•                  
پنج شنبه , ۱۴ فروردین , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, آوریل 2

رسول طالب مقدم, فعال کارگری به تحمل حبس, شلاق, تبعید و محرومیت از فعالیتهای اجتماعی محکوم شد

0
196

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران, به ریاست ایمان افشاری, رسول طالب مقدم, راننده اتوبوس بی آر تی شرکت واحد و از اعضای سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه را از بابت اتهامات سیاسی به تحمل حبس, شلاق, تبعید و محرومیت از فعالیتها و خدمات اجتماعی و شهروندی محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهرانی تهران و حومه, رسول طالب مقدم, فعال کارگری و عضو سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری به تحمل ۲ سال حبس تعزیری, ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال تبعید به منظقه آفرایز از توابع شهرستان سده و اقع در خراسان جنوبی و همچنین ۲ سال محرومیت استفاده از تلفن همراه هوشمند و منع عضویت در احزاب و دسته جات و گروههای سیاسی و اجتماعی محکوم شد. 

با توجه به حکم صادره توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری, رسول طالب مقدم, فعال کارگری از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی” و “تبلیغ علیه نظام” به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و همچنین ۲ سال تبعید به آفرایز از توابع شهرستان سده واقع در استان خراسان جنوبی, ۷۴ ضربه شلاق و همچنین ۲ سال محرومیت استفاده از تلفن همراه هوشمند و منع عضویت در احزاب و دسته جات و گروههای سیاسی و اجتماعی محکوم  و حکم صادره به وکیل مدافع این فعال کارگری ابلاغ شد. 

جلسه دادرسی بر پرونده رسول طالب مقدم, فعال کارگری و عضو سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در تاریخ ۲۳ مردادماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران, به ریاست “ایمان افشاری” برگزار شده بود. 

رسول طالب مقدم, در جریان تجمع اعتراضی به مناسبت روز جهانی کارگر که در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸, در مقابل ساختمان مجلس در تهران برگزار شده بود به همراه بیش از ۴۰ تن دیگر از فعالان کارگری و مدنی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود و پس از انتقال به مقر پلیس امنیت به بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده بود. 

این فعال کارگری با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع یک قرار وثیقه به مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان و یک قرار کفالت به مبلغ ۳۰ میلیون تومان در تاریخ  ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸, پس از تفهیم اتهام از بند ۲۰۹ زندان اوین آزاد شده بود. 

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه پیشتر با انتشار فراخوانی از کارگران خواسته بود که روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت همزمان با روز جهانی کارگر در تجمع اعتراضی در برابر مجلس شورای اسلامی حضور یابند.

سرکوب فعالان کارگری و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

 همچنین بازداشت خودسرانه افراد بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

سازمان عفو بین الملل, در تاریخ ۱۹ تیرماه ۱۳۹۸, با انتشار بیانیه ای فراخوانی خواستار آزادی بی قید و شرط فعالان کارگری و مدنی ; ندا ناجی, عاطفه رنگریز و آنیشا اسداللهی و فعال رسانه ای و روزنامه نگار مرضیه امیری و لغو همه اتهامات امنیتی وارده به آنها شده بود. در این فراخوان به نگهداری طولانی مدت این افراد در سلول های انفرادی اشاره شده و از آن به عنوان ناقض قانون “نلسون ماندلا” و مصداق شکنجه، برخوردهای بیرحمانه و تحقیرآمیز یاد شده است. ضرب و شتم آنیشا اسداللهی در زمان بازداشت اول و تفتیش وسائل شخصی وی و خانواده اش در هنگام بازداشت دوم، نگه داری عاطفه رنگریز و ندا ناجی در زندان قرچک ورامین در کنار زندانیان سایر جرایم و نگهداری مرضیه امیری در سلول های انفرادی برای بیش از یک ماه از دیگر نکاتی است که در این بیانیه به آن پرداخته شده است.

همچنین در تاریخ ۸ مردادماه ۱۳۹۸, اتحادیه کارگران بخش خصوصی کانادا, “یونیفور” به نمایندگی از ۳۱۵ هزار تن عضو این مجموعه کارگری با انتشار بیانیه ای نسبت به بازداشت فعالان کارگری که در این این تجمع اعتراضی به مناسبت روز جهانی کارگر بازداشت شده بودند  ابراز نگرانی کرد و بازداشت این افراد در آن تجمع اعتراضی را ناشی از نگاه تبعیض آمیز حکومت جمهوری اسلامی در ایران به کارگرانی که بدون هیچگونه طمع سیاسی و فقط به صرف مطالبات خود اعتراض می کنند دانست. 

 

برچسب هافعال کارگریفعالان کارگرینقض حقوق بشرنایب رئیس سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومههیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومههیئت‌مدیره سندیکای شرکت واحدهیئت‌مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهرانکارگران شرکت واحد شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومهایمان افشاریبازداشتبخش خصوصی شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومهحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانخراسان جنوبیدادگاه انقلاب تهراندادرسی عادلانهروز جهانی کارگرراننده اتوبوسسندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانیسندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومهسندیکای شرکت واحدسرکوب فعالان کارگریسرکوب کارگران در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانشرکت واحدشرکت واحد اتوبوس رانیشرکت واحد اتوبوسرانیشرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومهشعبه ۲۶ دادگاه انقلابشعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهرانصدور حکم تبعیدصدور حکم حبس

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: