•                  
یک شنبه , ۰۱ خرداد , ۱۴۰۱
یکشنبه, می 22

احضار و بازجوئی از ۳ شهروند اهل سنت در اداره اطلاعات راسک

0
460

حقوق بشر در ایران امروز جمعه ۳۰ آبان ماه ۱۳۹۹، بازجویان اداره اطلاعات شهرستان راسک پس از احضار تلفنی ۳ شهروند اهل سنت و از نزدیکان مولانا فضل الرحمن کوهی آنها را مورد بازجوئی و تهدید قرار دادند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۲۰ و روز یکشنبه ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۹، به ترتیب، حافظ اکرم کوهی – امام جمعه موقت و و مدرس مدرسه دینی انوارالحرمین و خواهرزاده مولوی فضل الرحمن کوهی،  شهرام درزاده – فعال مذهبی اهل سنت در مدرسه دینی شهرستان پشامگ به همراه پدرش به اداره اطلاعات شهرستان راسک احضار و مورد بازجوئی و تهدید قرار گرفتند. 

یک منبع مطلع در گفتگو با شبکه جهانی کلمه در این خصوص گفت: ”اطلاعات راسک ۲۰ آبان برای چندمین بار، حافظ اکرم کوهی امام جمعه موقت و مدرس مدرسه دینی انوارالحرمین را احضار کرده و مورد بازجویی قرار داده است.“

این منبع به شرط عدم افشای نامش در ادامه افزود: ”یک طلبه مدرسه دینی پشامگ نیز بنام شهرام درزاده، به همراه پدرش در ۲۵ آبان ماه توسط اطلاعات راسک احضار و مورد بازجویی قرار گرفته اند.”

از میان این ۳ شهروند اهل سنت احضار شده به اداره اطلاعات شهرستان راسک، حافظ اکرم کوهی پیش از این نیز بارها به به این ارگان امنیتی اما در شهرستان زاهدان مرکز استان سیستان بلوچستان احضار و تحت بازجوئی  قرار گرفته است.

از میان افراد احضار شده، پیش از این و در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, حافظ اکرم کوهی، فعال مذهبی اهل سنت و امام جماعت موقت پیشامگ و خواهرزاده مولوی فضای الرحمن کوهی به اداره اطلاعات سپاه زاهدان احضار و برای چند ساعت تحت بازجوئی قرار گرفته بود. 

این بازجوئی ها در حالی ادامه دارد که در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۹، مولوی محمد امین آسکانی و در تاریخ ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۹ هم، عارف آسکانی از فعالان مذهبی اهل سنت در پی شکایت سپاه پاسداران به دادستانی شهرستان راسک احضار و از بابت بازداشت مولوی فضل الرحمن کوهی، تحت بازجوئی قرار گرفتند. 

همچنین در تاریخ ۱۹ مهر ماه ۱۳۹۹، محمد قاسم قاسمی، مفتی اهل سنت و رئیس مدرسه دارالافتای دارالعلوم زاهدان، در پی تماس تلفنی دریافتی به اداره اطلاعات این شهر احضار و از بابت بازداشت مولوی فضل الرحمن کوهی مورد بازجویی و تهدید قرار گرفت.

 ذاکر آسکانی، دیگر فعال مذهبی اهل سنت در مدرسه علوم دینی انوار الحرمین شهرستان راسک هم در تاریخ ۱۴ مهر ماه ۱۳۹۹، پس از احضار به اداره اطلاعات شهرستان راسک از بابت مورد مشابه مورد بازجوئی و تهدید قرار گرفت.

مولوی فضل الرحمن کوهی، فعال مذهبی اهل سنت و امام جمعه پشامگ شهرستان سرباز در استان سیستان و بلوچستان، در تاریخ ۹ مهر ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه دادگاه انقلاب زاهدان به تحمل ۶ سال و ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شد. این شهروند اهل سنت از تاریخ ۷ آذر ماه ۱۳۹۸ در بازداشت نیروهای امنیتی بسر می برد و در دوران بازجوئی و تفهیم اتهام از حق دسترسی به وکیل محروم بوده است. 

حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۱۱ اسفند ماه ۱۳۹۸ و همچنین در تاریخ ۲۷ شهریور ماه ۱۳۹۹، با انتشار گزارشاتی تداوم بازداشت و بلاتکلیفی این فعال مذهبی اهل سنت در بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران را اطلاع رسانی کرده بود. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

بازداشت و بلاتکلیفی و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و  ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

سرکوب شهروندان اهل سنت در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها ناقض، ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

اعمال محرومیت بر شهروندان اهل سنت در انجام و یا حضور در مناسک مذهبی ناقض ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر، بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هاسایر پیروان ادیان در ایرانحقوق بشراقلیتهای مذهبیاهل تسنناهل سنتاحضاراهل سنت ایراناقلیتهای مذهبی در ایراناحضار و بازجوییپیروان سایر ادیان در ایرانحقوق بشر در ایراناهل تسنن در ایرانپیروان سایر ادیانحقوق شهروندیاداره اطلاعاتاحضار و بازجوئینقض حقوق پیروان ادیان در ایراناحضاریهنقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایراناحضار تلفنیحقوق پیروان سایر ادیان در ایرانپیروان اهل سنتاحضار و بازداشتاهل سنت سیستان و بلوچستانحقوق شهروندی در ایراناهل سنت در ایرانسرکوب پیروان سایر ادیان در ایرانسرکوب اهل سنت در ایرانسرکوب اهل تسنن در ایراناحضار به دادگاهسرکوب شهروندان اهل سنتاهل سنت تهراناحضاروبازجوئیحقوق شهروندی درایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی اهل سنت در ایرانپیروان اهل تسنناهل تسنن ایرانپیروان سایر ادیان ایر انپیروان اهل سنت در ایراناحضار و محاکمهسرکوب اهل تسننمدرسه علوم دینیاحضار و بازجوئی اهل سنتسرکوب پیروان اهل سنت در ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیسرکوب شهروندان اهل تسنن در ایرانمدرسه علوم دینی اهل سنتسرکوب شهروندان اهل تسنننقض حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایرانپیروان اهل تسنن در ایرانمدرسه علوم دینی اهل تسننمدرس مدرسه علوم دینیاحضاروبازجوییحقوق شهروندی پیروان اهل تسنن در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیپیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندی اهل تسنن در ایرانسرکوب اهل تسنن ایرانسرکوب پیروان اهل سنتسرکوب پیروان اهل تسننشهروندان اهل سنت در ایرانسرکوب شهروندان اهل تسنن ایراناقلیتهای دینی در ایرانمولوی فضل الرحمن کوهیامام جمعه شهرستان پیشامکشهرستان پیشامکشهرستان پیشامگشهروندان اهل تسنن در ایراناحضار و شهروندان اهل سنتاحضار و بازجوئی شهروندان اهل سنت در ایرانسرکوب شهروندان اهل سنت در ایراناهل تسنن در زندانهای ایراننقض حقوق پیروان اهل سنت در ایرانپیروان اهل سنت ایرانسرکوب پیروان اهل تسنن در ایرانسرکوب پیروان اهل تسنن ایراناقلیت اهل تسننسرکوب پیروان اهل سنت ایرانپیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیاحضار و بازپرسیاقلیت اهل تسنن در ایرانفضل الرحمن کوهیحقوق نقض حقوق بشر در ایراناحضار و بازجویی از شهروندانحافظ اکرم کوهیاحضار و بازداشت شهروندانشهرستان پیشامک سیستان وبلوچستاناحضار و بازداشت فعالان مدنیشهرستان پشامگمدرسه علوم دینی انوارالحرمینمولانا فضل الرحمن کوهیمدرسه دینی انوار الحرمینشهرام درزادهاداره اطلاعات شهرستان پشامگ

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: