•                  
سه شنبه , ۰۴ آذر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, نوامبر 24

اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸: محکومیت محی الدین اصغری به تحمل حبس

0
86

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۴ آبان ماه ۱۳۹۹، شعبه دادگاه کیفری ۲ استان کرمانشاه با صدور دادنامه ای، محی الدین اصغری، از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه را به تحمل حبس تعلیقی محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، محی الدین اصغری، اهل کرمانشاه و از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸، توسط شعبه دادگاه کیفری ۲ این استان به تحمل حبس تعلیقی محکوم شد. 

یک منبع مطلع به مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان گفت: “این شهروند، به اتهام پذیرش یکی از زخمی‌شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ در منزلش مورد محاکمه قرار گرفته و به حبس تعلیقی محکوم شد.”

لازم به ذکر است، در تاریخ ۲۴ بهمن ماه ۱۳۹۸, شعبه ۳ دادگاه انقلاب کرمانشاه پس از صدور گواهی عدم صلاحیت رسیدگی به پرونده محی الدین اصغری، این پرونده را جهت دادرسی به شعبه دادگاه کیفری ۲ کرمانشاه ارجاع داده بود. 

لازم به ذکر است؛ جلسه دادرسی بر پرونده محی الدین اصغری صحبت امیدی، مهدی ابدالی و خلیل اسدی بوژانی, شهروندان ساکن کرمانشاه و از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب این شهرستان در تاریخ ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۸, برگزار شد که پس از آن پرونده محی الدین اصغری به دادگاه کیفری ۲ کرمانشاه ارجاع داده شد. 

محی‌الدین اصغری، در تاریخ ۸ آذر ماه ۱۳۹۸، به همراه صحبت امیدی، توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در کرمانشاه بازداشت شده بودند پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند.

حقوق بشر در ایران, از اولین روز این اعتراضات از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب گزارشهای جداگانه ای خبری به تفسیر اخباری را از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور منتشر کرد. این تجمعات اعتراضی که از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, با هدف اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین و در پی گسترش تورم و گرانی کالاها و خدمات برگزار شد تا روز ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸, ادامه پیدا کرد و در جریان این تجمعات تعداد بسیاری از شهروندان در شهرهای ایران کشته, زخمی و پس از آن تعداد بسیاری نیز بازداشت شدند. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل, در جریان این تجمعات اعتراضی بیش از۳۰۰ نفر از شهروندان در شهرهای مختلف کشور در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیاری از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرها و مناطق گوناگون کشور توسط ماموران امنیتی و انتظامی در گزارش سازمان عفو بین الملل مورد تائید قرار گرفت. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات دفاعی در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

 

برچسب هاکرمانشاهدادگاه کیفریحبس تعلیقیزندان مرکزی کرمانشاهاستان کرمانشاهزندان کرمانشاهزندان دیزل آباد کرمانشاهاستانداری کرمانشاهدادگاه انقلاب صدور حکم حبسدادگاه انقلاب کرمانشاهاداره اطلاعات کرمانشاهدادگاه کیفری دودادگاه کیفری ۲شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲دادگاه کیفری ۱صدور حکم حبس تعلیقیدادگاه انقلاب استان کرمانشاهدادگاه کیفری شهرستان سنندجاعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸تظاهرات آبان مان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایرانآبان۱۳۹۸آبان ماه ۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضات آبان۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸هوست کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸آبان 1398هویت کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸بازداشت شهروندان در استان کرمانشاهبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸جان باختگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸اعتراضات سراسری آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماهمحکومیت به حبس تعلیقیجانباختگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه 1398دادگاه کیفری۲بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸بازداشتشدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸دانشگاه کرمانشاهاعتراضات آبانمحی الدین اصغریبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماهاعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان سال ۱۳۹۸شعبه ۳ دادگاه انقلاب کرمانشاهبازداشت شدگان اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان در سال ۱۳۹۸دیزل آباد کرمانشاهبند مشاوره ۳ زندان دیزل آباد کرمانشاهاعتراضات آبان 1398شعبه 101 دادگاه کیفری 2 کرمانشاهشعبه۱۰۱دادگاه کیفری۲کرمانشاهشعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری دوشعبه101دادگاه کیفری2شعبه 101 دادگاه کیفری 2دادگاه کیفری صدور حکمزندان دیزل آباد در کرمانشاهشعبه101دادگاه کیفری دوشعبه101 دادگاه کیفری2شعبه دادگاه کیفری کرمانشاهشعبه101 دادگاه کیفری دو کرمانشاهشعبه۱۰۱ دادگاه کیفری۲ کرمانشاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: