•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

سپیده فرح آبادی, زندانی سیاسی پس از اتمام دوران مرخصی به زندان اوین بازگشت

0
570

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, سپیده فرح آبادی«فرهان», فعال مدنی و زندانی سیاسی پس از اتمام دوران مرخصی جهت تحمل ادامه حبس تعزیری به بند زنان زندان اوین بازگشت. این زندانی سیاسی از تاریخ ۱۸ فروردین ماه سالجاری به مرخصی اعزام شده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, سپیده فرح آبادی«فرهان», زندانی سیاسی که از تاریخ ۱۸ فروردین ماه سالجاری به مرخصی اعزام شده بود پس از اتمام دوران مرخصی جهت تحمل ادامه حبس تعزیری به زندان اوین بازگشت. اعطای مرخصی به این زندانی سیاسی با توجه به شیوع ویروس کرونا صورت گرفته بود. 

در تاریخ  ۱۱ دی ماه ۱۳۹۸, سپیده فرح آبادی«فرهان», فعال مدنی, ساکن تهران, جهت اجرای حکم حبس خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. این فعال مدنی, از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی” به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق و از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب علیه امنیت کشور” نیز به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود که این حکم عینا توسط دادگاه تجدید نظر استان تهران تائید شد و پس از اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری که برای “سپیده فرح آبادی«فرهان»” از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب علیه امنیت کشور” صادر شده لازم به اجرا شد.

 در تاریخ ۴ شهریور ماه ۱۳۹۸,”سپیده فرح آبادی«فرهان»”, فعال مدنی, ساکن تهران, پس از رد درخواست اعاده دادرسی بر پرونده خود که پیش از این توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود احضار شده بود. 

همچنین در تاریخ ۲ مردادماه ۱۳۹۸, شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران, به ریاست”احمد زرگر” حکم صادره بر علیه “سپیده فرح آبادی«فرهان»” را پس از مراجعه وی به دفتر شعبه مذکور به این فعال مدنی ابلاغ کرده بود. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۶ بهمن ماه ۱۳۹۶, با انتشار گزارشی از محرومیت سپیده فرح آبادی«فرهان», از دسترسی به وکیل در طی دوران بازجوئی و تشکیل پرونده را اطلاع رسانی کرده بود. 

سپیده فرح آبادی«فرهان», فارغ التحصیل رشته معماری در جریان تجمعات اعتراضی به تاریخ ۱۲دی ماه ۱۳۹۶ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به زندان اوین, در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات تحت بازجوئی قرار گرفت و در تاریخ ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۶, با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به مراجع قضائی, در تاریخ ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۶ با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شده بود. 

نیروهای امنیتی از تاریخ ۷ دی‌ماه ۱۳۹۶ بازداشت شهروندان معترض را آغاز کردند و تا پایان این دور از اعتراضات بیش از ۳۷۰۰ نفر در تهران و سایر شهرهای ایران بازداشت شدند. 

در اعتراضات سراسری روز ۹دی ماه در سال ۱۳۹۶، دانشجویان دانشگاه تهران و امیرکبیر « پلی تکنیک » با جمعیت معترض در تهران همراه شدند و شعارهایی مانند اصلاح طلب اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا, دانشجو می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد، دانشجو، کارگر، اتحاد اتحاد سر دادند. دانشجویان خوابگاه دانشجویی ,«کوی دانشگاه تهران» نیز در شب ۹ دی ماه ۱۳۹۶ با شعارهایی مانند “کار، نان، آزادی” برای ساعاتی در محوطه این مجتمع خوابگاهی تجمع کرده بودند. 

سرکوب فعالان مدنی و اعمال محدودیتهای شهروندی بر این افراد از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر، همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر حق آزادی افراد در انتشار افکار و نظریات خود بدون ملاحظات مرزی تاکید شده است. همچنین برخورداری افراد از حقوق شهروندی از جمله حق کار نیز در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری که از جمله قوانین جاری در دادگاههای کیفری ایران میباشد و متهمان سیاسی و امنیتی بر مبنای آن مجموعه قوانین مورد محاکمه قرار می‌گیرند به صراحت کلام بر اطلاع یافتن متهم از اتهامات منتسبه و همچنین ادله اتهام انتسابی و فراهم آوردن امکانات دفاعی برای متهم در دفاع از خود در زمان محاکمه مورد تاکید قرار گرفته است.

برچسب هانقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشرد ر ایرانگزارش نقض حقوق بشر در ایراناجتماع و تبانی علیه امنیت ملیاخبار نقض حقوق بشر در ایراناسامی زندانیان بند زنان زندان اوینبند زنان در زندان اوینبند زنان زندان اوینبندزنان زندان اوینحق مرخصی زندانیان سیاسیحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیدادگاه انقلاب تهرانزنان زندانیزنان زندانی در ایرانزنان زندانی سیاسیزنان زندانی سیاسی در ایرانزنان زندانیان سیاسیزندان اوینزندان اوین بند زنانزندانیان زنانزندانیان زندان اوینزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زن در ایرانزندانیان سیاسی زندان اوینسپیده فرهانسپیده فرهان فعال مدنیسپیده فرح آبادیسپیده فرح آبادی فرهانسپیده فرح آبادی فعال مدنیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب زنان در ایرانسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانصدور حکم حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: