•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

بازداشت و بلاتکلیفی ۸ شهروند و آزادی ۴ شهروند دیگر با تودیع وثیقه

0
75

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۴بهمن ماه ۱۴۰۱، باران محبی، اشکان عمرجویی، شاهو حسینی، کمال کیانی، عمر کیانی و آرام کیانی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. همچنین، طاهره بجروانی و علیرضا نوری، علیرغم گذشت مدتی از تاریخ دستگیری در بلاتکلیفی بسر می برند. از سوی دیگر، علیرضا برادران مظفری، امیدهرمزی، علی میربلوچ زهی و منصور باجی زهی، پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۴ بهمن ماه ۱۴۰۱، طاهره بجروانی، ساکن شهرقدس(قلعه حسن خان) و همسر علی فتوحی از جان باختگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸، علیرغم گذشت ۳۴ روز از تاریخ دستگیری در پی تمدید مجدد قرار بازداشت بطور بلاتکلیف در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوبن بسر می برد. 

براساس این گزارش، با توجه به تداوم بازجویی ها از طاهره بجروانی، قرار بازداشت وی به مدت ۱ ماه دیگر نیز تمدید شده است. 

علیرغم تمدید قرار بازداشت و گذشتن بیش از یک ماه از تاریخ دستگیری طاهره بجروانی اما از مصادیق حقوقی اتهامات دی اطلاعی حاصل نشده اما احتمال می‌رود این بازداشت در ارتباط با دادخواهی وی و حمایت از اعتراضات اخیر باشد.

لازم به اشاره است، طاهره بجروانی، در تاریخ۳۰ آذر ماه۱۴۰۱ توسط نیروهای امنیتی در محل کار خود در شهرقدس (قلعه حسن خان) از توابع استان تهران بازداشت و جهت بازجوئی به زندان اوین منتقل شد. 

کُردپا هم‌ با انتشار اخباری کوتاه اعلام کرد؛ روز یکشنبه ۲ بهمن ماه ۱۴۰۱، اشکان عمرجویی، اهل ارومیه و دانشجوی رشته ادبیات و زبان کردی در دانشگاه آزاد واحد سنندج مرکز استان کردستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. 

تا لحظه تنظیم این خبر از مکان نگهداری، علت دقیق بازداشت و نام ارگان بازداشت کننده اشکان عمرجویی اطلاعی حاصل نشده است. 

افزون بر این، روز دوشنبه ۳ بهمن‌ماه ۱۴۰۱، شاهو حسینی، اهل شهرستان پاوه از توابع استان کرمانشاه، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس این گزارش، بازداشت شاهو حسینی، در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل وی صورت گرفته است 

همچنین گفته می شود علت بازداشت شاهو حسینی، انتشار بازخوانی خود از (بلاچاو) در حمایت از اعتراضات سراسری و شعار زن، زندگی، آزادی در فضای مجازی بوده که پس از آن توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

تا لحظه انتشار این خبر، از وضعیت و محل نگهداری وی اطلاعی در دسترس نیست.

شورای صنفی دانشگاههای کشور هم‌ در خبری اعلام کرد؛ روز یکشنبه ۲ بهمن ماه ۱۴۰۱، باران محبی، دانشجوی دانشگاه فنی و حرفه‌ای دخترانه شهر سنندج مرکز استان کردستان، پس از خروج از خوابگاه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. 

از وضعیت فعلی و نهاد بازداشت کننده وی اطلاع دقیقی در دست نیست. 

همچنین، امروز سه شنبه ۴ بهمن ماه ۱۴۰۱، علیرضا نوری، دانشجوی رشته ریاضی در دانشگاه امیرکبیر و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری، علیرغم گذشت بیش از ۲ ماه از تاریخ دستگیری بطور بلاتکلیف در زندان تهران بزرگ بسر می‌برد. 

لازم به اشاره است، علیرضا نوری، در تاریخ ۲۴آبان ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجویی در زندان اوین سپس در تاریخ ۲۲آذر ماه ۱۴۰۱، به زندان تهران بزرگ منتقل شد. 

اتحادیه آزاد کارگران ایران هم در خبری اعلام کرد؛ طی روزهای اخیر، کمال_کیانی، عمر_کیانی و برادرزاده آنها آرام کیانی، سه شهروند ساکن شهرستان مریوان از توابع استان کردستان، توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند. 

گفته می شود ارگان بازداست کننده این افراد اداره اطلاعات شهرستان مریوان است اما از علت دقیق بازداشت و مکان نگهداری آنها اطلاعی حاصل نشده است. 

شبکه شرق هم در خبری اعلام کرد؛ در ساعت پایانی دوشنبه ۳ بهمن ماه ۱۴۰۱، امید هرمزی، سازنده پاکدشت سرخابی و خبرنگار ورزشی نویس، محبوس و بلاتکلیف در زندان تهران بزرگ، پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد. 

علیرغم آزادی امید هرمزی با تودیع وثیقه اما از مصادیق حقوقی اتهامات وی اطلاعی حاصل نشده است. 

لازم به اشاره است، امید هرمزی، در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۴۰۱، در پی یورش نیروهای امنیتی به محل کار وی بازداشت و پس از انتقال به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی سپس به زندان تهران بزرگ منتقل شده بود. 

شورای صنفی دانشگاههای کشور هم‌ در خبری اعلام کرد؛ روز دوشنبه ۳ بهمن ماه ۱۴۰۱، علیرضا برادران مظفری، دانشجوی مقطع مهندسی پزشکی در دانشگاه امیرکبیر و از بازداشت سدگان اعتراضات سراسری، پس از اتمام بازجویی ها و تفهیم اتخام با تودیع وثیقه از زندان تهران بزرگ آزاد شد.

لازم به اشاره است، علیرضا برادران مظفری، در تاریخ ۱۰ آبان ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجویی مدتی را در بلاتکلیفی بسر برده بود. 

حال وش هم‌ با انتشار خبر اعلام کرد؛ روز دوشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۱، علی میربلوچ زهی و منصور باجیزهی، دو شهروند اهل زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان، پس از طی مراحل بازجوئی آزاد شدند. 

در این گزارش به چگونگی آزادی این افراد اشاره ای نشده است. 

لازم ذکر است، علی میربلوچ زهی و منصور باجیزهی، در تاریخ ۳۰ دیماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در شهر زاهدان، بازداشت شده بودند. 

سرکوب، ارعاب و تهدید بر علیه شهروندان و یا طرح اتهامات بی پایه براساس سناریوی ارگانهای امنیتی و دستگاه قضایی، ناقض ماده  ۱۹  اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

ممانعت از دسترسی متهم به وکیل انتخابی خود ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.