•                  
پنج شنبه , ۱۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, می 6

اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸: محکومیت محی الدین اصغری به تحمل حبس

0
216

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۴ آبان ماه ۱۳۹۹، شعبه دادگاه کیفری ۲ استان کرمانشاه با صدور دادنامه ای، محی الدین اصغری، از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه را به تحمل حبس تعلیقی محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، محی الدین اصغری، اهل کرمانشاه و از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸، توسط شعبه دادگاه کیفری ۲ این استان به تحمل حبس تعلیقی محکوم شد. 

یک منبع مطلع به مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان گفت: “این شهروند، به اتهام پذیرش یکی از زخمی‌شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ در منزلش مورد محاکمه قرار گرفته و به حبس تعلیقی محکوم شد.”

لازم به ذکر است، در تاریخ ۲۴ بهمن ماه ۱۳۹۸, شعبه ۳ دادگاه انقلاب کرمانشاه پس از صدور گواهی عدم صلاحیت رسیدگی به پرونده محی الدین اصغری، این پرونده را جهت دادرسی به شعبه دادگاه کیفری ۲ کرمانشاه ارجاع داده بود. 

لازم به ذکر است؛ جلسه دادرسی بر پرونده محی الدین اصغری صحبت امیدی، مهدی ابدالی و خلیل اسدی بوژانی, شهروندان ساکن کرمانشاه و از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب این شهرستان در تاریخ ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۸, برگزار شد که پس از آن پرونده محی الدین اصغری به دادگاه کیفری ۲ کرمانشاه ارجاع داده شد. 

محی‌الدین اصغری، در تاریخ ۸ آذر ماه ۱۳۹۸، به همراه صحبت امیدی، توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در کرمانشاه بازداشت شده بودند پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند.

حقوق بشر در ایران, از اولین روز این اعتراضات از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب گزارشهای جداگانه ای خبری به تفسیر اخباری را از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور منتشر کرد. این تجمعات اعتراضی که از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, با هدف اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین و در پی گسترش تورم و گرانی کالاها و خدمات برگزار شد تا روز ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸, ادامه پیدا کرد و در جریان این تجمعات تعداد بسیاری از شهروندان در شهرهای ایران کشته, زخمی و پس از آن تعداد بسیاری نیز بازداشت شدند. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل, در جریان این تجمعات اعتراضی بیش از۳۰۰ نفر از شهروندان در شهرهای مختلف کشور در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیاری از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرها و مناطق گوناگون کشور توسط ماموران امنیتی و انتظامی در گزارش سازمان عفو بین الملل مورد تائید قرار گرفت. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات دفاعی در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

 

برچسب هامحی الدین اصغریمحکومیت به حبس تعلیقیهویت کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸هوست کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸کرمانشاهکشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸آبان 1398آبان ماه 1398آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸آبان۱۳۹۸اداره اطلاعات کرمانشاهاستان کرمانشاهاستانداری کرمانشاهاعتراضات آباناعتراضات آبان 1398اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان ۱۳۹۸اعتراضات آبان آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان در سال ۱۳۹۸اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸اعتراضات سراسری آبان ماه ۱۳۹۸بند مشاوره ۳ زندان دیزل آباد کرمانشاهبازداشت شهروندان در استان کرمانشاهبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماهبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان سال ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸بازداشتشدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضات آبان۱۳۹۸تظاهرات آبان مان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایرانتظاهرات اعتراضی آبان ماهتظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸جان باختگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸جانباختگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸حبس تعلیقیدیزل آباد کرمانشاهدانشگاه کرمانشاهدادگاه کیفریدادگاه کیفری ۱دادگاه کیفری ۲دادگاه کیفری دودادگاه کیفری شهرستان سنندجدادگاه کیفری صدور حکمدادگاه کیفری۲دادگاه انقلاب کرمانشاهدادگاه انقلاب استان کرمانشاهدادگاه انقلاب صدور حکم حبسزندان مرکزی کرمانشاهزندان کرمانشاهزندان دیزل آباد کرمانشاهزندان دیزل آباد در کرمانشاهشعبه 101 دادگاه کیفری 2شعبه 101 دادگاه کیفری 2 کرمانشاهشعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری دوشعبه ۳ دادگاه انقلاب کرمانشاهشعبه دادگاه کیفری کرمانشاهشعبه101 دادگاه کیفری دو کرمانشاهشعبه101 دادگاه کیفری2شعبه101دادگاه کیفری دوشعبه101دادگاه کیفری2شعبه۱۰۱ دادگاه کیفری۲ کرمانشاهشعبه۱۰۱دادگاه کیفری۲کرمانشاهصدور حکم حبس تعلیقی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: