چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

مجتبی حفیظیان، فعال مدنی آزاد شد

0
34

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۸ اسفند ماه ۱۴۰۱، مجتبی حفیظیان، فعال مدنی اهل شهرستان دهدشت پس از چند ساعت بازجویی آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، در ساعات پایانی ۲۷ اسفند ماه ۱۴۰۱، مجتبی حفیظیان، اهل شهرستان دهدشت مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، پس از بازداشت و چند ساعت بازجویی در بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی آزاد شد. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”علت بازداشت آقای حفیظیان،‌ در پس انتشار مطلبی بود که وی در صفحه شخصی خود منتشر کرده بود از سوی ماموران امنیتی بازداشت شده بود.” 

لازم به اشاره است، مجتبی حفیظیان، در ساعات اولیه صبح ۲۷ اسفند ماه ۱۴۰۱، مجتبی حفیظیان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود. 

مجتبی حفیظیان، پیش از این هم در تاریخ ۱۷ آذر ماه ۱۴۰۱، توام با ضرب و شتم، توسط ماموران امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی و تشکیل پرونده به بازداشتگاه اداره اطلاعات در شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد منتقل و پس از سپری کردن دوران بازجویی، در تاریخ ۲۲ آذر ماه ۱۴۰۱، به زندان مرکزی این شهر منتقل و در تاریخ ۲۲ دی ماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲ میلیارد تومان آزاد شده بود. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.