•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

محرومیت سمانه نوروزمرادی، زندانی سیاسی از حق درمان

0
410

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۹ مهر ماه ۱۳۹۹، سمانه نوروز مرادی، زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین از حق درمان محروم مانده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۱۹ مهر ماه ۱۳۹۹، سمانه نوروز مرادی، فعال سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین که علاوه بر بیماری لوپوس مفصلی و سرطان سینه که منجر به خروج مایع عفونی از ناحیه سینه وی می شود بر اثر برگشت مو به زیر پوست ران پا با عفونت پوستی مواجه و از اعزام به مرکز درمانی برای انجام امور پزشکی و درمانی تحت نظر پزشک متخصص محروم مانده است. زندانی سیاسی در حال تحمل دوران حبس تعزیری ۳ سال و ۹ ماهه خود است. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “سمانه نوروزمرادی روز چهارشنبه هفته گذشته به علت عفونت در ناحیه ران پا به بهداری زندان منتقل شد و پس از معانیه اولیه پزشک بهداری اعلام کرد کیست مویی در پشت ران پای وی رشد کرده که باعث عفونت را پای خانم نوروزمرادی شده و باید برای انجام عمل لیزر درمانی و سوزاندن مو به مرکز درمانی خارج از زندان اوین اعزام شود. حتی پزشک بهداری به سمانه نوروزمرادی اعلام کرده که باید هر چه سریعتر این عمل انجام شود و در صورت وخیم تر شدن، عفونت می‌تواند وارد خون شود.”

این زندانی سیاسی در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, با پرونده ای جدید به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام روبرو شد که  اتهام مذکور به ویدئویی مربوط بود که سمانه نوروزمرادی در دوران مرخصی اسفند ماه سال گذشته خود در آن از شاهزاده رضا پهلوی در فضای مجازی اعلام حمایت کرده بود. 

در تاریخ ۲۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, سمانه نوروزمرادی, پس از تودیع قرار وثیقه به مرخصی اعزام شده بود. این زندانی سیاسی در تاریخ ۱۷ فروردین ماه ۱۳۹۹, پس از احضار از سوی امین وزیری, معاون دادستان و دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی و امنیتی بازداشت و به بند زنان زندان اوین منتقل شد.

حقوق بشر در ایران, در تاریخهای ۲۶ آذر و ۲۷ بهمن ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی با مضمون “محرومیت سمانه نوروز مرادی, زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین از حق درمان”, در مورد وضعیت وخیم جسمانی این زندانی سیاسی در دسترسی به خدمات پزشکی و درمانی اطلاع رسانی کرده بود. 

لازم به ذکر است ؛ اتهام منتسب شده بر سمانه نوروز مرادی, فعالیت در کمپین بازگشت شاهزاده رضا پهلوی و فعالیت در حزب مشروطه خواه ایران می باشد که از بابت اتهام مذکور توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران وی را به تحمل ۳ سال و ۹ ماه حبس تعزیری محکوم کرد و این فعال سیاسی در حال تحمل محکومیت حبس خود می باشد. 

لازم به ذکر است؛ در شهریور ماه سال ۱۳۹۷, از بابت اتهام “هواداری یکی از گروه‌های مخالف نظام از طریق فعالیت در فضای مجازی” توسط ماموران وزارت اطلاعات در تهران بازداشت شده بود و چس از طی مراحل بازجوئی در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه به بند زنان زندان اوین منتقل شد. 

با آغاز روند دادرسی بر پرونده سمانه نوروزمرادی, پرونده وی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشار مورد بررسی قرار گرفت و این فعال سیاسی از بابت اتهام “هواداری یکی از گروه‌های مخالف نظام از طریق فعالیت در فضای مجازی” که پشتیبانی وی از کمپین بازگشت شاهزاده رضا پهلوی به ایران بود به تحمل ۸ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری بر علیه وی لازم به اجرا شد و پس از اعلام تسلیم رای و عدم اعتراض به حکم صادره توسط دادگاه بدوی مدت محکومیت حبس وی از ۵ سال به ۳ سال و ۹ ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. 

سمانه نوروزمرادی, در تاریخ ۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, پس از احضار به واحد اجرای احکام دادسرای امنیت تهران جهت سپری کردن ۳ سال و ۹ ماه حبس تعزیری بازداشت و به بند زنان زندان اوین منتقل شد. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند. 

زندانیان سیاسی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند و از سوی دیگر پرونده سازیهای پی در پی برای آنها از جمله مواردی است که مستند و مشهود است.  اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

برچسب هازندانی عقیدتیزندانیان سیاسیحق درمانحقوق بشر زندانیان سیاسیزنان زندانی سیاسیحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحق درمان زندانزندانیان سیاسی و عقیدتیبندزنان زندان اویناسامی زندانیان بند زنان زندان اوینزنان زندانی سیاسی در ایرانبند زنان زندان قرچک در ورامینحق درمان زندانیان سیاسی در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانبند زنان در زندان اوینسمانه نوروزمرادیزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیسمانه نوروز مرادیحقوق شهروندیبند زنان زندان اوینحق درمان زندانیان در ایرانبیماری سمانه نوروزمرادیزندانی سیاسی سمانه نوروزمرادیحقوق بشرزنان زندانیبند زنانبند زنان زندان قرچک ورامینحق درمان زندانیانبیماری سمانه نوروز مرادیزندانی سیاسی سمانه نوروز مرادیزندانیزنان در ایرانحقوق شهروندی درایرانحق در مانسمانه نوروزی مرادیحق درمان شهروندانفعال سیاسی سمانه نوروزمرادیزندان اوینزنان زندانی در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیبند زندانیان سیاسی در ایرانسمانه نورزی مرادیسمانه نوروزمرادی زندانی سیاسیحق درمان بیماری زندانیانزندانی سیاسیزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانحق درمان زندانیزنان زندانیان سیاسیزندان اوین بند زنانحق درمان بیماری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.