•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, نوامبر 29

بازداشت گسترده شهروندان سیستان و بلوچستان در جریان اعتراضات سراسری

0
97

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲مهرماه ۱۴۰۱، ماموران اداره اطلاعات در استان سیستان و بلوچستان چند تن از شهروندان معترض را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایرنا، امروز شنبه ۲ مهر ماه ۱۴۰۱، اداره کل اطلاعات استان سیستان و بلوچستان از بازداشت چند تن از شهروندان معترض در جریان اعتراضات سراسری به جان باختن مهسا امینی در این استان و تشکیل پرونده قضایی برای این شهروندان خبر داد.

این ارگان امنیتی در اطلاعیه صادره خود مدعی شده:”با اقدامات دستگاه‌های اطلاعاتی، امنیتی و انتظامی سیستان و بلوچستان، تعدادی از (عناصر خودفروخته) و (آشوبگر) دستگیر و به مرجع قضایی معرفی شدند.”

در این گزارش به هویت و تعداد بازداشت شدگان اشاره ای نشده است.

لازم به ذکر است، در ادبیات گفتاری و نوشتاری مسئولان حکومت فعلی ایران از تجمعات اعتراضی با عنوان (اغتشاش) و به شهروندان معترض القابی مثل (اغتشاشگر) داده می شود.

در ادامه اعتراضات گسترده به جان باختن مهسا امینی و گسترش اعتراضات مدنی در شهرهای ایران واکنشهایی از سوی ارگانهای بین المللی مدافع حقوق بشر صورت گرفته است.

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، مقابله با سرکوب مرگبار اعتراضات به جانباختن مهسا امینی را نیازمند اقدام فوری جهانی دانست.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله ای که از شهرستان سقز برای دیدار با اقوام خود به تهران سفر کرده و پس از بازداشت توسط ماموران پلیس امنیتی به بهانه نامناسب بودن حجاب بازداشت شد و پس از انتقال به بازداشتگاه پلیس امنیت در تهران جان باخت اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.