•                  
پنج شنبه , ۲۰ مرداد , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, آگوست 11

محکومیت قطعی حسن سعیدی, فعال کارگری به تحمل ۵ سال حبس تعزیری

0
830

حقوق بشر در ایران – طی روز جاری, شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به صدور حکمی, “حسن سعیدی”, فعال کارگری و از اعضای سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران را به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا؛ امروز یکشنبه ۸ دی ماه ۱۳۹۸, “حسن سعیدی”, فعال کارگری و از اعضای سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه از بابت حضور در تجمعات اعتراضی روز جهانی کارگر, طی حکمی از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست “احمد زرگر”, از بابت اتهامات “اخلال در نظم عمومی”, “اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و ممنوعیت استفاده از وسائل مخابراتی هوشمند از قبیل تلفن همراه به مدت ۲ سال و همچنین ممنوعیت عضویت در احزاب، گروه ها و دسته جات سیاسی و اجتماعی به مدت ۲ سال محکوم شد. این حکم پیش از این توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برای این فعال کارگری صادر شده بود و فقط توسط دادگاه تجدید نظر عینا تائید شد. 

براساس این گزارش؛ مصطفی رضوی, وکیل مدافع “حسن سعیدی” ضمن تایید این خبر در ادامه گفت؛ بعد از تجدیدنظرخواهی، پرونده به شعبه‌ ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران ارجاع شد و ما منتظر بودیم تشکیل جلسه بدهند و معمولا در پرونده‌هایی که احکام حبس بلندمدت دارند، تشکیل جلسه می‌دهند و به دفاعیات وکیل و متهم گوش می‌دهند. 

این وکیل دادگستری همچنین گفت: روز جاری پس از مراجعه به دادگاه متوجه شدم دفاعیات تجدیدنظرخواهی رد شده و همان حکم صادره توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست “ایمان افشار” یعنی ۵ سال حبس تعزیری و ۲ سال ممنوعیت استفاده از شبکه‌های اجتماعی و گوشی هوشمند عیناً تایید شده که بنا براین ما باید شکایت خود را به دیوان عالی کشور ارائه دهیم و امیدواریم آنجا این حکم شکسته شود.

لازم به ذکر است؛ در تاریخ ۲ شهریور ماه ۱۳۹۸, “حسن سعیدی”, فعال کارگری و از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه, که پیش از این توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ایمان افشاری” از بابت اتهامات “اخلال در نظم عمومی”, “اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و ممنوعیت استفاده از وسائل مخابراتی هوشمند از قبیل تلفن همراه به مدت ۲ سال و همچنین ممنوعیت عضویت در احزاب، گروه ها و دسته جات سیاسی و اجتماعی به مدت ۲ سال محکوم شده بود. 

در تاریخ ۱۶ مردادماه ۱۳۹۸, اولین جلسه دادرسی بر پرونده, “حسن سعیدی”, فعال کارگری و عضو سندیکای رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه توسط شعبه مذکور برگزار شده بود. 

همچنین در تاریخ ۲۶ مردادماه ۱۳۹۸, جلسه دوم دادرسی بر پرونده “حسن سعیدی”, فعال کارگری و از اعضای سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه و از بازداشت شدگان تجمع اعتراضی روز جهانی کارگر در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه سالجاری در مقابل ساختمان مجلس در تهران, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران, به ریاست “ایمان افشاری” برگزار شده بود. 

“حسن سعیدی”, فعال کارگری و از اعضای سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه, در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, در جریان تجمع اعتراضی که به مناسبت روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران برگزار شده بود به همراه بیش از ۴۰ تن دیگر از فعالان کارگری بازداشت شده بود.

“حسن سعیدی”, از زمان بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه پلیس امنیت در تهران مستقیما به بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین که متعلق به وزارت اطلاعات است به جهت بازجوئی و تحقیقات بیشتر منتقل شده بود و تا لحظه آزادی نیز در بند مذکور محبوس شده بود. و به مدت ۳ روز هم بطور غیرقانونی بلاتکلیف و در بازداشت بدون تمدید قرار بازداشت نگهداری شده بود. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۱ خرداد ماه سالجاری در گزارش که در آن به تداوم بازداشت حسن سعیدی, فعال کارگری و از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اشاره کرده بود. 

صالح نیکبخت وکیل مدافع کارگران بازداشت شده سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی نوشته بود؛  متاسفانه پس از گذشت ۱ ماه، حسن سعیدی، عضو دیگر سندیکا، همچنان در بند ۲۰۹ زندان اوین تحت بازداشت به سر میبرد و حسب اعلام همسر وی به بنده، تحقیقات از او پایان یافته، اما دادسرا همچنان از آزادی این فعال کارگری امتناع کرده است. در حالی که بازداشت یک ماهه، سقف بازداشت برای اتهاماتی نظیر اتهامات این بازداشتی است، ولی بر اساس آنچه در قانون آئین دادرسی کیفری پیش‌بینی شده، به محض پایان تحقیقات و عدم لزوم نگهداری فرد بازداشتی، باید برای این‌گونه افراد قرارهای تامین خفیف‌تر صادر شده و از نگهداری فرد بازداشتی خودداری شود. 

حسن سعیدی, فعال کارگری, در تاریخ ۱۳ خردادماه ۱۳۹۸,   پس از اتمام مراحل بازجوئی و تبدیل قرار بازداشت به وثیقه با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۳۳۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد. 

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه پیشتر با انتشار فراخوانی از کارگران خواسته بود که روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت همزمان با روز جهانی کارگر در تجمع اعتراضی در برابر مجلس شورای اسلامی حضور یابند.

سرکوب فعالان کارگری و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

لازم به ذکر است در تاریخ ۲ مردادماه ۱۳۹۸, اتحادیه سندیکاهای کارگری فرانسه, با صدور بیانیه ای از مقامات ایران خواست تا نسبت به رفع فشار و صدور قرار منع تعقیب برای “بازداشت شدگان روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران” و همچنین “بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه” اقدام کنند. 

همچنین در منظر حقوق بشر و اسناد بین المللی مرتبط, رفتارهای قهرآمیز و ایجاد تنش و درگیری از سوی مسئولان زندان رجائی شهر از جمله موارد نقض کننده اصول حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد که بر احترام به مقام انسانی افراد در آن تاکید شده است و گفته شده که هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر ممنوعیت رفتاری که ظالمانه و در راستای ضایع کردن مقام انسانی افراد باشد تاکید شده است. 

برچسب هافعال کارگریشرکت واحد اتوبوس رانیشعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظرنایب رئیس سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومهفعالان کارگری در ایرانسرکوب کارگران ایرانفعال کارگری حسن سعیدیسندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانیروز جهانی کارگرشعبه ۲۶ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقیسرکوب فعالان کارگریحسن سعیدیحسن سعیدی فعال کارگریسندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومهکارگران ایرانفعالان کارگریشرکت واحد اتوبوسرانیسندیکاری کارگران شرکت واحدحسن سعیدی فعال سندیکائیکارگر در ایرانسرکوب کارگرانشرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومهایمان افشاریفعال کارگری در ایرانحسن سعیدی شرکت واحدتجمعات اعتراضیهیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومهکارگران شرکت واحد شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومهشرکت واحدایمان افشارسندیکای کارگران شرکت واحدحقوق بشر در ایرانهیئت‌مدیره سندیکای شرکت واحدبخش خصوصی شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومهشعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهرانتحصن در روز جهانی کارگرتجمع اعتراضی روز جهانی کارگررانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهرانسندیکای شرکت واحدنقض حقوق شهروندی در ایرانسرکوب کارگران در ایرانکارگر شرکت واحدبازداشت شدگان روز جهانی کارگرحسن سعیدی سندیکای اتوبوسرانی تهران و حومهنقض حقوق بشر در ایرانهیئت‌مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهرانشعبه ۲۶ دادگاه انقلابحقوق بشر در جمهوری اسلامیسرکوب فعالان کارگری در ایرانرانندگان شرکت واحد اتوبوسرانیاعضای سندیکای شرکت واحد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: