زندان آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، عصر سه شنبه ۲۵ آذر ماه ۱۳۹۹، ناصر اشجاری ماهری، فعال مدنی و زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین پس از تحمل ۲۲ روز از مجموع حبس تعزیری ۶ ماه خود در پی تائید درخواست مرخصی متصل به آزادی از زندان اوین آزاد شد.  این فعال مدنی در دی ماه ۱۳۹۵ به اتهام فعالیت در فضای مجازی توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و پس از تحمل بیش از ۱ ماه سلول انفرادی و بازجوئی های فشرده در اسفند ماه همان سال با تودیع وثیقه آزاد. در مراحل دادرسی پرونده این فعال مدنی، با ۳ اتهام به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران ارجاع شد و پس از تبرئه از ۲ اتهام به جهت اتهام اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم ضد امنیت داخلی و خارجی, به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدید نظر عینا تائید شده بود. 

این فعال مدنی، روز گذشته ضمن اعلام این خبر در صفحه شخصی خود نوشت: “ساعاتی پیش پس از بیست و دو روز حبس، با حکم مرخصی متصل به آزادی، از زندان اوین رها شدم. برای همیشه  به یاد خواهم داشت روزها و شب هایم در بند های ۴ و ۸ زندان اوین. از دور دستان پرمهرتان را می فشارم.”

در تاریخ  ۴ آذر ماه ۱۳۹۹، شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای زندان اوین در پی احضار این فعال مدنی جهت تحمل دوران حبس تعزیری ۶ ماهه اش وی را بازداشت و به اندرزگاه ۴ زندان اوین منتقل کردند. 

ناصر اشجاری، فعال مدنی، در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهام اهانت به پیامبر اسلام, فعالیت تبلیغی علیه نظام و اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم ضد امنیت داخلی و خارجی, محاکمه و پس از تبرئه از اتهام توهین به پیامبر مسلمانان از بابت اتهام اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم ضد امنیت داخلی و خارجی, به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. 

با اعلام اعتراض و ارجاع پرونده این فعال مدنی به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی وقت احمد زرگر، حکم صادره در دادگاه بدوی در تاریخ ۲۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, عیناً تائید و به این فعال مدنی ابلاغ شد. 

اشجاری، در تاریخ ۱۲ خرداد ماه ۱۳۹۹, از بابت پرونده ای دیگر برای تفهیم اتهام و تشکیل جلسه بازپرسی به توسط  شعبه ۳ بازپرسی دادسرای امنیت تهران به ریاست صمد هادی پور احضار شده بود. 

لازم به ذکر است, ناصر اشجاری ماهری, در تاریخ ۱۸ دی ماه ۱۳۹۵, در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات به منزل شخصی وی در تهران بازداشت و پس از تفتیش منزل و ضبط اقلام شخصی از قبیل کامپیوتر و گوشی تلفن همراه به سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ این ارگان امنیتی واقع در زندان اوین منتقل شد.

این فعال مدنی در تاریخ ۳ اسفند ماه ۱۳۹۵, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از زندان اوین آزاد شد. 

ناصر اشجاری ماهری از دوستان نزدیک به آرش صادقی و گلرخ ایرایی بود و در دیدار و دلجویی از خانواده جانباختگان وقایع ۱۳۸۸ نقش بسیار فعالی داشت.

سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض، ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال مدنی ناصر اشجاری ماهریمرخصیمرخصی متصل به آزادیمرخصی به زندانیانمرخصی زندانیمرخصی زندانیانمرخصی زندانیان سیاسیمرخصی زندانیان سیاسی در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیناصر اشجاریناصر اشجاری فعال مدنیناصر اشجاری ماهریناصر اشجاری ماهری فعال مدنیناصراشجاریناصراشجاری ماهری فعال مدنیآزادی مشروطآزادی ناصر اشجاریآزادی ناصر اشجاری ماهریآزادی ناصراشجاری ماهریآزادی بیانآزادی بیان در ایرانآزادی زندانی از زندانآزادی زندانی سیاسیآزادی زندانیان سیاسی در ایراناندرزگاه 4 زندان اویناندرزگاه 8 زندان اویناندرزگاه چهار زندان اویناندرزگاه هشت زندان اویناندرزگاه ۴ زندان اویناندرزگاه ۴ سالن ۲اندرزگاه ۴ سالن ۳ زندان اویناندرزگاه ۸ زندان اویناندرزگاه۴ زندان اویناندرزگاه۸ زندان اویناخبار زندانیان سیاسیاخبار زندانیان عقیدتیبازداشت ناصراشجاریحق مرخصی زندانیان در ایرانحق مرخصی زندانیان سیاسیحق مرخصی زندانیان سیاسی در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحبس تعزیری زندانیان سیاسیزندان اوینزندان اوین اندرزگاه هشتزندانی سیاسیزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زندان اوینسرکوب آزادیسرکوب آزادی قلمسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب زندانیان در ایرانسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانعفو و آزادی زندانیان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.