•                  
جمعه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 28

احضار و بازداشت سمانه نوروزمرادی, زندانی سیاسی از سوی معاون دادستان تهران

0
721

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۷ فروردین ماه ۱۳۹۹, سمانه نوروزمرادی, فعال و زندانی سیاسی که در پی شیوع ویروس کرونا به مرخصی اعزام شده بود پس از احضار توسط امین وزیری, معاون دادستان و دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی و امنیتی بازداشت و به بند زنان زندان اوین منتقل شد. این زندانی سیاسی در حال تحمل دوران محکومیت حبس تعزیری ۳ سال و ۹ ماه خود است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۱۷ فروردین ماه ۱۳۹۹, سمانه نوروزمرادی, فعال زندانی سیاسی که از اسفند ماه سال گذشته در پی شیوع ویروس کرونا به مرخصی اعزام شده بود پس از احضار از سوی امین وزیری, معاون دادستان و دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی و امنیتی بازداشت و به بند زنان زندان اوین منتقل شد. بازداشت سمانه نوروزمرادی در حالی رخ داد که مرخصی سایر زندانیان سیاسی تمدید شده و سمانه نوروزمرادی از این حق خود محروم شد. این زندانی سیاسی از بیماری لوپوس مفصلی و همچنین سرطان سینه رنج می برد و در طی مدت حبس در زندان از دسترسی به خدمات پزشکی جهت درمان قطعی این ۲ بیماری محروم بوده است. 

بنقل از یک منبع نزدیک به این زندانی سیاسی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “پس از انتشار ویدئو کلیپی از سمانه نوروزمرادی که این زندانی سیاسی در آن دلایل بازداشت خود را مطرح کرده بود و در انتهای آن به شاهزاده رضا پهلوی ادای احترام کرد و همچنین گفته بود « جاوید شاه », به دستور امین وزیری, دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی و امنیتی احضار و سپس از بازداشت برای ادامه حبس بند زنان زندان اوین منتقل شد”. 

این منبع مطلع در ادامه همچنین گفت: “علاوه بر اینکه بازداشت سمانه نوروزمرادی, به دلیل ابراز عقیده و بیان دیدگاه سیاسی شخصی وی صورت گرفت در نوع خود می تواند نشانی آشکار از سرکوب آزادی بیان و عقیده باشد و این در حالی صورت گرفته که در اصل ۲۳ از قانون اساسی بر ممنوعیت تفتیش عقیده افراد تاکید شده است”.

لازم به ذکر است, در تاریخ ۲۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, سمانه نوروزمرادی, فعال سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین که در حال تحمل دوران محکومیت حبس تعزیری ۳ سال و ۹ ماهه خود می باشد پس از تودیع قرار وثیقه به مرخصی اعزام شده بود. 

براساس بخشنامه اخیر صادره از سوی قوه قضائیه زندانیان سیاسی و عقیدتی با مجموع محکومیت حبس تعزیری ۵ سال و کمتر که در زندانهای کشور هستند می تواند از این مرخصی استفاده کنند. علیرغم ابلاغ این بخشنامه تعداد بسیاری از زندانیان سیاسی و عقیدتی علیرغم دارا بودن شرایط استفاده از این مرخصی از حق خود محروم هستند. همچنین سایر زندانیان سیاسی که مجموع احکام حبس تعزیری آنها بیش از ۵ سال می باشد با توجه به محرومیت از دسترسی به اقلام بهداشتی و ضدعفونی کننده محیط و عدم دسترسی به ماسک و کمبود تجهیزات بهداشتی و پزشکی در بهداری زندانها از حق مرخصی محروم ماندند.

حقوق بشر در ایران, در تاریخهای ۲۶ آذر و ۲۷ بهمن ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی با مضمون “محرومیت سمانه نوروز مرادی, زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین از حق درمان”, در مورد وضعیت وخیم جسمانی این زندانی سیاسی در دسترسی به خدمات پزشکی و درمانی اطلاع رسانی کرده بود. 

لازم به ذکر است ؛ اتهام منتسب شده بر سمانه نوروز مرادی, فعالیت در کمپین بازگشت شاهزاده رضا پهلوی و فعالیت در حزب مشروطه خواه ایران می باشد که از بابت اتهام مذکور توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران وی را به تحمل ۳ سال و ۹ ماه حبس تعزیری محکوم کرد و این فعال سیاسی در حال تحمل محکومیت حبس خود می باشد. 

لازم به ذکر است؛ در شهریور ماه سال ۱۳۹۷, از بابت اتهام “هواداری یکی از گروه‌های مخالف نظام از طریق فعالیت در فضای مجازی” توسط ماموران وزارت اطلاعات در تهران بازداشت شده بود و چس از طی مراحل بازجوئی در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه به بند زنان زندان اوین منتقل شد. 

با آغاز روند دادرسی بر پرونده سمانه نوروزمرادی, پرونده وی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشار مورد بررسی قرار گرفت و این فعال سیاسی از بابت اتهام “هواداری یکی از گروه‌های مخالف نظام از طریق فعالیت در فضای مجازی” که پشتیبانی وی از کمپین بازگشت شاهزاده رضا پهلوی به ایران بود به تحمل ۸ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری بر علیه وی لازم به اجرا شد و پس از اعلام تسلیم رای و عدم اعتراض به حکم صادره توسط دادگاه بدوی مدت محکومیت حبس وی از ۵ سال به ۳ سال و ۹ ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. 

سمانه نوروزمرادی, در تاریخ ۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, پس از احضار به واحد اجرای احکام دادسرای امنیت تهران جهت سپری کردن ۳ سال و ۹ ماه حبس تعزیری بازداشت و به بند زنان زندان اوین منتقل شد. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند. 

زندانیان سیاسی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند و از سوی دیگر پرونده سازیهای پی در پی برای آنها از جمله مواردی است که مستند و مشهود است.  اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

 

برچسب هاماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشرمحرومیت از حق مرخصیمعاون دادستان تهراننقض حقوق بشر در ایراننماینده دادستاننافرمانینافرمانی مدنینافرمانی مدنی در ایراننافرمانی مدنی زندانیان سیاسیکمپین بازگشت شاهزادهامین وزیریابراز عقیدهبند زنان در زندان اوینبند زنان زندان اوینبیماری سمانه نوروز مرادیبیماری سمانه نوروزمرادیتفتیش عقیدهحق مرخصیحق مرخصی زندانیحق مرخصی زندانیان سیاسیحق مرخصی زندانیان سیاسی در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق زندانیان سیاسیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحبس تعزیری زندانیان سیاسیدادیار ناظر بر زندانیان سیاسیرضاپهلویزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زندان اوینسمانه نوروزمرادیسمانه نوروزمرادی زندانی سیاسیسمانه نوروزی مرادیسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانشاهزاده رضا پهلوی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: