•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

احضار تلفنی ناهید خداجو, فعال کارگری به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران

0
1016

حقوق بشر در ایران – روز گذشته, دفتر شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران, طی تماس تلفنی با وثیقه گذار “ناهید خداجو”, فعال کارگری, اعلام کرد که این فعال کارگری باید در محل شعبه مذکور حاضر شود.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران, روز سه شنبه ۲ مهر ماه ۱۳۹۸, “ناهید خداجو”, “ناهید خداجو”, فعال کارگری و از اعضای هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران و از بازداشت شدگان تجمع اعتراضی ۱۱ اردیبهشت ماه سالجاری به مناسبت روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران طی تماس تلفنی نامشخص با وثیقه گذار وی برای روزهای آینده به دادگاه انقلاب تهران احضار شد. احضار این فعال کارگری به دادگاه انقلاب در حالی صورت گرفت که پیش از این از بابت اتهامات؛ “اخلال در نظم و آسایش داخلی کشور” و “اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی” مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود. 

براساس این گزارش, دفتر شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران, که ریاست آن شعبه بر عهده “ایمان افشاری”, می باشد روز گذشته طی تماسی که به صورت تلفنی با وثیقه گذار “ناهید خداجو” داشتند اعلام کردند که این فعال کارگری باید طی روزهای آتی در محل شعبه مذکور حاضر شود. 

لازم به ذکر است, این اولین باری نیست که “ناهید خداجو”, فعال کارگری بصورت تلفنی به مراجع قضائی به این شکل و بصورت تلفنی احضار می شود. این فعال کارگری پیش از این و در تاریخ ۱۶ مردادماه ۱۳۹۸, دفتر شعبه ۴ بازپرسی دادسرای امنیت تهران « دادسرای مقدس » بصورت تلفنی به وثیقه گذار این فعال کارگری جهت حضور ناهید خداجو در جلسه بازپرسی اطلاع رسانی کرده بود که با توجه به روال مندرج در اصول قوانین حقوقی متهم باید با درج ابلاغیه کتبی در سامانه اینترنتی ثنا و یا تماس مستقیم با شخص متهم وی را به جلسه دادگاه و یا بازپرسی احضار کنند. 

لازم به ذکر است, طبق روال معمول و قانونی احضار به دادگاه به شکل رسمی و از طریق سامانه پیامکی و سیستم ابلاغ الکترونیکی “ثنا” باید صورت گیرد که تاکنون هیچ پیامک و ابلاغیه الکترونیکی برای ناهید خداجو ارسال نشده است.

لازم به یادآوری است که روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، همزمان با روز جهانی کارگر، ناهید خدا جو به همراه بیش از ۴۰ تن دیگر از فعالان کارگری و فعالان مدنی  در جریان تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان مجلس در تهران در پی ورود نیروهای امنیتی توام با خشونت  بازداشت و به جهت بازجوئی به بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین منتقل شده بود. 

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه پیشتر با انتشار فراخوانی از کارگران خواسته بود که روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت همزمان با روز جهانی کارگر در تجمع اعتراضی در برابر مجلس شورای اسلامی حضور یابند.

این فعال کارگری, در تاریخ ۱۳ خرداد ۱۳۹۸, با توجه اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

سرکوب فعالان کارگری و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

 همچنین بازداشت خودسرانه افراد بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

سازمان عفو بین الملل, در تاریخ ۱۹ تیرماه ۱۳۹۸, با انتشار بیانیه ای فراخوانی خواستار آزادی بی قید و شرط فعالان کارگری و مدنی ; ندا ناجی, عاطفه رنگریز, مرضیه امیری و لغو همه اتهامات امنیتی وارده به آنها شده بود. در این فراخوان به نگهداری طولانی مدت این افراد در سلول های انفرادی اشاره شده و از آن به عنوان ناقض قانون “نلسون ماندلا” و مصداق شکنجه، برخوردهای بیرحمانه و تحقیرآمیز یاد شده است. ضرب و شتم آنیشا اسداللهی در زمان بازداشت اول و تفتیش وسائل شخصی وی و خانواده اش در هنگام بازداشت دوم، نگه داری عاطفه رنگریز و ندا ناجی در زندان قرچک ورامین در کنار زندانیان سایر جرایم و نگهداری مرضیه امیری در سلول های انفرادی برای بیش از یک ماه از دیگر نکاتی است که در این بیانیه به آن پرداخته شد. 

همچنین در تاریخ ۸ مردادماه ۱۳۹۸, اتحادیه کارگران بخش خصوصی کانادا, “یونیفور” به نمایندگی از ۳۱۵ هزار تن عضو این مجموعه کارگری با انتشار بیانیه ای نسبت به بازداشت فعالان کارگری که در این این تجمع اعتراضی به مناسبت روز جهانی کارگر بازداشت شده بودند  ابراز نگرانی کرد و بازداشت این افراد در آن تجمع اعتراضی را ناشی از نگاه تبعیض آمیز حکومت جمهوری اسلامی در ایران به کارگرانی که بدون هیچگونه طمع سیاسی و فقط به صرف مطالبات خود اعتراض می کنند دانست. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.