سه شنبه , ۰۸ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 29

جلسه واخواهی به حکم صادره بر علیه کوروش جلیل برگزار خواهد شد

0
85

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۷اسفند ماه ۱۴۰۱، رئیس دفتر شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شهر یاسوج با ارسال ابلاغیه ای کتبی، کوروش جلیل را به جلسه واخواهی احضار کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۱۶ اسفند ماه ۱۴۰۱، کوروش جلیل، فعال مدنی، ساکن یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ این شهر در جلسه واخواهی محاکمه خواهد شد. این فعال مدنی، چندی پیش در همین پرونده بصورت غیابی محاکمه و به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

براساس ابلاغیه صادره توسط سجاد حیدری، رئیس دفتر شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ یاسوج از کوروش جلیل خواسته شده تا ساعت ۸:۴۵ دقیقه صبح روز ۱۶ اسفند ماه ۱۴۰۱، جهت رسیدگی به اتهام مندرج در کیفرخواست بر علیه این فعال مدنی در شعبه مذکور حاضر شود. 

لازم به اشاره است، کوروش جلیل، در تاریخ ۱ بهمن ماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ یاسوج به ریاست سید هدایت الله افشین، از بابت اتهام (نشر اکاذیب در فضای مجازی) بصورت غیابی به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود و علت صدور این حکم بصورت غیابی عدم دسترسی کوروش جلیل به شماره تلفنی که برای سیستم ثنا ثبت کرده بود و علت دوم هم توقیف گوشی تلفن‌ همراه وی در بازداشت اخیر او توسط ماموران اداره اطلاعات یاسوج بوده است. 

کوروش جلیل، در تاریخ ۳۰ شهریور ماه ۱۴۰۱، در جریان برگزاری اعترضات سراسری در یاسوج بازداشت و پس از طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام در تاریخ ۱۵ آبان ماه ۱۴۰۱، با تودیع قرار وثیقه آزاد شد اما چند روز بعد در پی احضار مجدد به اداره اطلاعات یاسوج، بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه آن ارگان امنیتی و طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام در نهایت ۸ روز بعد با تودیع کفالتی به مبلغ ۶۰ میلیون تومان آزاد شد.

این فعال مدنی، طی سالهای اخیر، به دفعات در پی فعالیتهای مسالمت آمیز خود از سوی ارگانهای امنیتی شهر یاسوج با پرونده سازی و یا بازداشت مواجه شده است. 

پس از اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله، اهل شهرستان سقز در بازداشتگاه نیروی انتظامی در تهران، اعتراضات گسترده ای در شهرهای مختلف برگزار شد. و در پی آن بسیاری از شهروندان کشته، مجروح و توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

ابلاغیه صادره توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ یاسوج

ابلاغیه صادره توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ یاسوج

برچسب هایاسوجحقوق بشر ایرانکهگیلویه و بویر احمدکهگیلویه بویداحمداحضار به دادگاه کیفریشعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲یاسوجمحاکمهکهگیلویه و بویراحمدکهگیلویهکوروش جلیل یاسوجشعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ یاسوجشهر یاسوجدادگاه کیفری دوشعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری دوشعبه۱۰۱ دادگاه کیفری ۲شعبه۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ یاسوجشعبه ۱۰۱دادگاه کیفری۲سرکوب آزادی بیانجلسه واخواهیکوروش جلیلشعبه ۱۰۱دادگاه کیفری ۲شعبه۱۰۱ دادگاه کیفری ۲یاسوجاحضار به دادگاهشعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲کوروش جلیل فعال مدنییاسوج کهگیلویه بویراحمدمحاکمه کوروش جلیلمعلم سرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی اندیشه در ایرانجلسه بازپرسی کوروش جلیلبازداشت کوروش جلیلحبس تعزیری کوروش جلیلحقوق بشر در ایرانمحاکمه فعالان ملی مدنیشهریاسوجشعبه۱۰۱ دادگاه کیفریدادگاهی کوروش جلیلنشر اکاذیبمحاکمه ناعادلانهنشر اکاذیب به قصد اضرار به غیرکهگیلویه بویراحمدیاسوج کهگیلویه و بویراحمدشعبه۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شهر یاسوج

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.