•                    
  •                  
شنبه , ۰۵ آذر , ۱۴۰۱
شنبه, نوامبر 26

بازداشت ۷۳۹ تَن در جریان اعتراضات سراسری در استان گیلان

0
84

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲مهرماه ۱۴۰۱، ماموران  یگان ویژه انتظامی در استان گیلان ۷۳۹ تَن از شهروندان را در جریان اعتراضات جاری در این‌ استان بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از قرارگاه سایبری عمار، امروز شنبه ۲ مهر ماه ۱۴۰۱، فرمانده نیروی انتظامی استان گیلان از بازداشت ۷۳۹ تن از شهروندان در جریان تجمعات اعتراضی به جان باختن مهسا امینی و در این استان و تشکیل پرونده قضایی برای برخی از این افراد خبر داد.

این فرد مسئول امنیتی و انتظامی در استان گیلان مدعی شد:”تعداد زیادی از بازداشت شدگان افراد بومی در این استان نیستند و با هدف(اغتشاش) و (آشوب) وارد گیلان شدند.

وی همچنین افزود:”برای برخی از این افراد پس از تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به مرجع قضائی معرفی شدند.”

همچنین، در تاریخ ۱ مهر ماه ۱۴۰۱، سرهنگ حسین حسن پور، جانشین‌ فرمانده انتظامی استان گیلان از بازداشت ۲۱۱ تن از شهروندان معترض در جریان این اعتراضات خبر داده بود.

لازم به ذکر است، در ادبیات گفتاری و نوشتاری مسئولان حکومت جمهوری اسلامی ایران از تجمعات اعتراضی با عنوان (اغتشاش) و به شهروندان معترض القابی مثل (آشوبگر) و یا (اغتشاشگر) داده می شود.

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، مقابله با سرکوب مرگبار اعتراضات به جانباختن مهسا امینی را نیازمند اقدام فوری جهانی دانست.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله ای که از شهرستان سقز برای دیدار با اقوام خود به تهران سفر کرده و پس از بازداشت توسط ماموران پلیس امنیتی به بهانه نامناسب بودن حجاب بازداشت شد و پس از انتقال به بازداشتگاه پلیس امنیت در تهران جان باخت اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.