•                  
یک شنبه , ۱۰ فروردین , ۱۳۹۹
یکشنبه, مارس 29

بازداشت راحله احمدی, مادر صبا کردافشاری با هدف اعمال فشار در جهت اعتراف تلوزیونی

0
304

صبح روز جاری, و در ادامه اعمال فشارهای امنیتی بر فعالان مدنی, راحله احمدی, مادر صبا کردافشاری, فعال حقوق زنان و از معترضان به حجاب اجباری, توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۱۹ تیرماه ۱۳۹۸, راحله احمدی, مادر صبا کردافشاری, فعال حقوق زنان و از زندانیان اسبق سیاسی از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد. بازداشت این شهروند در حالی صورت گرفت که صبا کردافشاری, فرزند راحله احمدی, چندی پیش با حکم نیروهای انتظامی از بند زنان زندان قرچک خارج و به مکان نامعلومی منتقل شد و هدف از این بازداشت اعمال فشار بر خانواده صبا کردافشاری با هدف مصاحبه و اعتراف تلوزیونی صورت گرفته است. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام و تائید این خبر گفت؛ در ساعات اولیه صبح روز جاری راحاله احمدی, در پی مراجعه نیروهای امنیتی به منزل شخصی وی بازداشت و پس از انتقال به دادسرای اوین « دادسرای مقدس » از بابت اتهامات “تشویق و فراهم نمودن موجبات فساد و فحشا”, “همکاری با رسانه های معاند نظام” و “تبلیغ علیه نظام” مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و مستقیما به قرنطینه زندان قرچک در ورامین منتقل شد و پس از ثبت کارتکس و اتمام مراحل اولیه ورود به این زندان به مکان نامعلومی منتقل شد. 

این منبع مطلع در ادامه گفت؛ با توجه به اینکه صبا کردافشاری, فرزند راحله احمدی, بیش از یک هفته است که به مکان نامعلومی منتقل شده همین امر گمانه زنیها مبنی بر اعمال فشار برخانواده صبا کردافشاری با هدف اعتراف اجباری تلوزیونی را بیشتر کرده است و این نکته زمانی قوت گرفت که ماموران امنیتی به راحله احمدی گفتند؛ زمانی که صبا کزدافشاری برای اعتراف تلوزیونی در مقابل دوربین نشست وی را آزاد خواهند کرد. 

فرزند راحله احمدی, صبا کردافشاری, فعال حقوق زنان و از معترضان به حجاب اجباری, در ساعات اولیه روز ۱۱ خردادماه ۱۳۹۸, بدنبال مراجعه ماموران امنیتی به منزل پدری وی پس از ارائه حکم بازداشت از سوی مراجع قضائی, بازداشت و سپس به بازداشتگاه پلیس امنیت واقع در خیابان وزراء در تهران منتقل شده بود و تا تاریخ ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ در سلول انفرادی در بازداشتگاه مذکور نگهداری شده بود. 

این فعال حقوق زنان, در تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۸, پس از انتقال به شعبه ۱ بازپرسی دادگاه عمومی و انقلاب ناحیه ۱ تهران موسوم به “دادسرای ارشاد” از بابت اتهامات؛ “اشاعه فحشا و فساد از طریق کشف حجاب و پیاده روی بدن حجاب در خیابان”, “تبلیغ علیه نظام از طریق ارتباط با گروههای معاند و طرح «طراحان» براندازی نرم” و “اجتماع و تبانی علیه نظام از طریق ارتباط با رسانه های خارجی” مورد تفهیم اتهام قرار گرفت. پس از تفهیم اتهام برای این فعال مدنی  قرار بازداشت به مدت ۱ ماه صادر شد. که حسب قانون ۱۰ روز از مدت ۱ ماه را میبایست در سلول انفرادی سپری میکرد. 

این فعال حقوق زنان, در تاریخ ۲۱ خرداد ماه ۱۳۹۸, با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام و تکمیل پرونده تا زمان شروع جلسات دادرسی از  سلول انفرادی پلیس امنیت واقع در خیابان وزراء در تهران به قرنطینه زندان قرچک ورامین منتقل شده بود. 

 صبا کردافشاری, پیش از این و در تاریخ ۲۷ مهر ماه ۱۳۹۷, به همراه یاسمن آریانی از دیگر فعالان مدنی بازداشت شده در تجمعات اعتراضی مرداد ماه ۱۳۹۷ به اتهامات؛ «اجتماع  و تبانی علیه امنیت ملی» از طریق «شرکت در اعتراض بدون مجوز مختل‌کننده‌ نظم عمومی» از سوی دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. 

این فعال مدنی, پس از سپری کردن بیش از نیمی از دوران حبس ۶ ماهه خود در تاریخ ۲۵ بهمن ۱۳۹۸, به همراه ۶ تن دیگر از زندانیان سیاسی  محبوس در زندانهای تهران بزرگ و اوین  که مشمول آزادی  زودهنگام زندانیان سیاسی که کمتر از یکسال محکومیت داشتند  از بندهای مختلف این دو زندان آزاد  شده بود. 

در ماههای اخیر موج گسترده ای از احضار و بازداشت فعالان حقوق زنان در تهران و سایر شهرهای کشور شکل گرفته است. تا لحظه تنظیم این خبر در تهران ۵ تن از این افراد در تاریخهای مختلف در پی یورش نیروهای امنیتی بازداشت و بعد از تکمیل مراحل بازجوئی یا با قرار وثیقه و بطور موقت آزاد شدند و یا اینکه کماکان در بازداشت بصورت بلاتکلیف و بدون دریافت حکم بسر میبرند که برای نمونه میتوان به افرادی همچون؛ یاسمن آریانی, منیره عربشاهی, ناهید شقاقی اشاره کرد. 

حکومت ایران در این سالها با بازداشت‌‌های گسترده و صدور احکام سنگین در قبال زنان معترض، نشان داد که نه تنها در مواجه با این زنان بلکه با مدافعان حقوق زنان نیز برخورد شدیدی دارد.

سرکوب فعالان حقوق زنان در ایران در حالی رو به گسترش است که با استناد  به اسناد بین المللی از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت رفتار تبعیض آمیز بر افراد بر حسب جنسیت تاکید شده است. همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر, بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقاید و دیدگاههای آنها بدون ملاحظات مرزی و در آزادی کامل نیز تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از یک روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: