•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

بازداشت سالار طاهرافشار و جواد احمدی یئکانلی توسط نیروهای امنیتی

0
145

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۰ مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی امنیتی در استان کرمانشاه و شهرستان خوی سالار طاهرافشار و جواد احمدی یئکانلی را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، سالار طاهرافشار، فعال ملی مدنی، اهل ارومیه، در حالی که دوران سربازی خود را در استان کرمانشاه سپری می کرد پس از احضار به اداره اطلاعات این استان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

همچنین، امروز یکشنبه ۱۰ مهر ماه ۱۴۰۱، جواد احمدی یئکانلی، فعال ملی مدنی، ساکن شهرستان خوی از توابع استان آذربایجان غربی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامشخصی منتقل شد.‌

یک‌ منبع مطلع از وضعیت سالار طاهرافشار به حقوق بشر در ایران گفت:”این فعال ملی مدنی، به جهت گذراندن دوره خدمت وظیفه سربازی خود در کرمانشاه بود که پس از احضار به اداره اطلاعات این شهر بازداشت و تحت بازجویی است.”

تا لحظه تنظیم این گزارش، از مصادیق حقوقی اتهامات، مکان نگهداری سالار طاهرافشار و جواد احمدی یئکانلی اطلاعی در دسترس نیست.

لازم به ذکر است، سالار طاهرافشار، اواسط دی ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه ۲ دادگاه این شهرستان به ریاست قاضی علی شیخلو از بابت اتهامات (عضویت در گروه ها و دسته جات با هدف برهم زدن امنیت کشور) و (فعالیت تبلیغی علیه نظام) در مجموع به تحمل ۴ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر به ۱ سال حبس تعزیری تقلیل پیدا کرد.‌ این حکم مرتبط با بازداشت سالار طاهر افشار در جریان اعتراضات مرتبط با آزاد سازی قره باغ بود.

این فعال ملی مدنی، در تاریخ ۳ دی ماه ۱۳۹۹، از بابت پرونده دیگر مرتبط با بازداشت این فعال ملی مدنی در مهر ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه ۸ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه، به ریاست بازپرس محمدرضا غنی زاده، پس از رسیدگی به پرونده در مرحله بازپرسی به همراه چند تن دیگر از فعالان ملی مدنی، قرار تعلیق تعقیب قضائی برای مدت ۱۰ ماه را دریافت کردند.

همچنین، جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده این فعال ملی مدنی از بابت بازداشت دوم وی با اتهامات (عضویت در گروه ها و دسته جات با هدف برهم زدن امنیت کشور) و (فعالیت تبلیغی علیه نظام)، توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه در تاریخ ۲۴ آذر ماه ۱۳۹۹، برگزار و سالار طاهر افشار دفاعیات خود را از بابت ۲ اتهام مذکور که با شکایت اداره اطلاعات ارومیه به وی تفهیم شده بود به دادگاه ارائه کرده بود.

این فعال ملی مدنی، همچنین در تاریخ ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۹، در جریان تجمعات اعتراضی دیگری که در ارومیه و چندی شهر دیگر بطور همزمان و در حمایت از عملیات نظامی جمهوری آذربایجان برای باز پس گیری قره باغ برگزار کرده بودند توسط ماموران اداره اطلاعات ارومیه احضار و بازداشت شدند و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی در تاریخ ۱۱ مهر ماه ۱۳۹۹، هر یک با تودیع قرار وثیقه و کفالت آزاد شدند.

در تاریخ ۲۶ تیر ماه ۱۳۹۹، سالار طاهر افشار، در جریان برگزاری تجمع اعتراضی در خصوص تحولات منطقه ای و در گیری نظامی بین دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان توسط ماموران امنیتی در ارومیه بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه نیروهای امنیتی و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی و تفهیم اتهامات (عضویت در گروه ها و دسته جات با هدف برهم زدن امنیت کشور) و (فعالیت تبلیغی علیه نظام )، در تاریخ ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۹، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰ میلیون تومان آزاد شد.

این فعال ملی مدنی، از بابت بازداشتش در جریان اعتراضات آبان، در تاریخ ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸، توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شهرستان ارومیه به ریاست  قاضی حمید گلی نژاد، با صدور دادنامه ای به همراه ۵ تن دیگر از شهروندان به تحمل حبس تعزیری، جریمه نقدی و شلاق محکوم شده بود.

در تاریخ ۱۷ اسفند ماه ۱۳۹۸، سالار طاهری افشار، پس از حضور در شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ این شهرستان محاکمه شد. وی در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۸، طبق ابلاغیه ای کتبی به این جلسه دادرسی احضار شده بود.

سالار طاهر افشار، در تاریخ ۲۹ آبان ماه ۱۳۹۸، توسط ماموران اداره اطلاعات ارومیه بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه این ارگان امنیتی و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۷ آذر ماه ۱۳۹۸، با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان آزاد شد.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافعال ملی مدنیفعال ملی مدنی جواد احمدی یئکانلیفعال ملی مدنی سالار طاهرافشارفعال ملی مدنی سالارطاهرافشارفعال آذربایجانی جواد احمدی یئکانلیفعال آذربایجانی سالار طاهر افشارفعال ترکفعال ترک آذریفعال ترک آذری سالار طاهرافشارفعال ترک آذربایجانی جواد احمدی یئکانلیفعال ترک جواد احمدی یئکانلیفعال ترک سالار طاهر افشارفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی در شهرستان خویفعالان ملی مدنی شهرستان خویفعالان مدنی شهرستان خویمحمدجواد احمدیمحمدجواداحمدیکرمانشاهپلیس فتا شهرستان خویپلیس اطلاعات و امنیت شهرستان خویاحضار بازداشتاحضاربازداشتاداره اطلاعات شهرستان خویاستان کرمانساهاستان کرمانشاهاستان آذربایجان غربی،بازجوییبازداشتبازداشت حیوان آزار شهرستان خویجواد احمدی فعال ملی مدنیجواد احمدی یکانلی فعال ملی مدنیجواد احمدی یئکانلی فعال ترک آذریجواد احمدی یئکانلی فعال ترک آذربایجانیجواد احمدی یئکانلی فعال ترک شهرستان خویجواد احمدی زندانی سیاسیجواداحمدیجواداحمدی یکانلیجواداحمدی یئکلنالیجواداحمدی یئکانلیجواداحمدی یئکانلی فعال ترک آذربایجانیحقوق بشرحقوق بشر در ایرانخوی آذربایجان غربیخوی آذربایجانغربیخوی،سالار طاهر افشارسالار طاهر افشار فعال ملی مدنیسالار طاهر افشار فعال آذربایجانیسالار طاهر افشار فعال ترکسالار طاهر افشار فعال ترک آذریسالار طاهر افشار فعال ترک آذربایجانیسالار طاهرافشار فعال آذربایجانیسالارطاهرافشارسالارطاهرافشار فعال ترکسالارطاهرافشار فعال ترک آذریسالارطاهرافشارفعال ملی مدنیسالارطاهرافشارفعال ترکسرکوب فعالان ترکسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانسرکوب فعالان ترک در ایرانسرکوب فعالان ترک زبان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.