•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

گزارشی از هفتمین روز اعتراضات سراسری به جان باختن مهسا امینی

0
244

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱ مهر ماه ۱۴۰۱، هفتمین روز از اعتراضات سراسری به جان باختن مهیا امینی، در شهرها و استان‌های کشور علیرغم گسترش فضای سرکوب و ارعاب ادامه پیدا کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز جمعه ۱ مهر ماه ۱۴۰۱، تظاهرات و تجمعات اعتراضی در واکنش به جان باختن مهسا (ژینا) امینی، در پی عملکرد گشت ارشاد و نیروی انتظامی در حالی ادامه پیدا کرد که فضای امنیتی به شدت افزایش پیدا کرده و میزان سرکوب شهروندان از سوی ارگانهای امنیتی روند رو به افزایش به خود گرفته است.‌ ارگانهای امنیتی شامل نیروی انتظامی، سپاه و نیروهای بسیج، برای سرکوب شهروندان معترض با استفاده تفنگ‌های ساچمه ای، گاز اشک آور و در برخی اعتراضات با بکارگیری اسلحه های جنگی از طریق شلیک مستقیم به شهروندان، استفاده می کنند. میزان دسترسی شهروندان به اینترنت برای گردش آزاد اطلاعات از طریق شبکه های اجتماعی به خصوص در واتس اپ و اینستاگرام به شدت محدود شده است.

اعتراضات سراسری امروز که از حدود ساعت ۶ عصر با تجمع اعتراضی شهروندان ساکن تبریز و سر دادن شعارهای اعتراضی همچون (مرگ بر خامنه ای)، (مرگ بر دیکتاتور)، (توپ تانک فشفشه آخوند باید گم بشه)، (نترسید نترسید ما همه با هم هستیم)، (مرگ بر اصل ولایت فقیه)، (ایرانی باغیرت حمایت حمایت)، (آزادی، آزادی، آزادی)، آغاز شد معترضان بک صدا باهم نسبت به گیترش فضای سرکوب، ارعاب، فساد اقتصادی و نقض حقوق گسترده حقوق شهروندی در ایران اعتراض کردند.

همچنین، براساس ویدئوهای دریافتی از سوی منابع خبری که برای حقوق بشر در ایران ارسال شده نیروهای امنیتی برای سرکوب اعتراضات در شهرهای رشت مرکز استان گیلان و تهران، با استفاده از اسلحه کلاشینکف و کلت کمری به سمت شهروندانی که غیر مسلح بودند و فقط شعارهای اعتراضی سر می دادند شلیک مستقیم کردند که این موارد می تواند منجر به جان باختن و یا زخمی شدن شهروندان بی دفاع بشود.

در سایر شهرهای دیگر نیروهای امنیتی و لباس شخصی، با بکارگیری باتوم، اسلحه های ساچمه ای، گاز اشک آور و هجوم به شهروندان بی دفاع در صدد سرکوب آنها برآمدند.‌

یک‌ منبع مطلع در تشریح وضعیت امنیتی در شهر سنندج به حقوق بشر در ایران گفت: “فضا در شهر تهران به شدن امنیتی بود. بعنوان مثال در محدوده خیابان ولیعصر و میدان هفت تیر زنجیره ای از نیروهای سرکوب شامل؛ یگان ویژه نیروی انتظامی، بسیج و سپاه بودند. اینترنت به شدت محدود شده و برقرار تماس از طریق واتس و یا حتی ارسال پیام از طریق این نرم افزار به صفر رسیده و در شهرهای دیگری مثل کرمان هم اوضاع برای دسترسی به اینترنت به همین شکل است.”

همچنین، فردی دیگر از تهران در خصوص وضعیت اعتراضات در پایتخت ایران به حقوق بشر در ایران گفت: “شهروندان بسیاری با حضور در خیابان و سردادن شعارهای اعتراضی و با همراهی دسته دیگری از شهروندان که با خودروهای خود ترافیک برای ممانعت از حرکت خودروهای نیروی امنیتی ایجاد کرده بودند یک نافرمان مدنی قوی را بوجود آوردند. نقش زنان در اعتراضات تهران بسیار پررنگ است و در بسیاری موارد زنان هدایت گر اعتراضات هستند. 

همچنین، ارگانهای امنیتی از جمله وزارت اطلاعات با انتشار اطلاعیه ای ضمن ادعای غیرقانونی بودن این اعتراضات مدنی شهروندان را تهدید کرده که در صورت حضور در این اعتراضات و بازداشت با تشکیل پرونده قضایی مواجه خواهند شد و از سوی دیگر برخی شهروندان با دریافت پیامک های تهدبدآمیز از طرف ستاد خبری وزارت اطلاعات در خصوص منع حضور در این اعتراضات اخطار دریافت کردند.‌

در ادامه واکنش ها به این اعتراضات از سوی سلبریتی ها و افراد شاخص جامعه می توان به استوری تائیر گذار احمدرضا عابدزاده، دروازه بان پیشین تیم ملی فوتبال ایران اشاره کرد وی با انتشار استوری که نوشته بود:”کسی که دست رو ناموس مردم بلند کنه چه بی حجاب چه با حجاب، بی غیرت و بی شرفه.” نسبت به جان باختن مهسا امینی و گسترش فضای سرکوب بر علیه زنان در جامعه اعتراض کرد.‌

همچنین، وحیدی، وزیر کشور دولت ابراهیم رئیسی در گفتگوی تلوزیونی مدعی شد:”گروه‌ها و هسته های سازمان یافته‌ای وجود دارند که در این تجمعات دست به خرابکاری می‎زنند؛ اینها اصلا به دنبال موضوع خانم امینی نیستند. در این جریانات دست به کشته‎سازی زدند، افرادی را می‌کشتند و در جایی دیگری رها می‌کردند. از این موارد متعدد بود. قطعا کسانی که در (اغتشاشات) حضور داشتند، شناسایی می‌شوند. تعداد کشته شدگان (اغتشاشات) اخیر شامل چند گروه می‎شود، گروه اول کشته های گروهک‌های غرب و شمال غرب، گروه دوم مردم عادی که یا توسط (اغتشاش‌گران) کشته شدند یا برای تسویه حساب شخصی به قتل رسیدند و در این مکان‌ها رها شدند. گروه سوم پلیس و ماموران امنیتی و گروه چهارم افرادی که قصد ورود به مقرهای حساس را داشتند که توسط ماموران در دفاع از مقرهای حساس کشته شدند.

وزیر کشور دولت ابراهیم رئیسی همچنین ضمن تائید محدودیت پهنای باند اینترنت در کشور همزمان با این اعتراضات مدنی گفت:”محدودیت‌های اینترنتی به جهت کنترل امنیت است و برای کنترل اغتشاشگران و موقت است.”

در واکنش به محدودیت اینترنت در ایران، ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت اسپیس‌ایکس در تاریخ ۱ مهر ماه ۱۴۰۱، در واکنش به نوشته آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا درباره لغو تحریم‌ها برای گردش اطلاعات در ایران، در توییتی کوتاه نوشته است که ماهواره‌ استارلینک فعال می‌شود.

آنتونی بلینکن ساعاتی پیشتر در توئیتی نوشته بود:”امروز برای پیشبرد آزادی اینترنت و جریان آزاد اطلاعات برای مردم ایران اقدام کردیم و مجوز عمومی را جهت دسترسی بیشتر آنها به ارتباطات دیجیتال برای مقابله با سانسور دولت ایران صادر کردیم.”

ایلان ماسک در پاسخ نوشت:”استارلینک فعال می‌شود.”

در ادامه اعتراضات گسترده به جان باختن مهسا امینی و گسترش اعتراضات مدنی در شهرهای ایران واکنشهای بسیاری بطور روزانه از یوی مسئولان حکومتی و یا سایر ارگانهای بین المللی مدافع حقوق بشر صورت گرفته است.

امروز پنجشنبه ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، مقابله با سرکوب مرگبار اعتراضات به جانباختن مهسا امینی را نیازمند اقدام فوری جهانی دانست.

رها بحرینی، کارشناس و مسئول امور ایران در سازمان عفو بین الملل در تشریح این بیانیه اعلام کرد:”موج حمایت و هم دلی در سطح جهان نسبت به مرگ هولناک مهسا امینی باید با اقدامات جدی بین المللی پیگیری بشود. تا یک ساز و کار تحقیقاتی توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد تاسیس بشه و تشکیل چنین سازوکاری برای پایان دادن به چرخه خشونت و خونریزی در ایران ضروری است.”

این کارشناس حقوق بشر در امور ایران افزود: “مقامات جمهوری اسلامی دست خودشان را برای کشتن، مجروح کردن معترضان و عابران حاضر در صحنه ادامه بدهند. چون تا به امروز هیچ یک از نیروهای امنیتی که به معترضان شلیک کرده و باعث مرگ معترضان شدند پاسخگو نگه داشته نشدند. سازمان عفو بین الملل، از سران کشورها خواسته که از درخواست جامعه حقوق بشری برای تاسیس یک سازوکار تحقیقاتی حمایت بکنند و یک پیام روشن و محکم را به مقامات جمهوری اسلامی ایران بفرستند که جنایات آنها علیه مردن ایران بی عقوبت و بی مجازات نخواهد بود.”

محمدرضا نقدی، معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران به دنبال گسترش اعتراضات مردمی طی اظهاراتی مرگ مهسا امینی را اتفاقی خواند. این مقام ارشد سپاه پاسداران همچنین خواستار برخورد قضایی با معترضان شد.

محمدصالح جوکار، رئیس کمیسیون امور داخلی کشور درخصوص آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده جان باختن مهسا امینی گفت: تاکنون گزارشاتی را از دستگاه‌های مختلف دریافت کردیم اما نتیجه کامل و رسمی پزشکی قانونی به دست ما نرسیده است.

همچنین در تاریخ ۱ مهر ماه ۱۴۰۱، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، انجام تحقیقات فوری، بیطرفانه، و موثر از سوی یک مقام صالح مستقل، در خصوص مرگ مهسا امینی شد و از نیروهای امنیتی ایران خواست از بکارگیری نیروی غیرضروری یا نامتناسب که همان سلاح های جنگی و شکنجه علیه معترضان خودداری کنند.

همچنین به گفته استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل، آنتونیو گوترش در دیدار روز پنجشنبه با ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل، موضوع حقوق بشر را مطرح کرد و با ابراز نگرانی نسبت سرکوب معترضان و مرگ و زخمی‌شدن ده‌ها معترض از مقامات جمهوری اسلامی خواست به حق آزادی بیان و آزادی تجمع احترام بگذارند.

کیت بکینسیل، بازیگر هالیوودی انگلیسی تبار با انتشار مطالبی در صفحه شخصی خود نسبت به مرگ مهسا امینی و اعتراضات سراسری در ایران واکنش نشان داد و مرگ او را در اثر شکنجه توسط پلیس امنیت اخلاقی دانست.

ریس جیمز، بازیکن فوتبال تیم چلسی انگلیس با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود به جان باختن مهسا (ژینا) امینی واکنش نشان داده و نوشته بود: “یک زن ۲۲ ساله ایرانی بر اثر ضرب و شتم و به دلیل عدم‌ رعایت حجاب، جان خود را از دست داد.”

در همین خصوص پیشتر جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران در سازمان ملل، قانون اجباری بودن حجاب را در ایران محکوم کرد و از حکومت ایران خواست تا به اجرای این قانون، پایان دهند. وی از مقام‌های ایران می‌خواهد که آنها نیز درباره جان‌باختن مهسا امینی و همچنین کشته شدن معترضان در ایران، تحقیقاتی انجام دهند و پاسخگو باشند. او پیش از این نیز خواستار تصویب قطعنامه ای توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل در محکومیت حجاب اجباری در ایران شده بود.

ندى الناشف، سرپرست کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، از سرکوب خشونتبار اعتراضات مردم ایران به جان باختن مهسا امینی در بازداشت ابراز نگرانی کرد و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز با انتشار مطلبی در توییتر نسبت به جان باختن مهسا امینی واکنش نشان داد.

وزارت امور خارجه فرانسه و اتحادیه اروپا با صدور بیانیه های جداگانه، جان باختن مهسا امینی به دست پلیس امنیت اخلاقی را محکوم کردند.

شماری از چهره های سیاسی نیز به مرگ مهسا امینی، تداوم اعتراضات در این خصوص و سرکوب آنان واکنش نشان دادند.

ملانی جولی وزیر امور خارجه کانادا با انتشار پیامی به جان باختن مهسا امینی واکنش نشان داده و نوشته است: “مرگ مهسا امینی در زمان بازداشت رخ داد. دولت کانادا خواستار تحقیقات کامل و شفاف درباره مرگ وی است.”

آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان نیز در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک از حکومت ایران خواست به اعتراضات خیابانی زنان توجه کند. وی با بیان اینکه زنان برای دفاع از حقوق انسانی خود برخاسته اند، گفت: “باید حرف این زنان شنیده شود، چون آنها خواستار حقوقی هستند که مردم در هر جایی باید داشته باشند”.

همچنین جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در سخنرانی امروز خود در مجمع عمومی سازمان ملل، با اشاره به اعتراضات روزهای اخیر مردم ایران در واکنش به جان باختن مهسا امینی گفت: “ایالات متحده در کنار شهروندان و زنان شجاع ایرانی که برای حقوق اساسی شان می جنگند می ایستد.”

غلامحسین محسنی اژه ای، رئیس قوه قضاییه نیز شهروندان معترض را اغتشاشگر خواند و از دادستان‌ های سراسر کشور خواست که رسیدگی به پرونده‌های معترضان بازداشت شده “تسریع” شود.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله ای که از شهرستان سقز برای دیدار با اقوام خود به تهران سفر کرده و پس از بازداشت توسط ماموران پلیس امنیتی به بهانه نامناسب بودن حجاب بازداشت شد و پس از انتقال به بازداشتگاه پلیس امنیت در تهران جان باخت اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

گزارش ها و مستندات بسیاری حاکی از ایراد ضرب و شتم و آسیب به مهسا امینی از ناحیه سر به هنگام بازداشت مخابره شده است.

سرکوب شهروندان، ناقض اصل آزادی بیان و همچنین ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.