•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

فرجام خواهی حکم اعدام دوم محمد قبادلو در دیوان‌ عالی کشور ثبت شد

0
68

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۳بهمن ماه ۱۴۰۱، درخواست فرجام خواهی حکم‌ اعدام صادره در بخش دوم پرونده محمد قبادلو، در دیوان عالی کشور ثبت شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، محمد قبادلو، متولد: ۱۳۷۹، ساکن پرند واقع در استان تهران، از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری که اخیرا از بابت بخش دوم پرونده قضایی خود توسط دادگاه کیفری ۱ تهران با اتهام(قتل عمد) به اعدام محکوم شده پرونده وی جهت‌ فرجام خواهی در دیوان عالی کشور ثبت شد. محمد قبادلو، در بخش اول از همین پرونده به اتهام (افساد فی الارض) نیز بطور قطعی به اعدام محکوم شده است.

امیر هاشمی، مدیر روابط عمومی دیوان عالی کشور، ضمن‌ اعلام این خبر در صفحه شخصی خود نوشت:”در پی محکومیت محمد قبادلو به قصاص نفس، فرجام خواهی وکیل وی در دیوان عالی کشور ثبت و پرونده جهت رسیدگی به یکی از شعب ارجاع شد.”

مدیر روابط عمومی دیوان عالی کشور همچنین افزود:”محمد قبادلو، پس از به شهادت رساندن استوار کرم پور از پرسنل فراجا به وسیله خودرو، حسب شکایت اولیاء دم، پرونده وی منتهی به حکم قصاص شده بود.” 

در تاریخ ۳۰ دی ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل، نسبت به وضعیت وخیم جسمانی و عدم دسترسی محمد قبادلو به داروهای بیماری دو قطبی در زمان ارتکاب جرم تاکید کرد و خواستار بررسی سابقه بیماری روانی این زندانی محکوم به اعدام با توجه به نامه ای که چندی پیش هم‌ جمعی از متخصصان و روانپزشکان عالی رتبه خطاب به غلامحسین محسنی اژه ای نوشته بودند شد. 

لازم به اشاره است، محمد قبادلو، در تاریخ ۱۹ آذر ماه ۱۴۰۱، توسط شعبه دادگاه کیفری ۱ استان تهران، در بخش دوم از پرونده قضایی خود به اتهام (ارتکاب قتل استوار دوم فراجا فرید کرم پور) محاکمه و به اعدام محکوم شده بود. 

در حالی محمد قبادلو، به ۲ بار اعدام محکوم شده که برای دفاع آخر در دادگاه اعلام کرد:”در زمان حادثه دو ماه بود که داروهایم را نخورده بودم و سه شب هم نخوابیده بودم و با فیلم‌هایی که در فضای مجازی دیدم عصبانی و تحریک شده بودم، در آن لحظه من نبودم که پشت فرمان قرار گرفته بودم. یک حیوان در آن لحظه رانندگی می‌کرد.”

محمد قبادلو، در تاریخ ۲۵ آبان ماه ۱۴۰۱، از بابت بخش اول همین پرونده توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی از بابت اتهام‌ (افساد فی الارض از طریق جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد) به اعدام محکوم شد.‌ این حکم در تاریخ ۳ دی ماه ۱۴۰۱، توسط دیوان عالی کشور عینا تائید شد.

براساس کیفرخواست صادره توسط شعبه یک بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب رباط کریم، مجموع اتهامات محمد قبادلو(افساد فی‌الارض از طریق جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد)، (تخریب و اقدام علیه امنیت ملی کشور که منجر به اخلال در نظم عمومی و ناامنی در کشور و وارد کردن خسارت به افراد و اموال عمومی) عنوان شده است.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات محمد قبادلو، در تاریخ ۷ آبان ماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد و ابوالقاسم صلواتی – قاضی دادگاه، مانع ارائه دفاع امیر رئیسیان، وکیل مدافع انتخابی محمد قبادلو از موکلش شد و این وکیل دادگستری را از جلسه محاکمه اخراج کرد و با اعمال تبصره ماده ۴۸ آئین دادرسی کیفری محمد قبادلو از حق دسترسی به وکیل انتخابی خود محروم در روندی پرابهام ابهام محاکمه شد.  

تبصره ماده ۴۸ از جمله بحث برانگیز ترین مفاد حقوقی در نظام قضائی ایران است که از زمان اجرا با انتقادهای بسیاری از سوی حقوق دانان مواجه شده است از جمله منتقدان این تبصره، سازمان عفو بین الملل است که این سازمان مدافع حقوق بشر در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ نسبت به تصویب آن در کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس واکنش نشان داده بود و خواستار لغو آن و دسترسی متهمان به وکیل مورد نظر خود مطابق اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله مفاد ۹ و ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر شد.

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، نسبت به سرکوب خشونت بار این‌ اعتراضات واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار اقدام‌ فوری برای مقابله با حکومت ایران شد.

سازمان عفو بین‌الملل، در تاریخ ۱ آذر ماه ۱۴۰۱ هم با انتشار یک بیانیه مطبوعاتی، خواستار اقدام فوری شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد پس از کشتار وحشتناک معترضان در ایران شد.

همچنین، در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، گزارش تفصیلی خود از وضعیت سرکوب گسترده این اعتراضات از سوی حکومت جمهوری اسلامی را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرد.

در پی شدت گرفتن اعتراضات و افزایش موج بازداشتها، ارعاب و کشتار شهروندان و کودکان، شورای حقوق بشر سازمان‌ ملل متحد به درخواست آلمان و لوکزامبورگ، جلسه ای اضطراری را با هدف بررسی و تصویب قطعنامه ای بر علیه حکومت ایران برگزار کرد و به تشکیل کمیته ای حقیقت یاب برای بررسی وقایع صورت گرفته در ایران رای مثبت داد.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافلسفه تشکیل دادگاه انقلابفرید کرم پورفریدکرم پورفرجام خواهیفرجام خواهی محمد قبادلومجازات اعداممجازات اعدام ایرانمحمد قبادلومحمدقبادلومحکومیت کیفریمحاکمه محمد قبادلومحاکمه محمدقبادلومحاکمه بازداشت شدگان اعتراضات سراسریمحاکمه شهرونداننقض حکم اعدام در ایرانپرندابوالقاسم‌صلواتیاستوار فرید کرم پوراستوار دوم فرید کرم پوراعتراضات سراسریاعتراضات سراسری مهراعتراضات سراسری مهر ماه ۱۴۰۱اعتراضات سراسری مهر ۱۴۰۱اعتراضات سراسری ۱۴۰۱اعتراضات سراسری آبان ماه ۱۴۰۱اعتراضات سراسری آبان۱۴۰۱اعدام محمد قبادلواعدام محمدقبادلواعدام بازداشت شدگان اعتراضات سراسریاعدام‌ بازداشتاعدام‌ بازداشت شدگاناعدام‌محمدقبادلواعدام‌شدگاناعدامیبیماری محمد قبادلوبازداشت شدگان تظاهرات سراسریتظاهرات سراسریتظاهرات سراسری ۱۴۰۱تظاهرات سراسری آبان ۱۴۰۱تظاهرات سراسری آذر ۱۴۰۱تظاهرات سراسری اردبیلتظاهرات سراسری در ایرانتظاهرات سراسری در سال ۱۴۰۱تظاهرات سراسری در سال۱۴۰۱تظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱تظاهرات سراسری۱۴۰۱،تظاهرات سراسری،حقوق بشر در ایراندیوان عالی کشوردیوان‌عالی کشوردادگاه کیفری یک استان تهراندادگاه کیفری۱استان تهراندادگاه انقلاب تهران،درخواست فرجام‌ خواهیشعبه ۵ دادگاه کیفری ۱ استان تهرانشعبه پانزده دادگاه انقلاب تهران،

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.