•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

بازداشت و بلاتکلیفی ۶ شهروند و آزادی ۴ تَن دیگر با تودیع وثیقه

0
104

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۴بهمن ماه ۱۴۰۱، کامران ریگی، امید مالکی و عثمان پرده دار، توسط نیروهای امنیتی در زاهدان‌ و سردشت بازداشت شدند. اشراق نجف آبادی، جلال تپاک و نیلوفر میرزایی، علیرغم گذشت مدتی از تاریخ دستگیری بطور بلاتکلیف در بازداشت بسر می برند. از سوی دیگر، علی رشیدی، محمدجواد رنگینی، بهنام اوحدی و شیلان رشید زاده، پس از اتمام بازجوئی ها با تودیع وثیقه آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، اشراق نجف‌ آبادی، ساکن شیراز و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری، جهت‌ انجام بازجویی های بیشتر به بازداشتگاه اطلاعات سپاه فجر استان فارس منتقل شد. وی از تاریخ ۱۸ آبان ماه سال جاری تحت قرار بازداشت بسر می برد. 

عرفان نجف آبادی، برادر اشراق، ضمن‌ اعلام‌ این خبر تشریح کرد:”از اداره اطلاعات تماس گرفتند و گفتند که اشراق نجف آبادی مدتی باید در بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز موسوم به پلاک۱۰۰ محبوس باشد.”

لازم به توضیح است، اشراق نجف‌ آبادی، در تاریخ ۱۸ آبان ماه ۱۴۰۱، در ارتباط با اعتراضات سراسری، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه اطلاعات سپاه و طی مراحل بازجوئی سپس به زندان عادل آباد در این‌شهر منتقل شده بود. 

از سوی دیگر، طی روزهای اخیر، بهنام اوحدی، دکتر روانپزشک، متولد: ۱۳۵۲، اهل مهاباد از توابع استان آذربایجان غربی و ساکن تهران، از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری پس از اتمام‌ بازجوئی ها و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه از زندان مهاباد آزاد شد.

براساس این گزارش، آزادی بهنام اوحدی پس از تفهیم اتهام و با تودیع وثیقه صورت گرفته و این دکتر روانشناس باید در انتظار ابلاغیه جلسه دادرسی خود باشد.

لازم به اشاره است، بهنام اوحدی، در تاریخ ۹ آذر ۱۴۰۱، از تهران به شهرستان مهاباد سفر کرده بود اما در تاریخ ۱۳ آذرماه ۱۴۰۱، توسط ماموران اداره اطلاعات در این شهرستان بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه آن ارگان امنیتی و طی مراحل بازجویی و بازپرسی سپس به زندان شهرستان مهاباد منتقل شده بود.

تا لحظه تنظیم این گزارش از اتهامات مطروحه علیه بهنام اوحدی اطلاعی حاصل نشده است.

در خبری دیگر، روز دوشنبه ۳ بهمن ماه ۱۴۰۱، علی رشیدی، ساکن مشهد و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری، پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه از زندان وکیل آباد مشهد آزاد شد. 

براساس این گزارش، آزادی علی رشیدی، با تودیع وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی صورت گرفته است.

لازم به توضیح است، علی رشیدی در تاریخ ۳۰ شهریور ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در رابطه با اعتراضات سراسری در شهر مشهد مرکز استان خراسان رضوی بازداشت و سپس به زندان وکیل آباد این شهر منتقل شده بود. 

افزون بر این؛ روز سه شنبه ۱۳ دی ماه ۱۴۰۱، محمد جواد رنگینی، ساکن شهرستان بروجرد از توابع استان لرستان و از شهروندان بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه از زندان این شهرستان آزاد شد.

تاکنون از اتهامات مطروحه علیه این دو شهروند اطلاعی حاصل نشده است. 

لازم به ذکر است، محمدجواد رنگینی، در پائیز ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در رابطه با اعتراضات سراسری در شهرستان بروجرد بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در این شهرستان و طی مراحل بازجوئی و سپس بازپرسی به زندان شهرستان بروجرد منتقل شده بود. 

شورای صنفی دانشگاههای کشور هم‌ در خبری اعلام کرد؛ امروز سه شنبه ۴ بهمن ماه ۱۴۰۱، نیلوفر میرزایی، دانشجوی رشته گرافیک (ارتباط تصویری) دانشگاه الزهرا، علیرغم گذشت ۸۴ روز از تاریخ دستگیری در بلاتکلیفی بسر می برد. 

لازم به اشاره است، نیلوفر میرزایی، در تاریخ ۱۰ آبان ماه ۱۴۰۱، در محوطه دانشگاه الزهرا، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. 

وبسایت حال وش هم‌ اعلام کرد؛ روز جمعه ۳۰دی ماه ۱۴۰۱، کامران ریگی، متولد: ۱۳۸۱، ساکن بخش لادیز واقع در شهرستان میرجاوه، توسط نیروهای امنیتی در زاهدان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

به گفته یک منبع مطلع:”کامران ریگی، در مسیر بازگشت از مصلی زاهدان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و تاکنون هیچ اطلاعی از وضعیت وی در دسترس نیست.” 

افزون بر این؛ روز دوشنبه ۳ بهمن ماه ۱۴۰۱، امید مالکی (براهویی)، اهل زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان، توسط نیروهای امنیتی در این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

به گفته یک منبع مطلع:”امید مالکی، توسط ماموران لباس شخصی بازداشت شد و تاکنون هیچ اطلاعی از وضعیت، مکان نگهداری و روند حقوقی پرونده وی در دسترس نیست.”

وبسایت کُردپا هم با انتشار خبری اعلام کرد؛ امروز سه شنبه ۴ بهمن ماه ۱۴۰۱، جلال تپاک، متولد: ۱۳۷۱، فرزند: مصطفی، اهل شهرستان پیرانشهر از توابع استان آذربایجان غربی، علیرغم گذشت مدنی از تاریخ دستگیری به صورت بلاتکلیف در زندان شهرستان نقده به سر می‌برد.

به گفته یک منبع مطلع:”تاکنون تاریخی جهت تشکیل جلسه دادرسی برای وی اعلام نشده است اما اتهام تفهیم شده به او (همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران) عنوان شده است.”

لازم به اشاره است، جلال تپاک، سحرگاه ۲۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در شهرستان پیرانشهر، بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه و طی مراحل بازجوئی سپس به زندان شهرستان نقده منتقل شد.

گفنه می شود، جلال تپاک، به دلیل شکنجه های شدید در بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه تاکنون طی دو مرحله در بیمارستان شهرستان نقده بستری شده است. 

در خبری دیگر، سحرگاه امروز سه شنبه ۴ بهمن‌ماه ۱۴۰۱، عثمان پرده‌دار، اهل شهرستان سردشت از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

به گفته یک منبع مطلع:”بازداشت عثمان پرده دار در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل وی صورت گرفته و ماموران هنگام انتقال وی به بازداشتگاه چشمان او را چشم بند زدند.” 

تا لحظه انتشار این خبر، از دلیل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه عثمان پرده دار اطلاعی در دست نیست.

افزون بر این، امروز سه‌شنبه ۴بهمن‌ ماه ۱۴۰۱، شیلان رشیدزاده، فعال مدنی و دانشجوی رشته حسابداری دانشگاه پیام‌نور واحد شهرستان سقز از توابع استان کردستان، پس از طی مراحل بازجوئی و بازپرسی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه از کانون اصلاح و تربیت شهر سنندج آزاد شد. 

علیرغم‌آزادی شیلان رسیدزاده با تودیع وثیقه اما از مصادیق حقوقی اتهامات وی اطلاعی حاصل نشده است. 

لازم به اشاره است، شیلان‌ رشیدزاده، در تاریخ ۱۳ دی ماه ۱۴۰۱، هنگامی که مشغول تردد در یکی از خیابانهای شهرستان سقز بود پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی به بازداشتگاه اداره اطلاعات در آن شهرستان منتقل شد.

شیلان رشید زاده، در تاریخ ۱۴ دی‌ماه ۱۴۰۱، جهت انجام بازجویی های تکمیلی به بند کانون اصلاح و تربیت واقع در شهر سنندج نطنز استان کردستان منتقل شده بود. 

سرکوب، ارعاب و تهدید بر علیه شهروندان و یا طرح اتهامات بی پایه براساس سناریوی ارگانهای امنیتی و دستگاه قضایی، ناقض ماده  ۱۹  اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

ممانعت از دسترسی متهم به وکیل انتخابی خود ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هاسرکوب اعتراضات مدنی در ایرانجامعه دانشجوییاحضار و بازداشت دانشجویانبازداشت بی خبریبازداشت دانشجویان ایرانمهرماه۱۴۰۱احضاروبازداشت دانشجویاننیلوفرمیرزائی بافتیاعتراضات سراسری آبان۱۴۰۱آذر ۱۴۰۱تظاهرات سراسری۱۴۰۱،تظاهرات سراسری ساریعلی رشیدیتظاهران دانشجویان در ایرانبی خبری از شهروندانبازداشت بلاتکلیفسرکوب اعتراضات شهریور ماه در سال ۱۴۰۱سرکوب اعتراضات مهر ماه در سال ۱۴۰۱آبان ماه ۱۴۰۱نیلوفرمیرزاییاشراق نجف آبادیتظاهرات سراسری آذر ۱۴۰۱تظاهرات سراسری آبان ۱۴۰۱تظاهرات سراسری کرجحقوق بشربازداشت بلاتکلیفیتظاهرات سراسریسرکوب اعتراضات مدنیسرکوب اعتراضاتسرکوب اعتراضات در سال ۱۴۰۱مهر ۱۴۰۱آبانماه ۱۴۰۱نیلوفرمیرزایی بافتیمحمدجواد رنگینیمحاکمه بازداشت شدگان اعتراضات سراسریمحاکمه بازداشت شدگان آبان ۱۴۰۱جلال تپاکبی خبریاعتراضات سراسریتظاهرات سراسری در ایرانبازداشت و بی خبری از شهروندانتظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱بازداشت دانشجومهر ماه ۱۴۰۱سرکوب اعتراضات سراسریمحاکمه بازداشت شدگان ۱۴۰۱آذرماه۱۴۰۱بازداشت دانشجویان دانشگاه کردستانبازداشت شدگان تظاهرات سراسریعثمان پرده دارفعالین حقوق بشر در ایرانحقوق بشر ایرانبازداشت دانشجویان دانشگاه تهرانجامعه دانشجویانسرکوب اعتراضات شهریوربازداشت دانشجویان،تظاهرات سراسری ۱۴۰۱نیلوفر میرزایی بافتیتظاهرات سراسری در سال ۱۴۰۱آذر ماه ۱۴۰۱بازداشت شهروندان کورد در مهابادبازداشت دانشجویان دانشگاه در ایرانامید مالکیبازداشت شهروندان کردجامعه دانشجوئی در ایرانبازداشت شهروندان کرد در ایرانسرکوب اعتراضات آبان ماه در سال ۱۴۰۱بازداشت دانشجویان معترض۱۴۰۱نیلوفر میرزاییمحاکمه بازداشت شدگان شهریور۱۴۰۱اعتراضات سراسری مهر ماه ۱۴۰۱بازداشت شهروندان کرد مهابادجامعه دانشجویی در ایرانامیدمالکیبازداشت دانشجویانبازداشت شهروندان کورد در ایرانجامعه دانشجو در ایرانبازداشت شهروندان کرد ایراناعتراضات سراسری ۱۴۰۱سرکوب اعتراضات شهریورماه در سال ۱۴۰۱آبان۱۴۰۱نیلوفر میرزائیتظاهرات سراسری در سال۱۴۰۱مهر۱۴۰۱اعتراضات سراسری مهربازداشت شهروندان کورد در کامیارانکامران ریگیبازداشت دانشجویان در ایرانجامعه دانشجویان ایرانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در مریوانبی خبری از بازداشت شدگاناعتراضات زاهدانتظاهرات زاهداننیلوفر میرزائی بافتیاعتراضات سراسری آبان ماه ۱۴۰۱بهنام اوحدیاعتراضات سراسری مهر ۱۴۰۱تظاهرات سراسری دانشجویانشیلان رشید زاده

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.