•                  
شنبه , ۲۴ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

ارسلان هدایتی، زندانی سیاسی به طور مشروط آزاد شد

0
348

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۴ آبان ماه ۱۳۹۹، ارسلان هدایتی، زندانی سیاسی محبوس در زندان دیزل آباد کرمانشاه بطور مشروط آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۴ آبان ماه ۱۳۹۹، ارسلان هدایتی، شهروند اهل شهرستان قروه و زندانی سیاسی محبوس در زندان دیزل آباد کرمانشاه، بطور مشروط آزاد شد. هدایتی، پس از بازداشت در تیر ماه سال  ۱۳۹۷ و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد. با آغاز مراحل دادرسی این فعال مدنی در مرحله بدوی به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد و پی از اعلام اعتراض توسط شعبه دادگاه تجدیدنظر استان کرمانشاه محکومیت حبس تعزیری وی به ۴ ماه کاهش پیدا کرد. 

این زندانی سیاسی پس از آزادی در صفحه شخصی خود اعلام کرد: “سال نود و هفت ۶۶ روز بازداشت و این ‌بار هم ۳۴ روز حبس جمعا ١٠٠ روز شد و ۲۰ روز آخر را پایان حبسم دادند اما مشروط! مشروط بر ده روز کارگری در زندان از ساعت شش صبح گاها تا شش غروب! هیچ کجای دادنامه من ننوشته بود شما به اعمال شاقه هم محکوم شده‌اید. ده روز آخر در جهنمی بودم به نام بند کارگری! دو اتاق کوچک با ۳۰ نفر زندانی. بجز من و وکیل بند و ۲ نفر دیگر همگی آنها سیگاری و موادی بودند! چه نصف شبهایی که بیدار میشدم و اتاق را بوی گوه سیگار و اشک خدایی که تا به حال ندیده بودم و مش مش مشامی هروئین و … اینجا بند کارگری نیست بند مواد است! مواد پرتابی از بیرون به داخل و تقسیم به بندهای زندان.”

ارسلان هدایتی، در تاریخ ۳۰ شهریور ماه ۱۳۹۹، برای سپری کردن دوران حبس تعزیری ۴ ماهه خود بازداشت و به زندان دیزل آباد کرمانشاه منتقل شده بود. 

در تاریخ ۴ خرداد ماه ۱۳۹۹, ارسلان هدایتی به همراه مصطفی باقری آشنا, شهریار طهماسبی و اردشیر موسوی توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب کرمانشاه به ریاست قاضی شاهرخ موسوی به اتهام تبلیغ علیه نظام و تشکیل گروه به قصد برهم زدن نظم عمومی هر یک به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شدند. پس از ارجاع پرونده به شعبه ۱۸ دادگاه تجدیدنظر استان کرمانشاه این شهروندان در  شهریور ماه ۱۳۹۹ هر یک به تحمل ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. 

ارسلان هدایتی و ۳ فعال مدنی دیگر در تاریخ ۱۵ و ۱۶ اسفند ماه ۱۳۹۷, طی ۲ جلسه دادرسی توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب کرمانشاه از بابت اتهامات اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در گروههای مخالف نظام، فعالیت تبلیغی علیه نظام و تشکیل جمعیت و گروه به قصد بر هم زدن امنیت ملی مورد محاکمه قرار گرفته بودند. 

در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۳۹۷, یک منبع نزدیک به این فعالان ادبی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران پیرامون مصدایق اتهامی منتسب شده این افراد گفته بود: “اتهامات این افراد اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در گروههای مخالف نظام، فعالیت تبلیغی علیه نظام، تشکیل جمعیت و گروه به قصد بر هم زدن امنیت ملی اعلام شده اما استدلالهای حقوقی و منطقی برای این اتهامات در جهت نسبت داده به افراد وجود ندارد. مثلا مواردی از قبیل سفرهای زیاد آنها به کشور عراق و تمرکز آنها روی مسائل زبانی و هویت خواهی و بعضا ارتباط با افراد و یا گروههای که به زعم دستگاه امنیتی معاند نظام اعلام شده به عنوان مصداق اتهام در پرونده ذکر شده است”. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۱۴ تیر ماه سال ۱۳۹۷, شهریار طهماسبی, اردشیر موسوی, مصطفی باقری آشنا و در تاریخ ۱۵ تبر ماه همان سال ارسلان هدایتی, توسط ماموران اطلاعات سپاه و در جریان برگزاری مراسم ادبی بازداشت شدند و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی کرمانشاه و طی مراحل بازجوئی به زندان دیزل آباد کرمانشاه منتقل شده بودند. نهایتاً این شهروندان پس از بلاتکلیفی طولانی مدت هر یک با تودیع قرارهای وثیقه ای به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان و بطور موقت از بازداشت آزاد شدند. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال مدنی ارسلان هدایتیمحکومیت به حبس تعزیرینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر بهاییان ایراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایرانهمکاری با احزاب کوردیکرمانشاهکردستانآزادی مشروطآزادی مشروط زندانیان سیاسی در ایرانآزادی بیانآزادی بیان در ایرانآزادی زندانی سیاسیآزادی زندانیان سیاسی در ایراناجرای حکم حبس تعزیریاحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظامارسلان هدایتیارسلان هدایتی فعال مدنیاستان کرمانشاهاستان کردستانبند مشاوره ۳ زندان دیزل آباد کرمانشاهبند کارگری زندان دیزل آباد کرمانشاهبازداشت جهت اجرای حکم حبس تعزیریبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیدیزل آباد کرمانشاهدادگاه انقلاب کرمانشاهدرخواست آزادی مشروط زندانی سیاسیزندان دیزل آبادزندان دیزل آباد کرمانشاهزندان دیزل آباد در کرمانشاهزندانیزندانی سیاسیزندانی سیاسی کوردزندانی سیاسی کورد در ایرانزندانی سیاسی کردزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانی عقیدتیزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی در زندان تهران بزرگزندانیان سیاسی در زندان دیزل آبادسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیصدور احکام حبس تعزیریصدور حکم حبس تعزیریصدور حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: