•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, ژانویه 20

اعتراضات آبان ۱۳۹۸: بازداشت ۲ شهروند ساکن شیراز توسط نیروهای امنیتی

0
638

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۰ بهمن ماه ۱۳۹۸, در پی یورش ماموران امنیتی در شیراز دستکم ۲ نفر از فعالان رسانه ای که در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری در زمینه انتشار فیلمها و مستندات این سرکوبها فعالیت داشتند بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از رکنا؛ امروز یکشنبه ۲۰ بهمن ماه ۱۳۹۸؛ دو نفر از شهروندان ساکن شیراز با هویت نامشخص؛ بدلیل فعالیت در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری با انتشار و ارسال عکس و فیلمهای مرتبط با این تجمعات برای رسانه های خارج از کشور توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند و از وضعیت آنها اطلاعی در دست نیست. 

براساس ادعای رهام بخش حبیبی, فرمانده نیروی انتظامی در استان فارس: ” ماموران پلیس امنیت توانستند محل اختفای ۲ نفر از عوامل اصلی ارتباط با شبکه های ماهواره ای در جریان اغتشاشات اخیر را شناسایی کنند”.

رهام بخش حبیبی در ادامه ادعای خود افزود: “با هماهنگی مقام قضایی، مأموران انتظامی طی عملیات های جداگانه، این ۲ را متهم را با سنین ۲۳ و ۳۷ ساله بودند را در محل سکونتشان بازداشت کردند”.

حبیبی در ادامه ادعا کرد: “این ۲ متهم به ارتباط با شبکه های معاند ماهواره ای از طریق تهیه فیلم و عکس و ارسال برای آنان اقرار کردند و پس از تشکیل پرونده به مرجع قضایی معرفی شدند”.

بازداشت این ۲ شهروند ساکن شیراز از سوی نیروهای امنیتی در حالی صورت گرفته که پیش از این و در تاریخ ۹ دی ماه ۱۳۹۸, یک شهروند دیگر ساکن شیراز هم توسط ماموران امنیتی استان فارس به اتهام ارتباط با شبکه های فعالان سیاسی و رسانه های خارج از کشور پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل بازداشت شده بود. 

پیش از این و در تاریخ ۷ آذر ماه ۱۳۹۸, رهام بخش حبیبی, فرمانده نیروی انتظامی استان فارس بازداشت دستکم ۹ نفر از شهروندان ساکن در استان فارس را از بابت اتهامات “مرتبط با رسانه های خارج از کشور و مخالف جمهوری اسلامی” را اعلام و مدعی شده بود “عاملان اصلی ارتباط با شبکه‌های معاند و بیگانه که نا آرامی ها و اغتشاشات را هدایت می کردند، شناسایی و با هماهنگی مقام قضائی آنان را طی یک عملیات به ادعای وی غافلگیرانه در مخفیگاهشان بازداشت کردند”.

در تاریخ ۱۷ آذر ماه ۱۳۹۸, نیروهای امنیتی در استان فارس ۳ تن دیگر از شهروندان را از بابت اتهام “ارتباط با شبکه های معاند نظام”, اقدامات غیرقانونی در فضای مجازی”, “اغتشاش گری”, بازداشت کرده و به مکان نامعلومی منتقل کرده بودند. 

همچنین در تاریخ ۱۷ آذر ماه ۱۳۹۸, حقوق بشر در ایران, با انتشار گزارشی بنقل از رسانه های داخل ایران بازداشت دستکم ۱۵ نفر از شهروندان در شهرستان ممسنی از توابع استان فارس را اطلاع رسانی کرده بود. 

استفاده مسئولان قضائی, حکومتی و امنیتی در جمهوری اسلامی از واژه “اغتشاش گر” و یا آشوبگر” و نسبت دادن آن به شهروندان مطالبه گر برای حقوق شهروندیشان, از جمله تکنیکهای آنها برای موجه نشان دادن گسترش سرکوب آزادی بیان, کشتار و رفتارهای قهرآمیز با آنها در کشور می باشد. 

حقوق بشر در ایران, از اولین روز این اعتراضات از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب گزارشهای جداگانه ای خبری به تفسیر اخباری را از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور منتشر کرد. این تجمعات اعتراضی که از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, با هدف اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین و در پی گسترش تورم و گرانی کالاها و خدمات برگزار شد تا روز ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸, ادامه پیدا کرد و در جریان این تجمعات تعداد بسیاری از شهروندان در شهرهای ایران کشته, زخمی و پس از آن تعداد بسیاری نیز بازداشت شدند. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل, در جریان این تجمعات اعتراضی بیش از۳۰۰ نفر از شهروندان در شهرهای مختلف کشور در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیاری از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرها و مناطق گوناگون کشور توسط ماموران امنیتی و انتظامی در گزارش سازمان عفو بین الملل مورد تائید قرار گرفت. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافرمانده نیروی انتظامی استان فارسنقض حقوق بشر در ایرانکشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸گرانیگرانی قیمت بنزین در ایرانگرانی و تورم در ایرانگرانی اقلام در ایرانگرانی بنزینگرانی بنزین در ایرانگرانی در ایرانگرانی در ایران فساد در ایرانآبان 1398آبان ماه 1398آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸آبان ماه سال ۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸آبانماه سال ۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸آبان۱۳۹۸آزادی بیان در ایرانارتباط با رسانه های معاندارتباط با رسانه های معاند نظاماستان فارساعتراضات آباناعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان ۱۳۹۸اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸اعتراضات خیابانی شهروندان در ایراناعتراضات شهروندان در ایرانبازداشتبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت شهروندان در ایرانبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماهبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸بازداشت شدگان تظاهرات آبان ۱۳۹۸بازداشتگاهبازداشتشدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی شهروندان آبان ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی شهروندان در ایرانتجمعات اعتراضی شهروندان در تهرانتجمعات اعتراضات آبان۱۳۹۸تظاهراتتظاهرات آبان مان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایرانتظاهرات آبان ماه سالتظاهرات آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات آبان ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماهتظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبانماه ۳۹۸تظاهرات اعتراضی به گرانی بنزینتظاهرات اعتراضی در ایرانتظاهرات اعتراضی شهروندان در ایرانتظاهرات شهروندان در ایرانجان باختگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸حقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانرهام بخش حبیبیرسانه های معاند نظامرسانه های خارج از کشورسرکوب آزادی بیانسرکوب شهروندانسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: