•                  
شنبه , ۱۷ خرداد , ۱۳۹۹
شنبه, ژوئن 6

سازمان عفو بین الملل: کشتار زندانیان به دست نیروهای امنیتی در جریان اعتراض به شیوع ویروس کرونا

0
169

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۱ فروردین ماه ۱۳۹۹, سازمان عفو بین الملل, با صدور اطلاعیه مطبوعاتی نسبت به سرکوب گسترده زندانیان محبوس در زندانهای کشور که در اعتراض به آلودگی زندانهای ایران به ویروس کرونا اعتراضاتی را برگزار کرده بودند نشان داد. این سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر ضمن اعلام این نکته که نیروهای امنیتی برای سرکوب زندانیان از سلاح گرم و رفتارهای خشونت آمیز استفاده کردند اعلام کرد ۳۶ تن از زندانیان بر اثر اقدام مهلک نیروهای امنیتی جان خود را از دست دادند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز پنجشنبه ۲۱ فروردین ماه ۱۳۹۹, با توجه به سرکوبهای گسترده زندانیان در زندانهای ایران که در اعتراض به وضعیت وخیم شیوع ویروس کرونا برگزار شده بود سازمان عفو بین الملل با صدور اطلاعیه مطبوعاتی نسبت به کشتار و سرکوب زندانیان واکنش نشان داد. زندانیان محبوس در زندان مرکزی تبریز, زندان عادل آباد, زندان سقز, زندان پارسیلون خرم آباد, زندان همدان و زندانیان محبوس در زندان شیبان و سپیدار اهواز,  در اعتراض به محرومیت از اعطای مرخصی و همچنین عدم دسترسی به اقلام بهداشتی و ضد عفونی کننده محیط برای مقابله با ویروس کرونا در پی یورش گسترده نیروهای امنیتی و استفاده از سلاح گرم از سوی ماموران به شدت مورد آسیب و ضرب و شتم سرکوب قرار گرفتند.

در بخشی از این اطلاعیه مطبوعاتی سازمان عفو بین الملل اعلام کرد: “به کارگیری مهمات مرگبار و گاز اشک آور برای سرکوب اعتراضات در چندین زندان به جان باختن ۳۵ زندانی منجر شده است. دست کم در یک زندان، نیروهای امنیتی به ضرب و شتم شرکت کنندگان در اعتراضات پرداخته اند و احتمال میرود که یکی از زندانیان بر اثر این اقدامات جان باخته باشد”.

متن اطلاعیه مطبوعاتی سازمان عفو بین الملل در ادامه می آید: 

بنا به اطلاعاتی که عفو بین الملل دریافت کرده، بیم آن میرود که حدود ۳۶ زندانی بر اثر اقدامات مهلک نیروهای امنیتی برای سرکوب اعتراضات زندانیان کشته شده باشند؛ این اعتراضات به منظور ابراز نگرانی در مورد شیوع ویروس کرونا در زندانها بر پا شده بود.

در روزهای اخیر، هزاران زندانی دست کم در هشت زندان در نقاط مختلف کشور به برپایی اعتراضاتی برای ابراز نگرانی از آلودگی زندانها به ویروس کرونا اقدام کرده اند؛ این اعتراضات با واکنش مرگبار مأموران زندان و نیروهای امنیتی مواجه شده است.

بنا به گزارشهایی که از چندین منبع موثق رسیده، به کارگیری مهمات مرگبار و گاز اشک آور برای سرکوب اعتراضات در چندین زندان به جان باختن ۳۶ زندانی منجر شده است. دست کم در ۱ زندان، نیروهای امنیتی به ضرب و شتم شرکت کنندگان در اعتراضات پرداخته اند و احتمال میرود که یکی از زندانیان بر اثر این اقدامات جان باخته باشد.

دایانا الطحاوی، معاون مدیریت منطقه خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین الملل، میگوید: “مشمئز کننده است که مقامها و مسئولان ایران، به جای پاسخ دادن به مطالبات مشروع زندانیان در مورد محافظت شدن در برابر ویروس کرونا، بار دیگر برای خاموش کردن صدای اعتراض افراد به کشتار آنان اقدام کردند”.

به گفته او ضرورت دارد که بلافاصله تحقیقات مستقلی در مورد شکنجه و جان باختن افراد زندانی انجام شود، تا مسئولان و مسببان مورد محاکمه قرار گیرند. به نیروهای امنیتی باید اعلام شود که استفاده از قوه قهریه مرگبار و غیرقانونی را بلافاصله متوقف کنند و از مجازات کردن زندانیانی که خواهان برخورداری از حق سلامت خود شده اند خودداری کنند.

سازمان عفو بین الملل به علاوه از مقامها و مسئولان ایران خواسته است تا همه کسانی را که صرفاً به دلیل بهره برداری مسالمت آمیز از حقوقشان به زندان افتاده اند بیدرنگ و بدون قید و شرط آزاد کنند. با وجود آزاد کردن تعدادی از زندانیان در مراحل اولیه، مقامها و مسئولان ایرانی از آزاد کردن اکثریت وسیع زندانیان عقیدتی خودداری کرده اند و صدها نفر از آنان همچنان در زندان مانده اند. مقامها و مسئولان ایران به علاوه باید آزاد کردن زندانیان منتظر محاکمه و زندانیان آسیب‌پذیرتر در برابر ویروس کرونا را مد نظر قرار دهند.

اعتراضات در زندان در جریان شیوع ویروس کرونا

در هفته های اخیر، زندانیان و خانواده های آنان درباره عدم اقدام مقامها و مسئولان ایرانی برای محافظت مناسب از زندانیان در جریان شیوع ویروس کرونا به شدت ابراز نگرانی کرده اند.

به گزارش رسانه های مستقل و سازمانهای حقوق بشری، آزمایشها ابتلای زندانیان به ویروس کرونا در چندین زندان را تأیید کرده است. در نتیجه، بسیاری از زندانیان در اعتراض به عدم اقدام مقامها و مسئولان برای پاسخگویی به مطالباتشان در خصوص آزادسازی، انجام آزمایشهای پزشکی در زندان، تأمین محصولات و امکانات بهداشتی به اندازه کافی و قرنطینه کردن زندانیان مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا، دست به اعتصاب غذا زدند.

کشتار زندانیان

به گزارش منابع مستقل، از جمله خانواده های زندانیان، در روزهای ۱۱ و ۱۲ فروردین، نیروهای امنیتی برای سرکوب اعتراضات در زندان سپیدار و زندان شیبان در شهر اهواز، در استان خوزستان، به شدت به خشونت متوسل شدند. فرمانده نیروی انتظامی در استان خوزستان اذعان کرده است که، در پی اقدام برخی از زندانیان به آتش زدن سطلهای آشغال، نیروهای سپاه پاسداران و بسیج برای سرکوب اعتراضات وارد عمل شده اند.

به نظر میرسد اعتراضات در زندان سپیدار به دنبال آن آغاز شده بود که مسئولان از وعده های اولیه خود در رابطه با آزاد کردن زندانیان عدول کردند؛ بنا به وعده های مسئولان، زندانیانی که در مورد آنها نگرانیهای امنیتی خاصی وجود نداشته باید، به عنوان اقدام احتیاطی به منظور جلوگیری از گسترش ابتلا به ویروس کرونا آزاد می‌شدند.

ویدئوهای متعددی که از فضای بیرون هر دو زندان گرفته شده و در شبکه های اجتماعی انتشار یافته نشان می دهد که دود از ساختمانها بلند شده و صدای تیراندازی و داد و فریاد به گوش میرسد.

گزارشهای دریافتی از خانواده های زندانیان و همچنین روزنامه نگاران و کنشگران و سازمانهای حقوق بشری مرتبط با عربهای اهوازی، از آن حکایت دارد که نیروهای امنیتی به منظور خاتمه دادن به اعتراضات در زندان سپیدار به استفاده از مهمات مرگبار و گاز اشک آور اقدام کرده و موجب مجروح شدن زندانیان و جان باختن تعدادی از آنان شده اند. تعداد جانباختگان ممکن است به ۱۵ نفر برسد.

بستگان یکی از زندانیانی که در زندان سپیدار جان باخته، به شرط گمنام ماندن، به عفو بین الملل اعلام کرده اند که با گذشت چند روز از وقوع اعتراضات، از نیروهای انتظامی با خانواده این زندانی تماس گرفته و گفته اند که اعضای خانواده باید برای تحویل گرفتن جنازه او مراجعه کنند. نیروی انتظامی ادعا کرده بود که این زندانی بر اثر افراط در استعمال مواد مخدر جان باخته، در حالی که اعضای خانواده اش تأکید کرده اند که او هرگز مواد مخدر مصرف نکرده است. مسئولان از ارائه هرگونه گواهی فوت یا هر مدرک مکتوب دیگری در توضیح علت مرگ او امتناع کرده اند. با توجه به این که این زندانی هیچگونه سابقه بیماری و مشکلات پزشکی نداشته، خانواده او حدس میزنند که بر اثر استنشاق گاز اشک آور در جریان اعتراضات جان باخته باشد.

بنا به گزارشهای روزنامه نگاران و کنشگران، نیروهای امنیتی، بعد از مهار کردن اعتراضات در زندان شیبان، شرکت کنندگان در اعتراضات را برهنه کرده و در حیاط زندان مورد ضرب و شتم قرار داده اند. گزارشهای دریافتی از خانواده های زندانیان و همچنین روزنامه نگاران و کنشگران و سازمانهای حقوق بشری مرتبط با عربهای اهوازی، از آن حکایت دارد که نیروهای امنیتی موجب جان باختن حدود ۲۰زندانی در این زندان شده اند.

در پی ناآرامی در زندان شیبان، محمدعلی عموری، از فعالان حقوق اقلیتها، و چندین زندانی دیگر از این زندان به مکان نامعلومی منتقل شده اند و همچنان در وضعیت قطع کامل ارتباط به سر میبرند. عفو بین الملل نگران آن است که این زندانیان در معرض شکنجه قرار داشته باشند.

جان باختن نوجوانی که به اعدام محکوم شده بود

دانیال زین العابدینی، که به اتهام جرمی که به هنگام ارتکاب آن کمتر از ۱۸ سال سن داشته به اعدام محکوم شده بود، هفته گذشته در شرایط مشکوکی درگذشت. این زندانی، به دنبال شرکت در اعتراضات در زندان مهاباد، در استان آذربایجان غربی، در تاریخ ۱۱ فروردین به زندان میاندوآب در همان استان منتقل شده بود. دانیال زین العابدینی ۱۲ فروردین با خانواده اش تماس گرفته بود تا به آنها خبر بدهد که نگهبانان زندان او را به شدت مورد ضرب و شتم قرار داده اند و از آنها درخواست کمک کند.

در تاریخ ۱۵ فروردین ماه ۱۳۹۹، در تماس تلفنی به خانواده دانیال زین العابدینی اعلام شد که این زندانی خودکشی کرده است. 

باید برای تحویل گرفتن جنازه او مراجعه کنند. با این حال، خانواده او این ادعا را به شدت رد کرده و گفته اند که جنازه او پر از کبودی و بریدگی بوده است. عفو بین الملل تصویری از جنازه این زندانی را مورد بررسی قرار داده و به این نتیجه رسیده است که آن علائم از شکنجه شدن او حکایت دارند.

در توضیحاتی بیشتر پیرامون تجمعات اعتراضی زندانیان محبوس در زندان شیبان اهواز, در تاریخ ۱۴ فروردین ماه ۱۳۹۹, حقوق بشر در ایران پس از گذشت ۲ روز از اعتراضات زندانیان محبوس در این زندان در قالب گزارشی به شرح وضعیت این اعتراضات پرداخت. 

لازم به ذکر است, حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۱۳ فروردین ماه ۱۳۹۹, با انتشار گزارشی با مضمون بررسی وضعیت زندانیان در زندان مرکزی « شیبان » و زندان سپیدار اهواز به شرح این اعتراضات در این زندانها پرداخته بود و به اسامی برخی از افراد کشته و زخمی شده نیز اشاره کرده بود. 

در تاریخ ۱۲ فروردین ماه ۱۳۹۹, زندانیان محبوس در زندان شیبان اهواز در دومین روز از اعتراض گسترده شان در محرومیت از اعطای مرخصی و همچنین عدم دسترسی به اقلام بهداشتی و ضد عفونی کننده محیط برای مقابله با ویروس کرونا در پی یورش گسترده نیروهای امنیتی و استفاده از سلاح گرم سرکوب شدند. ماموران امنیتی به محاصره اطراف این زندان و استقرار آنها بر پشت بام سالنهای زندان شیبان اهواز اقدام به شلیک با سلاح گرم و همچنین استفاده از گاز اشک آور کردند. 

