•                  
جمعه , ۰۹ آبان , ۱۳۹۹
جمعه, اکتبر 30

تداوم محرومیت روح اله زم, روزنامه نگار از حق ملاقات و تماس با خانواده

0
219

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۸ خرداد ماه ۱۳۹۹, روح الله زم, روزنامه نگار و مدیرمسئول وبسایت آمدنیوز, محبوس در سلول انفرادی بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران از حق ملاقات و تماس تلفنی با خانواده اش محروم است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از انصاف نیوز, امروز پنجشنبه ۸ خرداد ماه ۱۳۹۹, روح الله زم, روزنامه نگار و فعال رسانه ای و مدیر وبسایت و کانال تلگرامی آمدنیوز, محبوس در بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران علیرغم گذشت بیش از ۸ ماه از زمان بازداشت از حق هرگونه ملاقات و دسترسی به وکیل مود تائید خود محروم است. این فعال رسانه ای در حالی دوران بازجوئی, بازپرسی و دادرسی و بر پرونده اش را سپری می کند که وکیل تسخیری بر پرونده وی اعلام وکالت کرده است. 

محمدعلی زم, پدر روح الله زم, ضمن اعلام این خبر گفت: “هنوز حتی یک تماس تلفنی هم با روح الله نداشته‌ایم، دیگران باید این اجازه را بدهند که ما او را ببینیم یا حتی یک تماس تلفنی برقرار کنیم، فعلا این اجازه را نداریم”.

زم در ادامه همچنین افزود: “ما همیشه مشتاق به برقراری ارتباط با روح الله بودیم، اما این اجازه داده نمی‌شود، دادگاه یک وکیل تسخیری برای او تعیین کرده است؛ اسم وکیل را نمی‌توانم بگویم، اما خبری هم از وضعیت پرونده‌ی او نداریم”.

محمدعلی زم, پیش از این نیز در تاریخ ۱۳ فروردین ماه ۱۳۹۹, از  تداوم محرومیت فرزندش از حق ملاقات و تماس تلفنی با خانواده و دسترسی به وکیل مورد تائید خود را تائید کرده بود.

جلسه اول دادرسی بر پرونده روح الله زم در تاریخ ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۸, جلسه دوم دادرسی بر پرونده این فعال رسانه ای نیز در تاریخ ۲۷ بهمن ماه ۱۳۹۸, سومین جلسه نیز در تاریخ  ۵ اسفند ماه ۱۳۹۸ و همچنین  چهارمین جلسه دادرسی بر پرونده روح الله زم در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹,  به صورت غیرعلنی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی برگزار شد. در جلسه دادرسی که در تاریخ ۵ اسفند ماه سال گذشته برگزار شده بود این فعال رسانه ای و روزنامه نگار, اتهام افساد فی الارض که بعنوان یکی از اتهامات وی می باشد را رد کرد. 

مجموع ۱۷ اتهام تفهیم شده به روح الله زم عبارتند از: “افساد فی الارض, تشکیل و اداره کانال آمدنیوز و صدای مردم با هدف برهم زدن امنیت کشور, جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی اسرائیل به واسطه سرویس اطلاعاتی یکی از کشورهای منطقه, جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی کشور فرانسه, همکاری با دولت متخاصم آمریکا علیه جمهوری اسلامی, اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی کشور, مشارکت در فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و به نفع گروه‌ها و سازمان‌های مخالف نظام به طور گسترده, عضویت و مدیریت پایگاه خبری معاند سحام نیوز با هدف برهم زدن امنیت کشور, مشارکت در اغوا و تحریک مردم به جنگ و کشتار به قصد برهم زدن امنیت کشور, مشارکت در جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی شده به قصد ارائه به دیگران با هدف برهم زدن امنیت کشور, مشارکت در نشر اکاذیب به طور گسترده, تحریک موثر نیروهای رزمنده و اشخاصی که به نحوی در خدمت نیروهای مسلح هستند به عصیان، فرار، تسلیم یا عدم اجرای وظایف نظامی, توهین به مقدسات اسلام, توهین به روح الله خمینی و علی خامنه ای, توهین به مقامات و مأمورین در حال انجام وظیفه یا به سبب آن, تحصیل مال از طریق نامشروع جمعاً به میزان ۱۳۹۷ هزار و ۵۵۰ یورو, شکایت برخی اشخاص حقوقی و حقیقی”. 

پیش از این و در تاریخ ۱۵ بهمن ماه ۱۳۹۸؛ غلامحسین اسماعیلی, سخنگوی قوه قضائیه, در نشست خبری با رسانه های داخلی در مورد پرونده روح الله زم اعلام کرده بود که شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی بعنوان مرجع رسیدگی به درخواست کیفرخواست صادره از سوی دادستان عمومی و انقلاب بر پرونده این فعال رسانه ای و روزنامه نگار تعیین شده است. 

در تاریخ ۱۴ بهمن ماه ۱۳۹۸, علی القاصی مهر, دادستان عمومی و انقلاب تهران اعلام کرده بود که ” کیفر خواست پرونده روح الله زم صادره شده و دادگاه وی هفته آینده تشکیل خواهد شد”. 

لازم به ذکر است؛ در تاریخ ۲۱ مهر ماه ۱۳۹۸, روح الله زم, سردبیر و موسس وبسایت خبری آمد نیوز پس از مسافرت از کشور فرانسه به عراق و ربوده شدن این فعال رسانه ای توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران به ایران منتقل شد. 

در حالی روح الله زم, روز نامه نگار و فعال رسانه ای توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران با اتهامات سیاسی و امنیتی مورد محاکمه قرار می گیرد که در تاریخ ۲۵ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان گزارشگران بدون مرز که از جمله سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در دفاع از آزادی بیان و مطبوعات فعالیت می کند با انتشار گزارشی نسبت به احتمال صدور حکم اعدام بر علیه روح الله زم, موسس و سردبیر وبسیات و کانال تلگرامی خبری آمدنیوز که در تاریخ ۲۱ بهمن ماه سالجاری, از بابت ۱۷ اتهام امنیتی و سیاسی از جمله “جاسوسی” و “افساد فی الارض”,  که می تواند برای این فعال رسانه ای و روزنامه نگار مجازات اعدام در پی داشته باشد نگرانی عمیق خود را اعلام کرد و خواستار توجه جهانی برای دفاع از حق آزادی بیان در ایران شد. 

این سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر, در ادامه همچنین اعلام کرد: “گزارشگران بدون مرز (RSF) نگرانی خود را از روند محاکمه روح‌الله زم, مدیر سایت آمد نیوز که از تاریخ ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ در تهران آغاز شده است اعلام می‌کند. در کیفرخواست ۱۷ اتهام علیه او اعلام شده است از این میان «مفسد فی الارض» و « جاسوسی» که در قانون مجازات اسلامی می توانند مجازات اعدام در پی داشته باشند.

جمهوری اسلامی ایران در رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها در سال ۲۰۱۹ میلادی که توسط گزارشگران بدون مرز تهیه و تنظیم شد از میان ١٨٠ کشور جهان در رده ۱۷۰ قرار گرفت. 

سرکوب مطبوعات و فعالان رسانه ای ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافعال فضای مجازیفعال رسانه ایفعال رسانه ای در ایرانفعال رسانه ای روح الله زمموسس وبسایت خبر آمد نیوزمحمدعلی زممحاکمه روح الله زممحاکمه روح اله زممطبوعاتمطبوعات در ایراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندیوب سایت آمد نیوزوبسایت آمد نیوزکانال تلگرامیکانال تلگرامی آمدنیوزکانال تلگرامی در ایرانآمد نیوزابوالقاسم صلواتیابوالقاسم صلواتی دادگاه انقلاب تهراناتهامات روح الله زماخبار نقض حقوق بشر در ایراناطلاعات سپاهاطلاعات سپاه پاسدارانبنددوالفبنددوالف اطلاعات سپاهبنددوالف سپاهبنددوالف سپاه زندان اوینبازجوئی در بنددوالفبازداشت روح الله زمتفهیم اتهامحق ملاقاتحق تماس تلفنی زندانیانحق دادرسی عادلانهحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق سرکوب محاکمه روح الله زمحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیدادگاه انقلاب تهراندادگاه روح الله زمروح الله زمروح الله زم فعال رسانه ایروح الله زم آمد نیوزروح الله زم آمدنیوزروح الله زم روزنامه نگارروح اله زمروح اله زم آمدنیوزروح اله زم روزنامه نگارروزنامه نگارروزنامه نگار آزادروزنامه نگار دربندروزنامه نگاریروزنامه نگاری در ایرانروزنامه نگارانروزنامه نگاران ایرانروزنامه نگاران در ایرانسلول انفرادیسلول انفرادی اطلاعات سپاه تبریزسلول انفرادی بند۲الف سپاهسلول انفرادی بنددوالفسلول انفرادی زندانیانسرکوب مطبوعاتسرکوب مطبوعات ایرانسرکوب مطبوعات در ایرانسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب در جمهوری اسلامیسرکوب روزنامه نگارانسرکوب روزنامه نگاران در ایرانسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامیشعبه 15شعبه 15 دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۱۵ دادگاه انقلابشعبه پانزده دادگاه انقلاب تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: