•                    
  •                  
دوشنبه , ۱۴ آذر , ۱۴۰۱
دوشنبه, دسامبر 5

اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸: صدور ۳۰ سال حبس تعزیری، ۲۹۶ ضربه شلاق و جریمه نقدی برای ۸ تن از شهروندان ساکن شیراز

0
1551

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۳ شهریور ماه ۱۳۹۹، شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شیراز، به ریاست محمدمهدی محمودی، با صدور دادنامه ای رضا عابدی مزنگی، علی اصغر غدیری، شایان اعظم، شایان شهریور، علی اصغر رحمانی، عباس غلامی، علی لطفی شوریجه، علی علیخانی، از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ را به پرداخت جریمه نقدی، حبس تعزیری و شلاق محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۲۲ اسفند ماه ۱۳۹۸، رضا عابدی مزنگی، علی اصغر غدیری، شایان اعظم، علی اصغر رحمانی، عباس غلامی، علی لطفی شوریجه، علی علیخانی و شایان شهریور به ترتیب متهمان ردیف ۱ تا ۸ پرونده کلاسه ۹۸۰۹۹۸۰۷۳۱۵۰۰۴۳۵، از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸، توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شیراز به ریاست محمدمهدی محمودی، با اتهامات اخلال در نظم و آسایش عمومی و مشارکت در تخریب اموال دولتی مورد استفاده عمومی، در مجموع به پرداخت ۸۰ میلیون ریال جریمه نقدی، ۳۰ سال حبس تعزیری، ۲۹۶ ضربه شلاق محکوم شدند. این حکم پس از اعلام اعتراض متهمانی که احکام حبس تعزیری و شلاق دریافت کرده بودند به دادگاه تجدیدنظر استان فارس ارجاع و تا به امروز احکام حبس تعزیری علی علیخانی و علی لطفی شوریجه، بعنوان متهمان ردیف اول و دوم این پرونده ابلاغ و این ۲ نفر در حال تحمل حبس تعزیری خود هستند. همچنین شایان اعظم شاملو فقط به پرداخت ۱۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شده بود که پس از ابلاغ حکم دادگاه بدوی و اعلام تسلیم به رای مبلغ جریمه را پرداخت کرد. 

براساس دادنامه صادره از سوی شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شیراز، علی علیخانی – فرزند: هیبت الله بعنوان متهم ردیف اول، علی لطفی شوریجه – فرزند: محمد قاسم متهم ردیف دوم، علی اصغر رحمانی – فرزند: هوشنگ بعنوان متهم ردیف سوم، عباس غلامی – فرزند: جمال بعنوان متهم ردیف چهارم، شایان شهریور – فرزند: ماشالله بعنوان متهم ردیف پنجم، شایان اعظم شاملو – فرزند: اسدالله بعنوان متهم ردیف ششم، رضا عادلی تزنگی – فرزند: نادر بعنوان متهم ردیف هفتم و علی اصغر قدیری – فرزند: حسین بعنوان متهم ردیف هشتم این پرونده تعیین شدند که با اتهام اخلال در نظم و آسایش عمومی مورد تفهیم اتهام قرار گرفتند اما علی علیخانی، علی لطفی شوریجه، علی اصغر رحمانی و عباس غلامی بعنوان متهمان ردیف اول تا چهارم علاوه بر اتهام اول با اتهام مشارکت در تخریب عمدی اموال دولتی عمومی « پمپ بنزین جایگاه CNG پایگاه شهید دوران » در جریان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸، تفهیم اتهام و محاکمه شدند. 

در رای صادره طبق ماده ۶۱۸ و ۶۸۷ از قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۷۵ و مفاد ۸۹ و۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی، علی علیخانی – متولد: ۱۳۸۰، علی لطفی شوریجه به همراه شایان شهریور – متولد: ۱۳۷۸ و رضا عابدی – متولد: ۱۳۸۱، متهمین ردیف اول، دوم، پنجم و هفتم به اتهام اخلال در نظم و آسایش عمومی هر یک به تحمل ۱ حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند. محکومیت ۷ متهم از مجموع ۸ نفر این پرونده علاوه بر شلاق و حبس تعزیری، پرداخت هریک ۱۰ میلیون ریال جریمه نقدی در حق صندوق دولت هم  صادر شد اما در مورد شایان اعظم شاملو، متهم ردیف ششم این پرونده، این شهروند به اتهام اخلال در نظم عمومی فقط به پرداخت ۱۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم و به حبس تعزیری و شلاق محکوم نشد.  

همچنین علی علیخانی و علی لطفی شوریجه بعنوان متهمان ردیف اول و دوم این پرونده هر یک با اتهام مشارکت در تخریب عمدی اموال دولتی عمومی « پمپ بنزین جایگاه CNG پایگاه شهید دوران » در جریان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ هم هریک به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شدند اما با استناد به ماده ۴۶ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ قرار تعلیق اجرای ۵ سال از مجموع ۱۰ سال حبس تعزیری برای هر یک از این ۲ نفر به مدت ۲ سال تعلیق شده است. همچنین علی اصغر رحمانی – متولد: ۱۳۸۲ بعنوان متهم ردیف سوم و عباس غلامی – متولد: ۱۳۸۶ بعنوان متهم ردیف چهارم با در نظر گرفتن سن آنها که زیر ۱۸ سال است با اتهام مشارکت در تخریب عمدی اموال دولتی عمومی « پمپ بنزین جایگاه CNG پایگاه شهید دوران » در جریان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸، هر یک به تحمل ۳ سال حبس تعزیری در کانون اصلاح و تربیت واقع در مجاورت زندان عادل آباد شیراز محکوم شدند.

استناد قاضی دادگاه و بازجوی پرونده براساس گزارش ثبت شده از سوی حفاظت اطلاعات ارتش و نیروی انتظامی با توجه به اینکه در جریان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ این افراد در محدوده منازل سازمانی متعلق یه ارتش بازداشت شده بودند مورد بررسی قرار گرفته است. 

 یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: “پرونده این افراد پس از ابلاغ به آنها در دادگاه بدوی و ارجاع به شعبه دادگاه تجدیدنظر استان فارس حکم صادره بر علیه علی علیخانی و علی لطفی شوریجه، بعنوان متهمان ردیف اول و دوم این پرونده عیناً تائید شد و این افراد مرداد ماه سالجاری برای تحمل حبس تعزیری راهی زندان عادل آباد شدند.”

این منبع مطلع در ادامه افزود:”همچنین پرونده علی اصغر رحمانی و عباس غلامی کماکان در شعبه دادگاه تجدیدنظر استان فارس ارجاع شده و تاکنون حکم قطعی به خانواده های این افراد ابلاغ نشده است.

لازم به ذکر است در جریان برگزاری اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸، شایان شهریور و شایان اعظم در تاریخ ۲۳ آذر ماه توسط ماموران اداره اطلاعات نیروی انتظامی شیراز بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه سروش متعلق به حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی و پس از انتقال به بازداشتگاه اطلاعات سپاه شیراز و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۱۵ دی ماه ۱۳۹۸ هر یک با تودیع قرار کفالت از بازداشت آزاد شدند. 

همچنین رضا عابدی مزنگی، علی اصغر غدیری، علی اصغر رحمانی، عباس غلامی، علی لطفی شوریجه، علی علیخانی، در جریان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ در محدوده بلوار مدرس شیراز توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه نیروهای امنیتی مورد تفهیم اتهام قرار گرفتند. 

در تاریخ ۷ آذر ماه ۱۳۹۸, رهام بخش حبیبی, فرمانده نیروی انتظامی استان فارس بازداشت دستکم ۹ نفر از شهروندان ساکن در استان فارس را از بابت اتهامات “مرتبط با رسانه های خارج از کشور و مخالف جمهوری اسلامی” را اعلام و مدعی شده بود “عاملان اصلی ارتباط با شبکه‌های معاند و بیگانه که نا آرامی ها و اغتشاشات را هدایت می کردند، شناسایی و با هماهنگی مقام قضائی آنان را طی یک عملیات به ادعای وی غافلگیرانه در مخفیگاهشان بازداشت کردند”.

در تاریخ ۱۷ آذر ماه ۱۳۹۸, نیروهای امنیتی در استان فارس ۳ تن دیگر از شهروندان را از بابت اتهام “ارتباط با شبکه های معاند نظام”, اقدامات غیرقانونی در فضای مجازی”, “اغتشاش گری”, بازداشت کرده و به مکان نامعلومی منتقل کرده بودند. 

همچنین در تاریخ ۱۷ آذر ماه ۱۳۹۸, حقوق بشر در ایران, با انتشار گزارشی بنقل از رسانه های داخل ایران بازداشت دستکم ۱۵ نفر از شهروندان در شهرستان ممسنی از توابع استان فارس را اطلاع رسانی کرده بود. 

استفاده مسئولان قضائی, حکومتی و امنیتی در جمهوری اسلامی از واژه “اغتشاش گر” و یا آشوبگر” و نسبت دادن آن به شهروندان مطالبه گر برای حقوق شهروندیشان, از جمله تکنیکهای آنها برای موجه نشان دادن گسترش سرکوب آزادی بیان, کشتار و رفتارهای قهرآمیز با آنها در کشور می باشد. 

حقوق بشر در ایران, از اولین روز این اعتراضات از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب گزارشهای جداگانه ای خبری به تفسیر اخباری را از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور منتشر کرد. این تجمعات اعتراضی که از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, با هدف اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین و در پی گسترش تورم و گرانی کالاها و خدمات برگزار شد تا روز ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸, ادامه پیدا کرد و در جریان این تجمعات تعداد بسیاری از شهروندان در شهرهای ایران کشته, زخمی و پس از آن تعداد بسیاری نیز بازداشت شدند. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل, در جریان این تجمعات اعتراضی بیش از۳۰۰ نفر از شهروندان در شهرهای مختلف کشور در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیاری از آمار بالای افراد زخمی شده در مناطق گوناگون کشور توسط ماموران امنیتی و انتظامی در گزارش سازمان عفو بین الملل مورد تائید قرار گرفت. 

 سازمان عفو بین المللی، در تاریخ ۱۲ شهریور ماه ۱۳۹۹، با انتشار گزارشی به شرح وضعیت شهروندان بازداشت شده در جریان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ که در اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت سوخت در شهرهای مختلف ایران برگزار شده بود پرداخت. این گزارش که بصورت تحلیلی و با شرح تمام جزئیات منتشر شده در آن سازمان عفو بین الملل تائید کرده که افراد بازداشت شده در مراحل بازجوئی از طریق شلاق، آزار جنسی، شوک الکتریکی و دیگر نوع شکنجه ها برای اعتراف گیری تحت فشار قرار گرفتند. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاقاضی محمدمهدی محمودینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایراننقض حقوق شهروندان در ایرانچهلم جانباختگان اعتراضات آبان ماه 1398چهلم جانباختگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸هویت کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸هوست کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه 1398آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه ۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸آبان ماه سال ۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸احراز هویت کشته شدگان آبان ماه ۱۳۹۸اخبار نقض حقوق شهروندی در ایراناعتراضات آبان ماه 1398اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه در سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات سراسری آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان آبان ماه سال ۱۳بازداشت شدگان آبان ماه سال ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماهبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان تظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان در آبان ماه سال ۱۳۹۸بازداشتشدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان ماهتجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهراتتظاهرات مسالمت آمیزتظاهرات مسالمت آمیز در ایرانتظاهرات گرانی بنزینتظاهرات آبانتظاهرات آبان مان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه 1398تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایرانتظاهرات آبان ماه سالتظاهرات آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات آبان ۱۳۹۸تظاهرات آبانماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضتظاهرات اعتراض آمیزتظاهرات اعتراضیتظاهرات اعتراضی آبان ماهتظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبانماه ۳۹۸تظاهرات اعتراضی به گرانی بنزینتظاهرات اعتراضی دی ماه ۱۳۹۶تظاهرات اعتراضی دی ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی در ایرانتظاهرات اعتراضی شهروندان در ایرانتظاهرات به گرانی قیمتها در ایرانتظاهرات به افزایش قیمت بنزینتظاهرات به افزایش قیمت سوختتظاهرات به سقوط هواپیمای مسافربریتظاهرات خیابانی در ایرانتظاهرات دی ماه ۱۳۹۸تظاهرات دی ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات دانشجویان آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات دانشجویان ایرانتظاهرات دانشجویان در ایرانتظاهرات در ایرانتظاهرات در اعتراض به گرانی بنزینتظاهرات در شهرهای ایرانتظاهرات سراسریتظاهرات شهروندان در ایرانتظاهرات شهروندان در دی ماه ۱۳۹۸جان باختگان آبان ماه ۱۳۹۸جانباختگان آبان ماه ۱۳جانباختگان آبان ماه ۱۳۹۸جانباختگان اعتراضات آبان ماه 1398جانباختگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸جانباختگان تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸حقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانرضا عابدی مزنگیرضاعابدی مزنگیسرکوبهای آبان ماه سال ۱۳۹۸شایان اعظمشایان شهریورشعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شیرازشعبه ۱۰۱دادگاه کیفری ۲ شیرازشعبه ۱۰۱دادگاه کیفری دو شیرازشعبه۱۰۱ دادگاه کیفری۲ شیرازشعبه۱۰۱دادگاه کیفری۲ شیرازعلی لطفی شوریجهعلی اصغر رحمانیعلی اصغر غدیریعلی علیخانیعباس غلامی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.