•                  
شنبه , ۱۰ خرداد , ۱۳۹۹
شنبه, می 30

انتقال ۲ تن از زنان زندانی سیاسی از زندان اوین به بند زنان زندان قرچک ورامین

0
247

حقوق بشر در ایران – اوایل هفته جاری, در ادامه اعمال فشارهای امنیتی بر زندانیان بند زنان زندان اوین “زهرا صادقی” زندانی سیاسی متهم به جاسوسی و “مریم کاشانیان”, از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه سالجاری از این بند به بند زنان زندان قرچک در ورامین منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران; روز یکشنبه ۸ دی ماه ۱۳۹۸, “زهرا صادقی”, زندانی سیاسی متهم به جاسوسی به همراه “مریم کاشانیان” از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری بدون اعلام قبلی از بند زنان زندان اوین به زندان قرچک در ورامین منتقل شدند. انتقال این ۲ زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین به زندان قرچک ورامین در حالی صورت گرفته که از روز گذشته پس از چندین روز ممانعت از سوی مسئولان زندان اوین زنان زندانیان سیاسی موفق به تماس با خانواده های خود شدند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ دو تن از زنان زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین بنامهای “زهرا صادقی” زندانی سیاسی به اتهام جاسوسی که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۳ ساله خود می باشد و همچنین “مریم کاشانیان” از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری بدون اطلاع قبلی به بند زنان زندان قرچک منتقل شدند. 

لازم به ذکر است؛ “زهرا صادقی”،در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۳ ساله خود میباشد. وی در خردادماه ۱۳۹۷ هنگام بازگشت از کشور عراق در فرودگاه بازداشت و پس از حدود ۸ ماه تحمل سلول‌های انفرادی بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین به بند زنان منتقل شد. صادقی سپس توسط دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهام جاسوسی به ۱۰ سال حبس محکوم شد. این حکم نهایتاً  توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران از ۱۰ سال به ۳ سال حبس تعزیری تقلیل پیدا کرد.

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۸ اسفند ماه ۱۳۹۷ با انتشار گزارشی از آخرین وضعیت “زهرا صادقی”, زندانی سیاسی که در حال حاضر در بند زنان زندان قرچک می باشد اطلاع رسانی کرده بود. 

همچنین “مریم کاشانیان”, دیگر فعال مدنی محبوس در بند زنان زندان اوین که از اواخر آبان ماه۱۳۹۸, در جریان تجمعات اعتراضی که با هدف اعتراض به افزایش قیمت بنزین و گسترش تورم و گرانی و سو مدیریت در مسائل کشور در سایر شهرها و تهران برگزار شده بود پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی و انتقال به زندان اوین و اتمام مراحل بازجوئی و کمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه در بند زنان زندان اوین بسر می برد. 

اعمال فشارهای امنیتی و ممانعت از برقراری تماس تلفنی و ممنوعیت ملاقات بسیاری از زندانیان بند زنان زندان اوین با خانواده های خود موجی از نگرانی و ابهام را از وضعیت این زندانیان سیاسی ایجاد کرده بود. در تاریخ ۸ دی ماه ۱۳۹۸, پس از مراجعه خانواده های زندانیان سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین به این زندان و پیگیری در مورد چرائی قطع تماس تلفنی زندانیان این زندان با خانواده های شان “امین وزیری”, نماینده دادستان و دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی و عقیدتی, با بیان اینکه این کار با هدف اقدامات تنبیهی بنا به دستور مسئولان قضائی و امنیت در زندان این اتخاذ شده در پاسخ به نگرانی خانواده “آتنا دائمی”, فعال حقوق کودک و زندانی سیاسی محبوس در بند زنان که در تحصن اعتراضی به همراه ۷ تن دیگر از زنان زندانی سیاسی در مقابل دفتر رئیس این بند طی روزهای گذشته به مکان نامعلومی منتقل شد ضمن تائید این مطلب از احتمال بازگشائی پرونده ای جدید برای “آتنا دائمی” به دلیل ظن مسئولان امنیتی زندان اوین مبنی بر تحریک به برگزاری این تحصن از سوی وی بوده باشد از بابت ۲ اتهام “اجتماع و تبانی و اخلال در نظم زندان” و “تبلیغ علیه نظام” به وی خبر داده بود. 

از تاریخ ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۸, آتنا دائمی”, فعال مدنی محبوس در بند زنان زندان اوین به همراه “نرگس محمدی”, “یاسمن آریانی”, “صبا کردافشاری” و “منیره عربشاهی”, “مژگان کشاورز”, “سهیلا حجاب”, “سمانه نوروزمرادی”, در اعتراض به گسترش مشکلات اقتصادی, بی توجهی به رفع مشکلات شهروندان آسیب دیده در اثر بلایای طبیعی, سرکوب گسترده شهروندان در تجمعات اعتراضی اواخر آبان ماه سالجاری در تحصن اعتراضی در مقابل دفتر رئیس بند زنان زندان اوین تحصن کرده بودند. 

در تاریخ ۴ دی ماه ۱۳۹۸, نرگس محمدی, فعال حقوق بشر و از زنان متحصن در بند زنان زندان اوین در چهارمین روز از این تحصن اعتراضی به روشی خشن و توام با ضرب و شتم و جراحات بسیار بر بدن وی از بند زنان زندان اوین خارج و به زندان زنجان منتقل شد. 

نرگس محمدی, در تاریخ ۵ دی ماه ۱۳۹۸ و در اولین روز پس از انتقال اجباری وی به این زندان در نامه ای سرگشاده به تفسیر چگونگی رفتار “غلامرضا ضیایی, و سایر مسئولان و نیروهای امنیتی با وی در زمان انتقالش به زندان زنجان را بیانی کرد. این زندانی سیاسی در جریان تبعید به زندان زنجان توسط “غلامرضا ضیایی”, رئیس زندان اوین و نیروهای امنیتی حاضر در زندان اوین به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت و در نهایت با ضرب و شتم به زندان زنجان منتقل شد.

این فعال حقوق بشر در بخشی از نامه اعتراضی خود نوشته است؛ وقتی متوجه شدم ملاقات با وکیل اساسا دروغ است و من را برای خروج از بند فریب داده اند و آقای ضیایی از هیچ توهین و تهدیدی دریغ نمی کند از جایم بلند شدم و بی هیچ پاسخی به ایشان اتاق را ترک کردم. از پله ها پایین آمدم، صدای دویدن آقای ضیایی را پشت سرم شنیدم و دو قدمی در خروجی ساختمان ریاست ناگهان با صحنه های وحشتناکی مواجه شدم،‌ آقای ضیایی و چند مرد دیگری که آماده بودند مانع خروج من از در شدند، آقای ضیایی با تمام قدرتش بازوهایم را گرفت و آنچنان به کنج راهرو کشاند که شوکه شده بودم، هر بار به سمت در می رفتم با هجوم وی و مردهای همراهش به این طرف و آنطرف پرتاب می شدم، خودم را به در خروجی رساندم و دوباره به من حمله ور شدند. در حالی که بازوهایم را گرفته بود و به عقب می کشید دستم را به در کوبیدم که شیشه های در خرد شد و دستانم را برید و خون از آنها جاری شد. آقای ضیایی دستم را گرفته بود و به سمت بالای پله ها می کشید تا به اتاق خودش ببرد و من مقاومت می کردم که دیگر به اتاق نروم و از ساختمان خارج شده و به بند برگردم. آن چنان دستانم را با قدرت به سمت بالا می کشید که کتفم صدای بلندی داد و من خواهش می کردم که دستانم دارند می شکنند و از جا کنده می شوند و دستانم را که خون ریزی می کرد ول کنند.

همچنین در ساعات پایانی روز سه شنبه ۱۰ دی ماه ۱۳۹۸, “آتنا دائمی”, فعال مدنی و زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین که از یک هفته پیش به مکان نامعلومی منتقل شده بود طی تماس تلفنی با خانواده خود از نگهداری وی در سلول انفرادی در بند۲الف اطلاعات سپاه پاسداران واقع در زندان اوین و بازجوئی از بابت اتهامات جدید خبر داد. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

 پیش از این و در تاریخ ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۸, اعضای ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی که برای شرکت در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در جلسه ای فرعی که در حاشیه این نشست برگزار شده بود عملکرد فراقانونی دستگاه قضائی حاکم بر ایران و موارد گسترده نقض حقوق بشر در ایران را انکار کردند. در این جلسه که “محمد جواد لاریجانی”, رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی و همراهان وی در آن حاضر بودند ضمن دفاع و قانونی جلوه دادن موارد نقض حقوق بشر در ایران منکر بسیاری از موارد از جمله محرومیت گسترده شهروندان از حق دادرسی عادلانه, وجود شکنجه در زندانهای ایران, سرکوب آزادی بیان, سرکوب پیروان سایر ادیان در ایران و همچنین سرکوب اقلیتهای قومی در ایران شد و گزارشات مستند “جاوید رحمان” گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران را غیر واقع دانسته بود.

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون و محرومیت از حق درمان و عدم اجازه دسترسی به آنها برای اعزام به مراکز درمانی تخصصی که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس شدند با آن درگیر هستند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

برچسب هاحقوق بشرزندانیبازداشتزندان اوینفعال مدنیفعالان مدنیاخباربازداشت و بیخبریجاسوسینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرسیاسیزندانیان سیاسیتماس تلفنیسرکوب شهروندانزندان قرچک ورامینزندان قرچکسرکوب زنان در ایراناتهام جاسوسیسرکوب زندانیان در ایرانسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانبند زنان زندان اوینممنوعیت ملاقاتزندانیان سیاسی در ایرانبند یک زندان قرچکزهرا صادقیبند زنان در زندان اوینبند زنان زندان قرچکبند زنان زندان قرچک ورامینبند ۷ زندان قرچک ورامیناسامی زندانیان بند زنان زندان اوینزهرا جمالیاعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸آبان۱۳۹۸آبان ماه ۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸احراز هویت کشته شدگان آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸تحصن زندانیان سیاسیتحصن زنان زندانیتحصن زندانیان زن در زندان اوینتحصن در زندان اوینبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸تحصن زنان زندانی سیاسیتحصن زنان در زندان اوینزندانیان سیاسی زنمریم کاشانیانزندانیان سیاسی زن در ایرانمریم کاشانیان بازداشتممنوعیت تماس تلفنی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: