•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, اکتبر 21

ارسلان هدایتی برای تحمل حبس راهی زندان دیزل آباد کرمانشاه شد

0
330

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۳۰ شهریور ماه ۱۳۹۹، ارسلان هدایتی، شهروند ساکن شهرستان قروه از توابع استان کرمانشاه برای تحمل حبس تعزیری راهی زندان دیزل آباد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، امروز یکشنبه ۳۰ شهریور ماه ۱۳۹۹، ارسلان هدایتی، شهروند ساکن شهرستان قروه برای سپری کردن دوران حبس تعزیری۴ ماهه خود راهی زندان دیزل آباد کرمانشاه شد. ارسلان هدایتی پس از بازداشت در تیر ماه سال  ۱۳۹۷ و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد. با آغاز مراحل دادرسی این فعال مدنی در مرحله بدوی به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد و پی از اعلام اعتراض توسط شعبه دادگاه تجدیدنظر استان کرمانشاه محکومیت حبس تعزیری وی به ۴ ماه کاهش پیدا کرد. 

این فعال مدنی در تاریخ ۲۹ شهریور ماه ۱۳۹۹، با انتشار ویدئویی کوتاه  در صفحه اینستاگرام خود اعلام کرد: “فردا برای اجرای حکم ۴ماه زندان عازم زندان دیزل‌آباد کرماشانم”.

در تاریخ ۴ خرداد ماه ۱۳۹۹, ارسلان هدایتی به همراه مصطفی باقری آشنا, شهریار طهماسبی و اردشیر موسوی توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب کرمانشاه به ریاست قاضی شاهرخ موسوی به اتهام تبلیغ علیه نظام و تشکیل گروه به قصد برهم زدن نظم عمومی هر یک به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شدند. پس از ارجاع پرونده به شعبه ۱۸ دادگاه تجدیدنظر استان کرمانشاه این شهروندان در  شهریور ماه ۱۳۹۹ هر یک به تحمل ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. 

ارسلان هدایتی و ۳ فعال مدنی دیگر در تاریخ ۱۵ و ۱۶ اسفند ماه ۱۳۹۷, طی ۲ جلسه دادرسی توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب کرمانشاه از بابت اتهامات اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در گروههای مخالف نظام، فعالیت تبلیغی علیه نظام و تشکیل جمعیت و گروه به قصد بر هم زدن امنیت ملی مورد محاکمه قرار گرفته بودند. 

در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۳۹۷, یک منبع نزدیک به این فعالان ادبی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران پیرامون مصدایق اتهامی منتسب شده این افراد گفته بود: “اتهامات این افراد اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در گروههای مخالف نظام، فعالیت تبلیغی علیه نظام، تشکیل جمعیت و گروه به قصد بر هم زدن امنیت ملی اعلام شده اما استدلالهای حقوقی و منطقی برای این اتهامات در جهت نسبت داده به افراد وجود ندارد. مثلا مواردی از قبیل سفرهای زیاد آنها به کشور عراق و تمرکز آنها روی مسائل زبانی و هویت خواهی و بعضا ارتباط با افراد و یا گروههای که به زعم دستگاه امنیتی معاند نظام اعلام شده به عنوان مصداق اتهام در پرونده ذکر شده است”. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۱۴ تیر ماه سال ۱۳۹۷, شهریار طهماسبی, اردشیر موسوی, مصطفی باقری آشنا و در تاریخ ۱۵ تبر ماه همان سال ارسلان هدایتی, توسط ماموران اطلاعات سپاه و در جریان برگزاری مراسم ادبی بازداشت شدند و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی کرمانشاه و طی مراحل بازجوئی به زندان دیزل آباد کرمانشاه منتقل شده بودند. نهایتاً این شهروندان پس از بلاتکلیفی طولانی مدت هر یک با تودیع قرارهای وثیقه ای به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان و بطور موقت از بازداشت آزاد شدند. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال مدنیفعال مدنی ارسلان هدایتیقاضی شاهرخ موسویمحکومیت به حبس تعزیرینقض حقوق شهروندان کرد در ایرانکردستاناجرای حکم حبساجرای حکم حبس تعزیریاجرای حبس تعزیریاجزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظامارسلان هدایتیارسلان هدایتی فعال مدنیاستان کرمانشاهاستان کردستانبند مشاوره ۳ زندان دیزل آباد کرمانشاهبازداشت جهت اجرای حکم حبس تعزیریبازداشت شهروندان کردبازداشت شهروندان در استان کرمانشاهحبس تعزیریحبس تعزیری درجه ۸حبس تعزیری زندانیان سیاسیدیزل آباد کرمانشاهدادگاه انقلاب استان کرمانشاهدادگاه تجدیدنظر استان کرمانشاهدادگاه تجدیدنظر استان کردستانزندان دیزل آبادزندان دیزل آباد کرمانشاهزندان دیزل آباد در کرمانشاهسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندن کرد ایرانشهروندان کردشهروندان کرد اهل سنتشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهروندان کردآباد یزدشهروندان کردآباد در یزدشهروندان کردایرانشهروندان کرددر ایرانشهروندان در استان کردستانشهروندان شهروندان کرد در ایرانشاهرخ موسویشعبه 2 دادگاه انقلاب کرمانشاهشعبه 2دادگاه انقلاب کرمانشاهشعبه ۲دادگاه انقلاب کرمانشاهشعبه دو دادگاه انقلاب کرمانشاهشعبه دوم اجزای احکامشعبه2 دادگاه انقلاب کرمانشاهشعبه2دادگاه انقلاب کرمانشاهشعبه۱۸ دادگاه تجدیدنظر استان کرمانشاهشعبه۱۸دادگاه تجدیدنظر استان کرمانشاهشعبه۲ دادگاه انقلاب کرمانشاهشعبه۲دادگاه انقلاب کرمانشاهصدور احکام حبس تعزیریصدور حکم حبس تعزیریصدور حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: