•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

گزارشی از نهمین روز اعتراضات سراسری در ایران

0
209

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۳مهرماه ۱۴۰۱، نهمین روز اعتراضات سراسری در شهرهای مختلف کشور با هدف اعتراض به عملکرد گشت ارشاد و افزایش لجام گسیخته فساد در کشور توسط شهروندان معترض برگزار شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۳مهر ۱۴۰۱، تجمعات سراسری به جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر متولد: ۱۳۷۹، اهل شهرستان سقز که به تهران سفر کرد و پس از بازداشت و انتقال به بازداشتگاه پلیس امنیت اخلاقی تهران جان باخت در شهرهای مختلف برگزار شد. این اعتراضات از تاریخ ۲۲ شهریور ماه سال جاری و پس از اعلام خبر جان باختن این دختر ۲۲ساله بصورت روزانه برگزار می شود و واکنش‌های گسترده ای از سوی تمام شخصیت‌ها و مقام خلی مختلف جهانی در اعتراض به چرایی جان باختن مهسا امینی کماکان ادامه دارد.‌

براساس ویدئوهای منتشر شده در فضای مجازی، تجمعات اعتراضی امروز در شهر تهران در مناطق: حبیب اللهی، نارمک، ستارخان، دانشجویان خوابگاه کوی دانشگاه تهران، در شهرهای شیراز، کرج در گوهردشت، شهر سنندج، قزوین، اصفهان در میدان نقش جهان،  شاهین دژ، بوشهر، ادامه پیدا کرد و شهروندان با سردادن شعارهایی از قبیل (مرگ بر دیکتاتور)، (خامنه ای قاتله ولایتش باطله)، (زن، زندگی، آزادی)، (اتحاد، اتحاد، اتحاد)، (امسال سال خونه سیدعلی سرنگونه)، اعتراض خود را نسبت به جان باختن مهسا امینی و گسترش فضای سرکوب، ارعاب و افزایش مشکلات اقتصادی و عدم وجود مدیریت کارآمد برای اداره کشور ابراز کردند.

همچنین، با توجه به استفاده نیروهای امنیتی از سلاح های مرگ بار جنگی از قبیل کلت کمری و اسلحه کلاشینکف برای سرکوب اعتراضات و شلیک مستقیم به شهروندان معترض گزارش هایی از جان باختن جمعی از شهروندان در جریان این اعتراضات مخابره شده است.

خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی، در تاریخ ۲ مهرماه۱۴۰۱، از جان باختن ۴۱ نفر در جریان اعتراضات سراسری خبر داد اما در گزارش خود به هویت و اسامی جان باختگان اشاره ای نکرد و مشخص نیست که این آمار مربوط به معترضان یا نیروهای امنیتی است.

همچنین، یک‌منبع مطلع به حقوق بشر در ایران از جان باختن محمد زمانی، متولد: ۱۳۸۵، کارگر مغازه میوه فروشی، ساکن شهرک گلستان در تاریخ ۳۱ شهریور ماه و در جریان اعتراضات سراسری در این‌ منطقه خبر داد و افزود ارگانهای امنیتی مطالبه ۶۰۰ میلیون تومان وجه نقد برای تحویل جسد وی به خانواده اش کردند و از سوی دیگر با توجه به اعتراض پدر این کودک جان باخته وی را به ۴۸ ساعت بازداشت و تحت بازجویی قرار دادند.‌

اجا منتبع غیرسمی نیز خارج از ایران نیز، با انتشار گزارشاتی از احراز هویت ۳۸ تن از شهروندان جان باخته در این اعتراضات خبر دادند که حقوق بشر در ایران قادر به تائید صحت و تعداد اسامی آنها نیست و از سوی دیگر با توجه به گسترش فضای سرکوب و ارعاب و بازداشتهای گسترده تعداد شهروندان جان باخته می تواند بیش از این تعداد باشد.‌

اما یک‌ منبع مطلع دیگر نیز، به حقوق بشر در ایران اعلام کرد:”امین خالقی در اشنویه، فاطمه زهرا صحراگرد در آمل و علیرضا غمگسار در کاشان پس از ایراد جرح و توسط گلوله های ساچمه ای در جریان اعتراضات توسط نیروهای امنیتی بازداست و از دسترسی به خدمات پزشکی و حق درمان محروم هستند.‌

از سوی دیگر، خبرگزاری ایرنا در گزارشی از مصدومیت ۷۶ شهروند و نیروی امنیتی در طول اعتراضات خبر داد و پایگاه های خبری وابسه به نهادها امنیتی نیز از مرگ سیدعباس فاطمیه یکی از نیروهای امنیتی در شهر ارومیه و حسین تقی پور در تهران خبر خبر دادند.

همچنین، پس از جان باختن مهسا امینی، واکنش‌های گسترده ای از سوی شخصیت‌های ورزشی، سیاسی، هنری و فرهنگی جهان در خصوص چرایی فوت وی در فضای مجازی در جریان است.

در تاریخ ۳مهر ماه ۱۴۰۱، پائولو مالدینی، ستاره باشگاه آث میلان و تیم ملی فوتبال ایتالیا، با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود از اعتراضات سراسری در ایران حمایت کرد. این ستاره برجسته دنیای فوتبال در پست خود همچنین با استفاده از هشتک #مهسا_امینی، همراهی خود را با زنان ایران و مطالبات مدنی آنها اعلام کرد.‌

همچنین، مهدی مهدوی کیا، هافبک راست سال‌های پیش باشگاه پرسپولیس تهران و هامبورگ آلمان و تیم‌ملی فوتبال ایران، در تاریخ ۳ مهر ماه ۱۴۰۱، با انتشار متنی در اینستاگرام شخصی خود مجددا از اعتراضات خیابانی شهروندان حمایت کرد و در بخشی از پست خود نوشت:” نمی‌شود دختری رو به خاطر حجاب زیر خاک دفن کرد ولی فرزندان خودتون آزادانه در اونور دنیا بگردند.”

ملی پوش اسبق تیم ملی فوتبال ایران ضمن اشاره به مشکلات اقتصادی و گسترش فضای سرکوب و ارعاب در ایران به شدت از آن انتقاد کرد و نوشت:”چرا با برخورد شدید، اعتراضات آرام مردم رو به آشوب تبدیل می‌کنید و در آخر سر هم به جای پاسخگویی، با واژه اغتشاش‌گر به دنبال حل صورت مساله‌اید؟”

اما احمدرضا عابدزاده، دروازه بان برجسته فوتبال ایران و جهان، با انتشار یک استوری در صفحه شخصی خود نوشت:”اغتشاشگر، خائن، تجزیه طلب فریب خورده و … به مردم انگ نزنید. ما همه مردم ایران هستیم، برای گرفتن حق طبیعی هر انسانی کنار هم هستیم، برای نیاز اولیه هر انسانی، آزادی، برابری، رفاه و آسایش. به جای آن که بزنید و بکشید، حق طبیعی مردم را بدهید. این ساختاری که باعث این فجایع می‌شود را درست کنید، چقدر دیگر باید خون جوانانمان ریخته شود.”

در این میان استارتاپ هایی همچون دیجی کالا، اسنپ، فلایتیو، دیوار و تپسی با انتشار مطالبی در حمایت از اعتراضات نسبت به وقایع اخیر واکنش نشان دادند.

در خارج از ایران نیز راجر واترز، خواننده، ماهسون قرمزی‌گل، خواننده ترکیه ای، سارا وین‌کالیز، بازیگر آمریکایی از جمله چهرهای خارجی بودند که در این دو روز به وقایع ایران واکنش نشان دادند.

از میان ورزشکاران نیز میتوان به مهدی مهدوی‌کیا، احمدرضا عابدزاده، سردار آزمون، مهسا صادقی، حشمت مهاجرانی، سجاد استکی، اشاره کرد.

همچنین مجتبی عابدینی، عضو تیم ملی شمشیربازی با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود از تیم ملی خداحافظی کرد و سعیده علی، کاپیتان پیشین تیم ملی بسکتبال زنان ایران نیز با انتشار یک استوری در اینستاگرام نوشت: «راوی شجاعت باشیم، نه ویروس ترس»

ابوالفضل قدیانی از چهره های سیاسی ساکن ایران نیز در پیامی نوشت: “مطالبات مردم ارتقا یافته و به درستی و هوشمندی اصل نظام و شخص علی خامنه‌ای را هدف گرفته است.”

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران با صدور بیانیه ای به عملکرد کارمندان حراست دانشگاه در سرکوب دانشجویان اعتراض کرد.

همچنین جمعی از فعالان برابری جنسیتی و LGBTQ+ در ایران با انتشار بیانیه ای به رخدادهای اخیر در ایران واکنش نشان داد.

از میان هنرمندان ایرانی نیز اصغر فرهادی، ترانه علیدوستی، هانیه توسلی، ویشکا آسایش، علی فروتن، هدیه تهرانی، اکبر گلپایگانی، مرضیه صدرایی، پژمان جمشیدی، سحر دولتشاهی، مریم پالیزیان با انتشار مطالبی حمایت خود را از اعتراضات ایران اعلام کردند.

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، مقابله با سرکوب مرگبار اعتراضات به جانباختن مهسا امینی را نیازمند اقدام فوری جهانی دانست.

رها بحرینی، کارشناس و مسئول امور ایران در سازمان عفو بین الملل در تشریح این بیانیه اعلام کرد:”موج حمایت و هم دلی در سطح جهان نسبت به مرگ هولناک مهسا امینی باید با اقدامات جدی بین المللی پیگیری بشود. تا یک ساز و کار تحقیقاتی توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد تاسیس بشه و تشکیل چنین سازوکاری برای پایان دادن به چرخه خشونت و خونریزی در ایران ضروری است.”

این کارشناس حقوق بشر در امور ایران افزود: “مقامات جمهوری اسلامی دست خودشان را برای کشتن، مجروح کردن معترضان و عابران حاضر در صحنه ادامه بدهند. چون تا به امروز هیچ یک از نیروهای امنیتی که به معترضان شلیک کرده و باعث مرگ معترضان شدند پاسخگو نگه داشته نشدند. سازمان عفو بین الملل، از سران کشورها خواسته که از درخواست جامعه حقوق بشری برای تاسیس یک سازوکار تحقیقاتی حمایت بکنند و یک پیام روشن و محکم را به مقامات جمهوری اسلامی ایران بفرستند که جنایات آنها علیه مردن ایران بی عقوبت و بی مجازات نخواهد بود.”

همچنین در تاریخ ۱ مهر ماه ۱۴۰۱، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، انجام تحقیقات فوری، بیطرفانه، و موثر از سوی یک مقام صالح مستقل، در خصوص مرگ مهسا امینی شد و از نیروهای امنیتی ایران خواست از بکارگیری نیروی غیرضروری یا نامتناسب که همان سلاح های جنگی و شکنجه علیه معترضان خودداری کنند.

همچنین به گفته استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل، آنتونیو گوترش در دیدار روز پنجشنبه با ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل، موضوع حقوق بشر را مطرح کرد و با ابراز نگرانی نسبت سرکوب معترضان و مرگ و زخمی‌شدن ده‌ها معترض از مقامات جمهوری اسلامی خواست به حق آزادی بیان و آزادی تجمع احترام بگذارند.

کیت بکینسیل، بازیگر هالیوودی انگلیسی تبار با انتشار مطالبی در صفحه شخصی خود نسبت به مرگ مهسا امینی و اعتراضات سراسری در ایران واکنش نشان داد و مرگ او را در اثر شکنجه توسط پلیس امنیت اخلاقی دانست.

ریس جیمز، بازیکن فوتبال تیم چلسی انگلیس با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود به جان باختن مهسا (ژینا) امینی واکنش نشان داده و نوشته بود: “یک زن ۲۲ ساله ایرانی بر اثر ضرب و شتم و به دلیل عدم‌ رعایت حجاب، جان خود را از دست داد.”

در همین خصوص پیشتر جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران در سازمان ملل، قانون اجباری بودن حجاب را در ایران محکوم کرد و از حکومت ایران خواست تا به اجرای این قانون، پایان دهند. وی از مقام‌های ایران می‌خواهد که آنها نیز درباره جان‌باختن مهسا امینی و همچنین کشته شدن معترضان در ایران، تحقیقاتی انجام دهند و پاسخگو باشند. او پیش از این نیز خواستار تصویب قطعنامه ای توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل در محکومیت حجاب اجباری در ایران شده بود.

ندى الناشف، سرپرست کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، از سرکوب خشونتبار اعتراضات مردم ایران به جان باختن مهسا امینی در بازداشت ابراز نگرانی کرد و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز با انتشار مطلبی در توییتر نسبت به جان باختن مهسا امینی واکنش نشان داد.

وزارت امور خارجه فرانسه و اتحادیه اروپا با صدور بیانیه های جداگانه، جان باختن مهسا امینی به دست پلیس امنیت اخلاقی را محکوم کردند.

شماری از چهره های سیاسی نیز به مرگ مهسا امینی، تداوم اعتراضات در این خصوص و سرکوب آنان واکنش نشان دادند.

ملانی جولی وزیر امور خارجه کانادا با انتشار پیامی به جان باختن مهسا امینی واکنش نشان داده و نوشته است: “مرگ مهسا امینی در زمان بازداشت رخ داد. دولت کانادا خواستار تحقیقات کامل و شفاف درباره مرگ وی است.”

آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان نیز در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک از حکومت ایران خواست به اعتراضات خیابانی زنان توجه کند. وی با بیان اینکه زنان برای دفاع از حقوق انسانی خود برخاسته اند، گفت: “باید حرف این زنان شنیده شود، چون آنها خواستار حقوقی هستند که مردم در هر جایی باید داشته باشند”.

همچنین جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در سخنرانی امروز خود در مجمع عمومی سازمان ملل، با اشاره به اعتراضات روزهای اخیر مردم ایران در واکنش به جان باختن مهسا امینی گفت: “ایالات متحده در کنار شهروندان و زنان شجاع ایرانی که برای حقوق اساسی شان می جنگند می ایستد.”

غلامحسین محسنی اژه ای، رئیس قوه قضاییه نیز شهروندان معترض را اغتشاشگر خواند و از دادستان‌ های سراسر کشور خواست که رسیدگی به پرونده‌های معترضان بازداشت شده “تسریع” شود.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله ای که از شهرستان سقز برای دیدار با اقوام خود به تهران سفر کرده و پس از بازداشت توسط ماموران پلیس امنیتی به بهانه نامناسب بودن حجاب بازداشت شد و پس از انتقال به بازداشتگاه پلیس امنیت در تهران جان باخت اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

گزارش ها و مستندات بسیاری حاکی از ایراد ضرب و شتم و آسیب به مهسا امینی از ناحیه سر به هنگام بازداشت مخابره شده است.

سرکوب شهروندان، ناقض اصل آزادی بیان و همچنین ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.