•                    
  •                  
دوشنبه , ۱۰ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

بازداشت و بلاتکلیفی ۱۰ شهروند و آزادی شاهین صمدپور با تودیع وثیقه

0
65

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۸دی ماه ۱۴۰۱، احمد عبداله پور، شاهو عبداله پور، طه رسولیان، سوما پورمحمدی، سینا دشمیر، قادر محمدپور و محسن قادری، توسط نیروهای امنیتی در شهرهای پیرانشهر و سنندج، بازداشت شدند. همچنین، ابوالفضل ابری، آرمیتا عباسی و بهروز احسانی اسلاملو، علیرغم گذشت مدتی قابل توجه از تاریخ دستگیری بطور بلاتکلیف در بازداشت بسر می برند. از سوی دیگر، شاهین صمدپور، مستندساز، پس از اتمام بازجوئی ها با تودیع وثیقه آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۲۸ دی ماه ۱۴۰۱، ابوالفضل ابری، متولد: ۱۳۶۱، ساکن مشهد مرکز استان خراسان رضوی و از بازداست شدگان اعتراضات سراسری، علیرغم گذشت ۱۷ روز از تاریخ بازداشت، کماکان در بلاتکلیفی بسر می برد و تداوم‌این شرایط منجر به نگرانی خانواده وی شده است. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگز حقوق بشر در ایران:”ابوالفضل ابری از حدود ۱۰ روز پس از بازداشت فقط یک تماس تلفنی آن هم خیلی کوتاه با خانواده خود داشته و تداوم بی خبری از وی باعث افزایش نگرانی خانواده وی از وضعیتش شده است.”

لازم به اشاره است، ابوالفضل ابری، در تاریخ ۱۱ دی ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در یکی از خیابانهای شهر مشهد بازداشت شد.

تا لحظه تنظیم این خبر، از مصادیق حقوقی اتهامات، دلایل بازداشت و محل نگهداری وی اطلاعی در دست نیست. 

افزون بر این؛ امروز چهارشنبه ۲۸ دی ماه ۱۴۰۱، آرمیتا عباسی، استان البرز و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری، علیرغم گذشت بیش از ۳ ماه از تاریخ دستگیری بطور بلاتکلیف در زندان کچویی کرج محبوس و از حقوق اولیه یک متهم برای تسریع در روند رسیدگی به پرونده قضایی خود محروم است. 

پدر آرمیتا عباسی با انتشار متنی در صفحه شخصی خود پیرامون آخرین وضعیت فرزندش اعلام کرد:“تاریخ دادگاه دخترم، ۶ بهمن ماه اعلام شد. این در حالی است که تا این لحظه به عنوان پدر آرمیتا، هیچ گونه دسترسی به پرونده او ندارم و از اتهاماتش بی خبرم. با پذیرفتن وکیل و آزادی با قید وثیقه نیز، مخالفت کرده اند.” 

در خصوص علت دقیق بازداشت آرمیتا عباسی اطلاع دقیق در دست نیست اما گفته می شود وی به سبب انتشار مطالبی در حمایت از اعتراضات سراسری بازداشت شده است. 

لازم به اشاره است، آرمیتا عباسی، اوایل مهرماه ۱۴۰۱، در خصوص اعتراضات سراسری در شهر کرج مرکز استان البرز، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان کچویی این شهر منتقل شد. 

در خبری دیگر، امروز چهارشنبه ۲۸ دی ماه ۱۴۰۱، بهروز احسانی اسلاملو، ساکن تهران و محبوس در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین، علیرغم گذشت ۵۱ روز از تاریخ دستگیری در وضعیت بلاتکلیف بسر می برد. 

به نقل از یک‌ منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران: “علیرغم اینکه ۵۱ روز از بازداشت بهروز احسانی اسلاملو گذشته اما وی از حق تماس و با ملاقات با خانواده خود محروم است و تداوم این وضعیت منجر به افزایش نگرانی خانواده اش شده است.” 

لازم به ذکر است، بهروز احسانی اسلاملو، در تاریخ ۷ آذر ماه ۱۴۰۱، پس از یورش ماموران وزارت اطلاعات به منزل وی در تهران و تفتیش منزل و توقیف برخی لوازم شخصی اش سپس بازداشت و به بند ۲۰۹ آن ارگان‌ امنیتی واقع در زندان اوین منتقل شد.

تا لحظه تنظیم این خبر از دلایل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه بهروز احسانی اسلاملو اطلاعی در دست نیست. 

از سوی دیگر، امروز چهارشنبه ۲۸ دی ماه ۱۴۰۱، شاهین صمدپور، مستندسازان و فعال رسانه ای، پس از طی مراحل بازجوئی و بازپرسی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه از زندان اوین آزاد شد. 

براساس این گزارش، آقای صمدپور، پس از آزادی با انتسار پستی در صفحه اینستاگرام خود خبر آرگزادیش را اطلاع کرد اما به میزان وثیقه تودیعی و مصادیق حقوقی اتهام یا اتهامات تفهیم شده به وی اشاره ای نکرد اما به نظر می‌رسد وی پس از ساخت مستندی در خصوص حنانه کیا از جان باختگان اعتراضات سراسری بازداشت شده باشد.  

لازم به اشاره است، شاهین صمدپور، در تاریخ ۵ دی ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به زندان اوین منتقل شده بود. 

وبسایت کُردپا هم با انتشار اخباری اعلام کرد؛ سحرگاه چهارشنبه ۲۸ دی‌ماه ۱۴۰۱، احمد عبدالله‌پور و شاهوعبدالله‌پور، اهل شهرستان پیرانشهر از توابع استان آذربایجان غربی، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

به گفته یک منبع مطلع:”بازداشت این پدر و فرزند، در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل آنها صورت گرفته است.”

لازم به ذکر است، احمد عبدالله‌پور، پیشتر هم در تاریخ ۱۹ آذرماه سال ۱۳۹۷، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و  پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی و طی مراحل بازجویی و بازپرسی در تاریخ ۱۷ بهمن‌ماه ۱۳۹۷، توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری۲ شهرستان پیرانشهر (به نیابت از دادگاه انقلاب) از بابت اتهام (همکاری با یکی از احزاب مخالف نظام) به تحمل ۵ ماه حبس تعزیری محکوم شد. این حکم پس از اعلام تسلیم به رای و کاهش یک سوم از مجموع آن به ۳ ماه و ۱۵ روز حبس تعزیری لازم به اجرا تبدیل شد. 

احمد عبداله پور، در اسفند ماه ۱۳۹۹، جهت اجرای حکم خود بازداشت و پس از اتمام دوران حبس تعزیری خود در فروردین ماه ۱۴۰۰، آزاد شده بود. 

افزون بر این، سحرگاه چهارشنبه ۲۸ دی‌ماه ۱۴۰۱، طه رسولیان، اهل شهرستان پیرانشهر از توابع استان آذربایجان غربی، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است:”نیروهای امنیتی پس از بازداشت این شهروند به منزل شخصی وی یورش بردند و اقدام به تفتیش آن کردند.”

تا لحظه تنظیم این خبر، از دلیل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه طه رسولیان اطلاعی در دسترس نیست. 

در خبری دیگر، روز چهارشنبه ۲۸ دی‌ماه ۱۴۰۱، سوما پورمحمدی، مدرس زبان کُردی و عضو هیأت مدیره انجمن فرهنگی، اجتماعی نوژین، ساکن شهر سنندج مرکز استان کردستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس این گزارش، بازداشت سوما پورمحمدی، هنگامی صورت گرفته که وی جهت پیگیری پرونده همسرش، ادریس منبری به دادگاه انقلاب شهر سنندج مراجعه کرده بود. 

تا لحظه تنظیم این خبر، از مکان نگهداری و مصادیق حقوقی اتهامات منتسب شده به سوما پورمحمدی اطلاعی در دست نیست. 

افزون بر این، سحرگاه چهارشنبه ۲۸ دی‌ماه ۱۴۰۱، سینا دشمیر، قادر محمدپور و محسن قادری، اهل روستای گزگسک از توابع سهرستان پیرانشهر در استان آذربایجان غربی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. 

براساس این گزارش، از مکان نگهداری، علت دقیق بازداشت و نام ارگان بازداشت کننده این افراد اطلاعی در دسترس نیست. 

در ادامه نیز، امروز چهارشنبه ۲۸ دی‌ماه ۱۴۰۱، سیوان ابراهیمی، مدرس زبان کُردی و عضو هیأت مدیره انجمن فرهنگی، اجتماعی نوژین، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

براساس این گزارش، از علت دقیق بازداشت، مکان نگهداری و مصادیق حقوقی اتهاماتی که منجر به بازداست این فعال فرهنگی شده اطلاعی در دسترس نیست.

لازم به اشاره است، سیوان ابراهیمی، در تاریخ ۱۳ دی‌ماه ۱۴۰۱، هنگامی که برای پیگیری پرونده همسرش – زهرا محمدی به دادگاه انقلاب شهر سنندج مراجعه کرده بود، بازداشت و در تاریخ ۱۵ دی‌ماه ۱۴۰۱، پس از تفهیم اتمام و با تودیع قرار کفالت آزاد شده بود. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از برگزاری اعتراضات صنفی و مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد، بر حق افراد در انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافعال فرهنگیسرکوب شهروندان کوردسرکوب فعالان فرهنگی در ایرانسلول انفرادی بند۲۰۹زندان کچوییسلول انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتبازداشت شهروندان کرد ایرانبازداشت بی خبریمهر ماه ۱۴۰۱محاکمه شهروندان کردآرمیتا عباسیمحاکمه بازداشت شدگان آبان ۱۴۰۱سینادشمیرشاهو عبدالله پوربازداشت شهروندانشهروندان کردسرکوب شهروندان کردبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتبازداشت شهروندان کورد در ایرانسلول انفرادی بند۲۰۹ زندان اوینزندان کچویی کرجبازداشت شهروندان کوردبند زنان در زندان کچوئی کرجاعتراضات سراسری ۱۴۰۱آبان۱۴۰۱آذرماه۱۴۰۱آرمیتاعباسیابوالفضل ابریسینا دشمیراحمدعبداله پوربازداشتسنندجبازداشت بیخبریبند ۲۰۹انجمن فرهنگی اجتماعیبند ۲۰۹ بازجوئیبند زنان زندان وکیل آباد مشهدزندان کچوئی کرجاحضار و بازداشت شهروندانبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتگاهبند۲۰۹وزارت اطلاعاتآبان ماه ۱۴۰۱آذر ماه ۱۴۰۱اعتراضات سراسری مهربازداشت شهروندان کورد در کامیارانسوما پورمحمدیاحمد عبداله پورفعال حقوق بشربند۲۰۹ زندان اوینسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب فعالان فرهنگیانجمن فرهنگی اجتماعی نوژینبند ۲۰۹ بازجوییبند۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایراناحضاروبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کورد در پیرانشهربازداشت شهروندان کرد در اشنویهمحاکمه بازداشت شدگان ۱۴۰۱اعتراضات سراسری مهر ماه ۱۴۰۱شاهین صمدپوربهروزاحسانیسوماپورمحمدیاحمد عبدالله پوربند ۲۰۹ اوینبازداشت شهروندان کردقرنطینه زندان وکیل آبادزندان کچوئیتداوم بلاتکلیفی در بازداشتبازجوئی در بند۲۰۹شهروندان کرد ایرانبازجویی در بند ۲۰۹نقض حقوق شهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در مریوانکرج‌استان البرزمحاکمه بازداشت شدگان شهریور۱۴۰۱مهر۱۴۰۱شاهین صمدپور مستندسازبهروزاحسانی اسلاملوطه رسولیانزندان وکیل آبادبیخبری از بازداشت شدگانسرکوب شهروندان کورد ایرانبلاتکلیفی در بازداشتبند۲۰۹بند وزارت اطلاعات در زندان وکیل آباد مشهدبازجوئی در بند ۲۰۹بازجویی در بند۲۰۹محسن قادریمحاکمه شهروندان کوردکرج استان البرزاعتراضات سراسری کرجآذر ۱۴۰۱اعتراضات سراسری مهر ۱۴۰۱شاهین صمدپورمستندسازشاهو عبداله پورکرجشهروندان کرد در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایرانقادر محمدپوربند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتسلول انفرادی بند ۲۰۹زندان کچویی در کرجشهروندان کرد در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در مریوانمهرماه۱۴۰۱اعتراضات سراسری آبان ماه ۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان اعتراضات سراسریبهروز احسانی اسلاملوشاهین صمدپور خبرنگارشاهوعبداله پورفعالین حقوق بشر خارج از ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایراناعتراضات سراسریبند ۲۰۹ ۴انجمن فرهنگی نوژینبازداشت شهروندان معترضبند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیبازداشت شهروندان کرد در ایرانبازداشت شهروندان کرد در مریوانمهر ۱۴۰۱اعتراضات سراسری آبان۱۴۰۱بازداشت شهروندان کرد مهابادبهروز احسانیقادرمحمدپورشاهوعبدالله پور

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.