همچنین در ساعات پایانی دوشنبه ۱۱ فروردین ماه ۱۳۹۹, در ادامه اعتراضات زندانیان محبوس در زندانهای ایران جمعی از زندانیان محبوس در بند ۲ زندان سپیدار اهواز در اعتراض به محرومیت از حقوق شهروندی از قبیل عدم دسترسی آنها به مواد ضدعفونی کننده و سایر اقلام بهداشتی و همچنین محرومیت آنها از حق مرخصی و سایر حقوق زندانیان دست به اعتراض در این زندان زدند.

در تاریخ ۱۰ فروردین ماه ۱۳۹۹, در ادامه شورشهای گسترده در زندانهای ایران,  زندانیان محبوس در بندهای ۱۳ و ۱۴ زندان عادل آباد شیراز در اعتراض به محرومیتشان از دسترسی به لوازم بهداشتی و سایر اقلام ضد عفونی کننده محیط برای مقابله با ویروس کرونا و سایر حقوق زندانیان اعتراض گسترده ای را ترتیب داده بودند. 

همچنین طی روزهای گذشته در پی شیوع ویروس کرونا در ایران و محرومیت زندانیان از حق مرخصی و محرومیت آنها از دسترسی به اقلام بهداشتی و ضد عفونی کننده محیط, دستکم ۷۰ زندانی محبوس در زندان سقز در پی اعتراض گسترده اقدام به فرار از این زندان کردند. 

 پیش از این هم در تاریخ ۲۹ اسفند ماه ۱۳۹۸, تعدادی از زندانیان محبوس در زندان پارسیلون خرم آباد واقع در استان لرستان هم از آن زندان متواری شده بودند. 

در تاریخ ۹ فروردین ماه ۱۳۹۹, زندانیان محبوس در زندان همدان در ادامه موج نارضایتی زندانیان محبوس در زندانهای کشور به سبب محرومیت در دسترسی به اقلام بهداشتی و ضد عفونی کننده جهت پیشگیری در ابتلا به ویروس کرونا و سایر حقوق زندانیان از قبیل حق مرخصی نارضایتی خود را از وضع موجود ابراز کرده بودند. 

طی هفته های اخیر با توجه به شیوع ویروس کرونا و وسعت ابتلای این بیماری در میان زندانیان محبوس در زندانهای کشور با توجه به زندگی دسته جمعی این شهروندان در محیطهای آلوده زندان و محرومیتهای گسترده در دسترسی زندانیان به اقلام بهداشتی و نبود سایر امکانات درمانی و بهداشتی در بهداری زندانهای کشور موجی از نارضایتی را در میان زندانیان بوجود آورده است.  

دسترسی افراد به امکانات پزشکی و بهداشتی از جمله موارد تاکید شده در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد و بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب از نظر بهداشت, درمان, خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود. 

برچسب هافراخوان اقدام فوری سازمان عفو بین المللفراخوان سازمان عفو بین المللفرار از زندان سقزفرار زندانیان محبوس در زندان سقزفرار زندانیان از زندانهای کشورنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانویروس کروناویروس کرونا در ایرانویروس کرونا در زندانهای ایرانویروس کرونا در شهرهای ایرانکرونا در ایرانکرونا در ارومیهکرونا در زندانهای ایرانگزارش سالیانه سازمان عفو بین المللگزارش سازمان عفو بین المللاخبار نقض حقوق شهروندی در ایراناطلاعیه مطبوعاتی سازمان عفو بین المللیاطلاعیه سازمان عفو بین المللاعتراض در زندان تبریزاعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات زندانیان در ایراناعتراضات زندانیان در تبریزاعتراضات زندانیان زندان رجائی شهراعتراضات زندانیان زندان شیبان اهوازاعتراضات شهروندان در ایرانبیماری کرونا در زندانهای ایرانبیانیه سازمان عفو بین المللبحران ویروس کرونا در ایرانزندان سقززندان سپیدارزندان سپیدار اهواززندان شیبان اهوازسازمان بین المللی مدافع حقوق بشرسازمان عفو بین المللسازمان عفو بین الملل در ایرانسازمان عفوبین المللشورش در زندانشورش در زندان مرکزی اهوازشورش در زندان ارومیهشورش در زندان سقزشورش در زندان سپیدار اهوازشورش در زندان شیبان اهوازشورش در زندانهای کشورشورش در زندانهای ایرانشورش زندانیانشورش زندانیان در ایرانعفو بین المللعفو بین الملل شورش زندانها

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: