•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

بازداشت حمیدرضا علی عسکری توسط نیروهای امنیتی

0
92

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۰ مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی امنیتی، حمیدرضا علی عسکری، بازیکن پیشین باشگاه پرسپولیس تهران بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رُکنا، امروز یکشنبه ۱۰ مهر ماه ۱۴۰۱، حمیدرضا علی عسکری، بازیکن پیشین باشگاه پرسپولیس تهران در راستای اعلام جرم دادستان تهران بر علیه افراد صاحب نام به اتهام(حمایت از اعتراضات سراسری) بازداشت شد.

براساس این گزارش، بازداشت حمیدرضا علی عسکری، توسط ماموران وزارت اطلاعات صورت گرفته است.

لازم به ذکر است، طی روزهای اخیر، حسین ماهینی، دیکر بازیکن باشگاه پرسپولیس تهران هم به اتهام (تشویق شهروندان به اغتساش) توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و در حال حاضر در بند ۲۰۹ این ارگان امنیتی تحت بازجویی است.

در ادبیات گفتاری و نوشتاری ارگانهای امنیتی و قضائی جمهوری اسلامی در ایران به تجمعات اعتراضی عنوان (اغتشاشات) و به شهروندان معترض هم لقب (اغتشاشگر) داده می شود.

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، مقابله با سرکوب مرگبار اعتراضات به جانباختن مهسا امینی را نیازمند اقدام فوری جهانی دانست.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله ای که از شهرستان سقز برای دیدار با اقوام خود به تهران سفر کرده و پس از بازداشت توسط ماموران پلیس امنیتی به بهانه نامناسب بودن حجاب بازداشت شد و پس از انتقال به بازداشتگاه پلیس امنیت در تهران جان باخت اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.