•                  
چهارشنبه , ۲۸ مهر , ۱۴۰۰
چهارشنبه, اکتبر 20

شرحی کوتاه بر نقش ادیان در اجرای سند۲۰۳۰ یونسکو

0
380
سند ۲۰۳۰ یونسکو

سند ۲۰۳۰ یونسکو,  مقدمه ای دارد مبنی بر این که رهبران و مردم جهان بر آن هستند که تا سال ۲۰۳۰ به فقر، گرسنگی, خشونت، فساد، قاچاق ,مواد مخدر و همچنین قاچاق انسان  پایان دهند و بدین وسیله انسان پیش بسوی به سوی کرامت انسانی، صلح، عدالت، رعایت برابری، رفاه، مدیریت پایدار منابع طبیعی، گسترش بهداشت، تامین آب آشامیدنی برای همه، توانمندسازی زنان و دختران، محترم شمردن تنوع فرهنگی، حمایت از اقشار آسیب پذیر، مردمسالاری، بهبود محیط زیست، توسعه مناطق روستایی،توسعه آموزش های عمومی و فنی و حرفه ای، ترویج تفاهم، اشتغالزایی و نظایر اینها حرکت کنند. دین همواره در طول تاریخ حیات بشری از عوامل تأثیرگذار بر زندگی بشر چه در سطح فردی و داخلی و چه در سطح بین‌المللی بوده.برای بررسی موضوع نقش ادیان در اجرای سند ۲۰۳۰ سازمان جهانی حقوق بشر باید نگاهی به فعالیت ها و حرکات ادیان در طول تاریخ و واکنش و رفتارهای پیروان ادیان در جامعه جهانی امروز بیاندازیم. اما در سند ۲۰۳۰ با توجه اینکه ادیان علی الخصوص دین اسلام نگاهی متفاوت بین مرد و زن قائل شده است پس در این بین این یک امر طبیعی است که با توجه به نگرش مذهبی بر سند ۲۰۳۰ به هیچ وجه نمی توان برابری را به تساوی بین مرد و زن قائل شد. در هدف پنجم سند ۲۰۳۰ به صراحت بر ممنوعیت ازدواج کودکان و یا ازدواج در سن بسیار پائین و یا جلوگیری از ختنه زنان تاکید شده است . حال باید این نکته را در نظر گرفت که با توجه به اینکه در اسلام تاکید بر ختنه و بر کار بعنوان یک امر خدائی نامبرده شده است پس در کشورهائی مثل ایران اجرای مفاد سند ۲۰۳۰ نمیتواند جنبه اجرائی پیدا کند. در حقیقت با تدوین سند ۲۰۳۰ تحولی بنیادین در نظام حقوق بشری و از جمله ماده ۱ اعلامیه جهانی حقوق بشر که بر رفتاری برابر در بین انسانها تاکید شده است با عملی پیدا میکند و میتوان گفت سند ۲۰۳۰ و اجرای آن در ایران میتواند راهگشای بسیاری مسائل عقیدتی و از همه مهمتر اجتماعی باشد. آنچه لازمه پیشرفت جامعه بشری است این نکته است که قوانین ایدولوژیک باید از روند زندگی انسانها خارج و جایگزین آن آگاهی شود. چرا که با توجه به اینکه در یک جامعه افراد گوناگونی هستند طبیعتا این افراد به لحاظ عقیدتی و یا همان دیدگاههای مذهبی تفسیرات و باورهای مختلفی دارند پس لازمه تعالی زندگی بشر برای رسیدن به عدالت این نکته است که نظامی سکولار بر یک کشور حاکم باشد. این سند بین المللی در مجموع دارای ۱۷ هدف اصلی و ۱۶۹ هدف ویژه است. این اهداف توسط سازمان ملل تعریف شده‌اند و به عنوان اهداف جهانی برای توسعه پایا ترویج شده‌اند.

متن هدف پنجم سند ۲۰۳۰ به شرح ذیل هست:  

-پایان دادن به همه اشکال تبعیض علیه زنان و دختران در همه جا

-ریشه کنی همه انواع خشونت علیه زنان و دختران در حوزه های عمومی و خصوصی، از جمله: در زمینه قاچاق انسان و سوء استفاده جنسی و غیره…

– ریشه کنی همه اقدامات زیان بار مانند ازدواج کودکان، ازدواج در سنین بسیار پایین و ختنه زنان

– به رسمیت شناختن و ارج نهادن به مراقبت های داخل منزل و خانه داری (کار در منزل) بدون دستمزد از طریق : تامین خدمات عمومی، ایجاد زیر بناها و تنظیم سیاست های حفاظت اجتماعی و ترویج مسؤولیت مشترک در منزل و در محیط خانواده، تا حدی که مقررات ملی اجازه دهند.

– تضمین مشارکت کامل و موثر زنان و در اختیار قرار دادن فرصت های برابر (با مردان) برای انتصاب به مسولیت های بسیار بالا در همه سطوح تصمیم گیری در حوزه های سیاسی، اقتصادی و همچنین در زندگی عمومی.

– ضمانت دسترسی جهانی به بهداشت باروری و جنسی و دسترسی به حقوق باروری در راستای توافق های انجام شده در جریان کنفرانس بین المللی جمعیت و توسعه و اعلامیه و برنامه اقدام پکن، بر مبنای اسناد نهایی به دست آمده از کنفرانس های بازنگری برگزار شده در این ارتباط.

– انجام اصلاحاتی برای برقراری تساوی حقوق زنان و مردان به منظور دسترسی زنان به منابع اقتصادی و امکان مالکیت و کنترل دارایی ها از قبیل: زمین و سایر اشکال دارایی توسط آنان و همچنین برقراری حق دسترسی زنان به خدمات مالی، ارثیه، و منابع طبیعی، درراستای قوانین ملی(کشورها)

– ارتقای کاربرد فناوری توانمند کننده، به ویژه فناوری اطلاعات و ارتباطات به منظور ترویج توانمد سازی زنان.

– تقویت و اتخاذ سیاست های مطمئن و مناسب و همچنین وضع قوانین قابل اجرا برای ترویج تساوی جنسیتی و توانمندسازی همه زنان و دختران در کلیه سطوح.

نگارش متن: فعال حقوق بشر, حمیدرضا تقی پور

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: